![]() | ![]() | ![]() |
НАЦИЈА Online, бр. 11-14, септембар-децембар 2006. - Певање и мишљење |
У БЕОГРАДУ, УПРКОС СВЕМУ, ОБНОВЉЕНЕ „ПЕСНИЧКЕ НОВИНЕ” Упорна кап која дуби камен Било је то садржајно и графички једно од најбољих издања намењених превасходно поезији која су се икада појавила на просторима српског језика. Зато се у Народној библиотеци Србије „Песничке новине” воде као „музејска вредност” под сигнатурама 11631/П и 1320/П. Идеја о „новом пролећу” „Песничких новина” рођена је у кафани „Пролеће”
Пише: Драган Мраовић*
Први број листа за певање и мишљење Песничке новине изашао је 11. јуна 1972. године. Издавач је био Књижевни клуб библиотеке „Вук Караџић”, а први одговорни уредник Јовица Павловић. Међу члановима уређивачког одбора били су и Угљеша Рајчевић и Миле Недељковић. Редакција је примала „сваког дана од од сутона до глувог доба” на својој адреси у Скадарској улици бб, штанд 13. Изашло је шеснаест бројева током 1972. Имали су по четири странице уског формата, дужине пола метра. У наредној години појављује се само још број 18, а онда настаје прекид до 26. априла 1979, када лист почиње опет да излази, све до јула 1984. године. У првом обновљеном броју главни уредник био је Вујо Вујовић, а „редакциони одбор” чинили су Никола Дреновац, Милисав Крсмановић, Амбро Марошевић, Миле Недељковић и Славољуб Прокић. У задњем „уређивачком одбору” нашли су се још и Александар Секулић, Бранислав Петровић, Иван Растегорац и Предраг Богдановић Ци, а „лепотом тог броја” бавио се Предраг Луковић Бајо. Издавач је била СИЗ „Скадарлија”. Земунски „Гардош” је покушао да обнови Песничке новине, али је објављен само један четвороброј за 1987. годину, трудом Милисава Крсмановића, Јове Миладића и Предрага Баје Луковића. Песничке новине су потом престале да излазе. Биле су садржајно и графички вероватно најбоље издање намењено превасходно поезији које се икада појавило на просторима српског језика. Зато се у Народној библиотеци Србије Песничке новине воде као „музејска вредност” под сигнатурама 11631/П и 1320/П. Културно-просветна заједница Београда обнавља традицију Песничких новина, а на идеју о њиховом васкрсавању дошли су Миодраг Ђукић, Предраг Бајо Луковић, Драган Мраовић и Живорад Ајдачић у кафани „Пролеће”, новембра 2005. године. Овај први број има за „датум” изласка управо пролеће, 2006. <
(Аутор је уредник у „Нацији” и главни уредник „Песничких новина”. Овај текст је уреднички уводник у први број обновљеног песничког гласила)
ПОЕЗИЈА КАО ОБРЕД СПАСАВАЊА СВЕТА И СТВАРАЊА БОГА Последња одбрана смисла и човека „Било би сувише једноставно и опасно отупети на егзистенцијални бол у нама и свуда око нас, живети без осећања и саосећања, без сензибилности, без страха и наде, без икаквог предосећања будућности. Маргинализација правих вредности прети да заустави хуманитет, да човека ретардира, па чак и дегенерише у мутанта једног тоталитарног времена које програмирано води у пропаст”
Пише: Миодраг Ђукић*
Сва наша питања остају без одговора. Крајњи домети искуства непрестано беже у ирационално, остварујући утисак гротескне несталности смисла, без којег нема ни Бога ни човека. У надсуштинској потреби и потрази за њим преваљујемо интелектуалне размере достојне космичке разуђености, али нам сва сазнања подругљиво тону у недоступном бескрају који дефинише нашу немоћ да се бар појмовно оријентишемо у дијаболичком простору који називамо животом. Овај епистемолошки мрак толико је густ и непродорив да у уму ствара жестоку побуну и хистеричну потребу за светлошћу која би у њему бар саму себе осветљавала, и то више као доказ хуманистичког присуства него оријентир ништавилу, том контрапункту божанској поруци да живот има негде своје уточиште и природну одбрану. Рекло би се да је такав један дијалектички сукоб у теогонијским размерама ума родио синтезу као божанску подршку животу и његовом смислу, као есхатолошку везу два света, онога који јесте и онога који није. Је ли то она веза између енергије душе и гаме стварности која продире у најдубље просторе живота и стапа нас са њим игноришући крај као дефиницију искуства, је ли та духовна синтеза усамљеног људског бића космичка капија која нас уводи у сферу светлости и егзистенцијалног смисла, је ли то песма којом Бог оглашава своје присуство? Јер човек је на самом почетку својег пута повукао знак једнакости између поезије и религије, између љубави и вере у Бога. У ствари, стварање поезије није ништа друго него стварање Бога, појма без којег ништа нема смисла и свако питање остаје без одговора. Живети у свету без Бога и поезије страшна је судбина сваког појединца и народа, живети у свету без смисла и одговора је живот у паклу. Било би сувише једноставно и опасно отупети на егзистенцијални бол у нама и свуда око нас, живети без осећања и саосећања, без сензибилности, без страха и наде, без икаквог предосећања будућности. Маргинализација правих вредности прети да заустави хуманитет, да човека ретардира, па чак и дегенерише у мутанта једног тоталитарног времена које програмирано води у пропаст. Ова теза нам је препознатљива као демонска концепција Антихриста, на чију појаву су упозоравали још старозаветни пророци и мудраци пре њих. Наша обавеза је да се супротставимо таквим негативним тенденцијама времена и да чистом поезијом заштитимо сопствени духовни простор. Што и чинимо. <
(Аутор је председник Културно-просветне заједнице Београда, издавача „Песничких новина”. Овај текст је уводник у први број обновљеног гласила)
Песма на дар
Вилијем Блејк ЈУТРО
Да Западну стазу нађем, и за врата Гнева зађем, идем путем својим. Слатка милост мене води, која благи јецај роди; у освиту дана стојим.
Од ратова, копља, мача, нежна суза сад је јача; и она их стиже. И уз звуке тихог плача, зора је од страха јача; сунце се подиже.
(Превод и препев: Драган Пурешић. „Песничке новине”, бр. 1, Београд, пролеће 2006)
|