![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Досије | ||||||||||||||||
ТУРСКА У ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: ЕУТАНАЗИЈА ИЛИ ПОДМЛАЂИВАЊЕ ЕВРОПЕ? (3) Важност реалистичног приступа Тежња Турске за пуним чланством у ЕУ је изузетно поларизујуће, осетљиво и контроверзно питање, како (гео)политички, тако и економски и демографски. Као прилог расправи о овом изузетно важном питању, „НАЦИЈА” објављује изводе из студије „Турска у ЕУ: Еутаназија или подмалађивање Европе?” Мирослава Н. Јовановића, уваженог стручњака Економске комисије УН за Европу, у Женеви. Студија је настала на основу предавања које је аутор одржао у оквиру научног скупа „Турска, ЕУ и САД; Високи улози, неизвесне перспективе”, на Intercollege у Никозији, у мају 2005, и на годишњем конгресу Италијанског удружења за европске студије, у јулу 2005, у Венецији. У овом наставку аутор осветљава шире планове и механизаме ЕУ, који представљају задати оквир за све новопридошле чланове, па евентуално и за Турску.
Пише: Мирослав Н. Јовановић
Разлике у економском развоју између региона постоје у свакој земљи, али на нивоу ЕУ оне се чине много већим. Мање развијени региони у једној земљи могу имати различите карактеристике од мање развијених региона у другим земљама, укључујући и велике варијације у приходу. На пример, застој у јужној Италији је већи него онај на југозападу Француске. Исток Турске је много мање развијен него западни делови земље. Табела 4 представља, опадајућим редом, друштвени производ per capita у ЕУ(25) и земљама кандидатима по тржишним ценама за период 2002-2004. Ово поређење релативних разлика између земаља може значајно преценити стварну разлику између развијених и слабо развијених земаља (или региона). Разлика између Луксембурга, најбогатије земље по овом показатељу, и Турске, износи 16:1.
Табела 4. Друштвени производ per capita по тренутним ценама (€) у ЕУ и земљама кандидатима у периоду 2002-2004.
Извор: Еуростат (2005). * Предвиђања
Корисно средство за савладавање дела проблема повезаног са упоређивањем друштвеног производа по тржишним ценама између земаља може се наћи у употреби тренутног стандарда куповне моћи. Овај статистички показатељ је вештачка вредност која открива разлике у националним нивоима цена које нису урачунате у стопу размене. Заснован је на релативним ценама потрошачке корпе репрезантивних роба и услуга упоредивих између земаља. Стандард куповне моћи много адекватније представља стваран ниво локалног богатства, и често даје значајно различите резултате од оних датих у друштвеном производу по глави становника, нарочито током периода са променљивостима у стопама размене. Стандард куповне моћи није условљен (на кратак рок) колебањима на тржишту размене. Овај проблем је нестао у случају земаља у еврозони. Значајне разлике између података датих за друштвени производ per capita и оних за стандард куповне моћи приписане су разликама у нивоима цена у земљама чланицама. Ако су цене у свакој земљи чланици појединачно више од просека ЕУ, тада је друштвени производ per capita виши у тренутним еврима него у случају стандарда куповне моћи. Обрнут случај је са земљама чији је друштвени производ per capita у тренутним еврима испод просека ЕУ. У овим земљама, индекс стандарда куповне моћи даје вишу вредност од друштвеног производа по тренутним ценама.
Табела 5. Друштвени производ per capita по стандарду куповне моћи у ЕУ и земљама кандидатима у периоду 2002-2004.
Извор: Еуростат (2005). * Предвиђања
Табела 5 приказује податке о разликама у друштвеном производу per capita у ЕУ(25) и земљама кандидатима за период 2002-2004. опадајућим редом по стандарду куповне моћи. Оваква врста представљања значајно мења слику релативног богатства земаља у поређењу са табелом 4. Према стандарду куповне моћи, разлика у просечном стварном друштвеном производу између најбогатије земље ЕУ, Луксембурга, и Турске, био је „само” 7:1. Ова мерења су индикатор разлика на нивоу економског развоја, а диспаритети у стопама незапослености могу бити индикатори релативно слабог капацитета за прилагођавање многим економским шоковима. Разлике између две вредности такође имају утицаја на регионални проблем пошто показују да су локалне производње испод њихових могућности. Однос између просечног друштвеног производа у ЕУ(25) и оног у Турској мереног помоћу стандарда куповне моћи је 3,4:1, што је много мање драматично него разлика приказана у тренутним ценама.
УСЛОВИ ПРИСТУПАЊА
„Свака европска земља може се пријавити да постане чланица уније” (члан О Уговора из Мастрихта).1 То је довољан услов, заснован на Уговору из Мастрихта, да би било разматрано пуно чланство неке земље у ЕУ. При том, постоји још неколико неопходних захтева за приступање, економских и политичких. Они су формално дефинисани на европском самиту у Копенхагену (1993). Земља потенцијални кандидат мора испунити три широка скупа општих услова: • створити функционалну тржишну економију (економски услови); • створити демократски политички систем (политички услови);2 • прихватити, применити, спровести и задржати acquis communautaire (организациони и административни услови).3 Четврти, прећутни услов за приступање ЕУ односи се на финансије. Проширење не сме угрозити финансијске изворе ЕУ, нити би требало допустити да ширење Уније угрози продубљивање интегративног процеса. Британци и Данци су ушли у ЕУ (односно Европску економску заједницу како се тада звала) на погрешној претпоставци да је бизнис у Унији ствар економије, а не политике. То је корен каснијег одустајања ове две земље од увођења нових законодавстава, које је брзо уследило. Сви строги и неопходни услови за приступање ЕУ откривају да Унија има неограничена овлашћења и флексибилност приликом бирања будуће чланице, као и да одређује време, ритам и услове за приступање. У сваком случају, понуда и подстрек за улазак у ЕУ су ефектна оруђа спољне политике Уније, нарочито од времена заседања Европског савета у Копенхагену (1993). Могућност учлањења и специфична позивница за приступање ЕУ у форми „бебиних корака”, као што је позитивна оцена Студије изводљивости Европске комисије, представља снажно и ефектно оруђе за наметање дисциплине и стандарда ЕУ. Наредни кораци који представљају константан притисак на земљу кандидата садрже Споразум о стабилизацији и асоцијацији, годишње извештаје о напретку, као и коначни Уговор о приступању. Брисел је једном званично навео како „једном када се земља пријави за приступање ЕУ, она постаје наш роб”.4
ТРОШКОВИ И КОРИСТИ
Нове чланице и земље кандидати. – Нове земље чланице из централне и источне Европе деле политичке, безбедносне и економске разлоге за улазак у ЕУ. Политички, ове земље још увек имају младе и крхке демократске системе. Њихова крхкост долази од неиспуњених великих очекивања да се промена на боље према демократском, тржишно оријентисаном систему може догодити у релативно кратком временском периоду и са релативно прихватљивом ценом. Иако непосредна претња оружаног конфликта у Европи не постоји (премда постоје тачке као што су Балканско полуострво, Егејско море или Кипар), ипак постоји зебња која се тиче поделе „сфера утицаја” између Уније, Америке и Русије. Централна и источна Европа и балтичке земље тек су недавно задобиле ослобођење од „источног блока”. Оне имају бриге и за очување својих независности од Истока и због губљења истих од Запада.У погледу економије, постоје значајне добити за нове чланице и земље кандидате од уласка у ЕУ: • Главна корист је сигуран приступ огромном тржишту ЕУ. Улазак би подразумевао одређено осигурање да ће трговински режим Уније сигурно остати отворен за њихов извоз. • Друга добит, теоријски, била би могућност кретања радне снаге кроз остатак ЕУ након одређеног периода прилагођавања. Ово би могло, међутим, имати двосекли ефекат. Ако образована и искусна радна снага напусти новопридошле земље, продуктивност у новоприкљученом региону би трпела и фондови за образовање стручњака били би изгубљени. Релативно оскудно тржиште рада у остатку ЕУ(15) би, међутим, спречило да се такав сценарио оствари. Искуство показује да се миграција радне снаге (искључујући ратове) највише догађа када радна снага не може наћи запослење у својој земљи порекла. • Трећа добит од уласка укључује приступ структурним и другим фондовима ЕУ. Ово би дало подстицај ојачавању тржишног система.
Структурна помоћ и географија производње. – Ниједна од потенцијалних користи од уласка у ЕУ није без ризика. У неким случајевима, трошкови су прилично озбиљни. Нове земље чланице и даље имају веома крхке економије које би биле изложене хладном ветру сурове конкуренције на заједничком европском тржишту. Невоље прилагођавања су добро познате чак и релативно напредним економијама у транзицији, што показују проблеми доживљени у некадашњој Источној Немачкој након аншлуса из 1989. године. Крупне годишње субвенције истоку из западног дела уједињене Немачке константно су износиле око 90 милијарди, од тренутка поновног уједињења. Тако масивна помоћ некадашњој Источној Немачкој ће бити неопходна током бар још наредних пет година, у покушају да се њена економија среди и макар делимично сустигне остатак земље. Уколико источни део уједињене Немачке има потребу за тако огромним годишњим субвенцијама, од око 4 одсто немачког друштвеног производа,5 страшно је и помислити на то колике ће потенцијалне субвенције бити потребне за друге новопридошле земље.6 Имајући све ово на уму, поставља се питање нису ли нове земље чланице, можда, тежиле да прерано ураде превише? Не зна се одакле могу доћи фондови за прилагођавање земаља централне и источне Европе. Критеријум за еврозону садржан у Уговору из Мастрихта и Пакт о стабилности и расту захтевају буџетске резове широм ЕУ. На заседању Европског савета у Кану (1995) додељено је „само” 6,7 милијарди евра Phare7 програму за период 1995-1999. Стога, већи део фондова мора доћи од стране самих десет новопридошлих земаља или из страних зајмова. Када је реч о периоду 2000-2006, постоји одлука о држању лимита за трошкове свих активности ЕУ на садашњем нивоу од 1,27 одсто целокупног друштвеног производа ЕУ(15). Овај лимит је комбинован са строгим ограничењима националне јавне потрошње која се односе на еврозону. Међутим, Агенда 2000 наменила је 45 милијарди евра за период 2000-2006. (својеврсни мали Маршалов план) да се употребе као помоћ земљама пре приступања. Током тог времена, приступајућим земљама ће бити одобрена милијарда евра годишње као структурна помоћ, плус додатних пола милијарде евра годишње за развој пољопривреде.8 Преговори о финансирању трошкова ЕУ(25) (Финансијаска перспектива 2007-2013) много су компликованији него што је било раније. Европа „петнаесторице”, а нарочито дванаест чланица еврозоне и главни приложници буџета ЕУ говоре против проширења апсолутног годишњег износа ЕУ буџета (100 милијарди евра) у време када они код куће чине напоре без преседана да смање трошкове, како би се задржали унутар услова еврозоне. Да би ствари биле још теже, у ову нову Финансијску перспективу ће морати да буду уденути трошкови приступања Бугарске и Румуније која се очекују 2007. године. Тешко је замислити како и где стратегија приступања Турске утиче на све ово. Теоретски, економска интеграција може, али неће засигурно, донети веће користи регионима/земљама које у свом развоју заостају за средишњом економском активношћу. Међутим, ако су производне везе (унапред и уназад) снажне и усмерене на секторе као што су хемијска индустрија или финансијске услуге, и ако несавршена конкуренција превагне, економска интеграција би покренула тенденције нагомилавања. Уколико ове везе нису ограничене на релативно уску индустријску групу, већ су раширене на више индустрија и сектора, интеграција би произвела нагомилавајуће тенденције у одређеним тачкама. Уколико радна снага није мобилна, цео процес би нагињао да отвори нове и прошири постојеће регионалне разлике у платама (Venables, 1996). Иако ово може довести до тенденција деиндустријализације у периферним регионима, то не значи да интеграција није пожељна. На пример, образовање и регионалне политике повећале су атрактивност Шпаније, Финске или Ирске као локација за разнолике производне индустрије, што су Унија и страни инвеститори открили. Када је у питању структура просторне расподеле индустријске производње у ЕУ, и ослањајући се на студију Midelfart-Knavrik (2002, стр. 256), примећено је да су земље ЕУ постале више специјализоване од времена раних осамдесетих него што је пре тог времена био случај. Ово потврђује теоретска очекивања стандардних неокласичних и новијих теорија о економској интеграцији. Нови образац индустријске производње се развија у ЕУ. Главне карактеристике овог разлазног процеса у географији индустријске производње у ЕУ су да је овај процес спор и да изискује велике трошкове прилагођавања; најзапаженија промена у географији производње била је ширење релативно високе технологије и врхунске индустрије према периферији Уније (Ирска и Финска); и да је постојање високо образованих и искусних радника постајало је све важнији чинилац за индустријску локацију. Ово је значајно искуство које ће и Турска сваккао морати да размотри. <
* Аутор је стручњак Економске комисије УН за Европу, UNECE, Женева (Септембар 2005)
НАПОМЕНЕ 1 Неразрешено питање је шта је европска држава? Да ли су то оне државе које су чланице Економске kомисије УН за Европу (која укључује САД, Канаду, Израел, Туркменистан и Узбекистан)? Да ли религија има значаја? Да ли је европска земља она која је чланица Савета Европе?
2 Потенцијални кандидат за приступање мора имати стабилан демократски политички систем. Ово подразумева вишестраначки парламент; владавину закона и поштовање људских и мањинских права; добре односе са суседима и решена територијална спорења. Што се тиче овог последњег критеријума, ни једна једина нова чланица не пролази тест. Пример: северни Кипар је и даље окупиран. Чак ни неке ЕУ(15) земље не пролазе добро на овом плану: наведимо само примере Северне Ирске или Гибралтара. Међутим, њихова предност је у томе што су оне већ у ЕУ. ЕУ је заинтересована за решавања хитних проблема у региону. Постоје одређени показатељи да могућност чланства у ЕУ може умањити одређене тензије, као што се догодило са Мађарском и Румунијом 1996. године, Грчком и Турском 2000, СЦГ и Хрватском 2003. или Јерменијом и Турском 2005. године.
3 Acquis communautaire се састоји од око 80,000 страница закона ЕУ. Једино питање за које постоји могућност преговарања тиче се дужине периода прилагођавања и, потенцијално, величине фондова ЕУ који могу помоћи у његовој примени.
4The Economist, ‘Outgrowing the Постоји, међутим, још један разлог због којег је Британија тврда према Хрватској. „… Други фактор који објашњава енергичну активност МИ6 у Хрватској је што су последње године откриле постојање обилног кријумчарења оружја између Хрватске и ИРА-е.” И заиста, заједничка истрага антитерористичке јединице Scotland Yard-a, Ирске гарде и хрватске полиције установила је да је ракета коришћена у нападу ИРА на штаб МИ6 у Лондону 2000. године била хрватског порекла. Наоружање пронађено исте године у складишту оружја ИРА у округу Meath у Ирској Републици повезано је са Хрватском” (I. Traunor, „The fugitive who stands in the wau of
5 Economic Commission for Euorpe (2003), стр. 37; G. Parker, „Sweeping rewrite of EU stability pact agreed”, Financial Times, 21. март 2005.
6 Ако услови за добијање регионалне помоћи Уније не буду промењени, тада би количине такве помоћи приступајућим земљама износиле 10-20 одсто друштвеног производа нових чланица, што је много више од 3,5 одсто друштвеног производа које је Грчка добила 1996. године (The Economist, 3. август 1996, стр. 28). Агенда 2000 ограничава ниво годишње структурне и кохезионе помоћи на 4 одсто друштвеног производа земље примаоца (European Commission [1997], стр. 25). Ово је потврђено на заседању Европског савета у Берлину 1999. године. Узевши у обзир релативно мале економије нових чланица и земаља кандидата, ово правило ће уско ограничити износе фондова које могу добити од Уније.
7 Пољска, Мађарска: Помоћ за економско реструктуирање.
8 Европска комисија (1997), стр. 25. и 53.
НАВОЂЕНА ЛИТЕРАТУРА
Midelfart-Knavrik, K., H. Overman,
Venables, A. (1996). „Localization of industry and trade performance”,
(1) Еутаназија или подмлађивање Европе
| ||||||||||||||||