![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Досије |
ДА ЛИ СЕ ТРИНАЕСТ И ПО ВЕКОВА БОРБИ ЗА ОДБРАНУ ЕВРОПЕ ЗАВРШАВА СТРАШНИМ „ПОРАЗОМ ИЗНУТРА” ЧИЈИ СМО СВЕДОЦИ? (2) Слом „идиле”, рађање хаоса Када смо у претходном броју почели да ексклузивно објављујемо изводе из обимне студије „Инвазија Европе” летос преминулог Драгоша Калајића, писане за италијанског издавача у последњој години ауторовог живота, мало ко је очекивао да ће се злокобне прогнозе тако брзо остваривати пред нашим очима. Неки су нам у први мах замерили да претерујемо, а онда се убрзо извињавали. Ескалација имигрантске побуне и масовних сукоба широм Француске и у неким градовима Енглеске последњи су позив на буђење и уозбиљење веродостојне Европе. Осветљавајући најдубље корене тога што је данас доспело у мрачне дневне извештаје, Калајић нарочито истражује зашто су „савремени Европљани толико обузети кукавичлуком, ужасним паралишућим страхом и спремношћу на све уступке, па и на препуштање својих отаџбина, повлачење и капитулацију пред уљезима”
Пише: Драгош Калајић
Није тешко уочити заједничке чиниоце у низу предочених примера, насумце узетих из растуће масе знакова нетрпељивости уљеза спрам европских домородаца. У првом реду, реч је о знацима нетрпељивости и мржње који – ако основне линије тог покрета буду неометано продужене – извесно најављују ново разбуктавање трајног, вишевековног рата семитског, односно арапског и туранског света против Европљана. Други заједнички чинилац, ништа мање значајан, чак погубнији, јесте опште осведочење неспремности Европљана за такав необјављени рат и њихове неспособности или невољности за иоле озбиљан отпор освајачима. Савремени Европљани су обузети кукавичлуком, ужасним страхом што их потпуно паралише, спремношћу на све уступке, па и на препуштање својих отаџбина, повлачење и капитулацију пред непријатељем. Ваља истаћи да савремена инвазија, мирнодопска и необјављена, није никакав повесни преседан него део вековима истрајних ратних претњи и похода семитских, односно арапских и туранских снага против Европе и Европљана. С променљивом жестином, некад свом расположивом силом пљачкашке и паразитске грамзивости и разјарености а некад притворно, уз привиде примирја – уз лажне савезе с лакомисленим и несавесним европским суверенима, који су умели да траже помоћ азијатског непријатеља да би се обрачунали с најближима, са хришћанском браћом – тај рат је трајао и траје већ скоро четрнаест столећа, почевши од првих гусарских напада на европске бродове и обалне градове, уз сејање терора, у седмом столећу, па све до наших дана. Покушаји несавесних европских повесничара – можда надахнутих и алголагнијском исламофилијом или туркофилијом – да непријатељства и ратове муслиманских маса правдају као некакав правичан и разумљив одговор на изазове крсташких похода су једна од најчудовишнијих обмана или самообмана. Рат муслиманског света против Европљана и Европе траје већ тринаест и по векова, а крсташки походи, редовно неуспели, па и патетични, трајали су укупно једва двадесет година. Урачунали смо ту и Четврти крсташки поход, који је венецијанска таласократија, материјалистичка и трговачка, наручила и платила ради освајања Источног царства и богатог Константинопоља – срушивши најзначајнији бедем одбране хришћанске Европе, а немоћна да га ичим замени – с вековима кобним и још несагледивим последицама. Тај трајни рат не престаје до наших дана, до окупације Кипра 1974. године и покушаја да се Босна и Херцеговина, некад социјалистичка република друге Југославије, цела преобрази у исламску државу, а хришћани у њој поново потчине, што је планирано као авангарда исламске трансверзале или Треће америчке империје (Lind i Heilbrun, 1996; Kalajić 1997) – широког пута за продор освајачких покрета муслиманских маса, подстицаних и вођених заштитом и противевропском стратегијом атлантског Левијатана.1
ИСЛАМ КАО ИЗГОВОР
Неопходно је истаћи да исламска димензија тог трајног рата није и пресудни, суштински покретач, него углавном додатни, подупирући, као својеврсни изговор којим се прикривају или правдају најнижи пориви и побуде. Сваковрсна, те и најсвирепија насиља и тлачења „неверника”(о којима ужасно сведоче искуства балканских народа под вишевековним теретом исламократије) – од масовних робљења и одвођења на левантијске тржнице људског меса, такође масовних силовања и алголагнијских убијања, терања хришћанских мученика да буду живе мете стрељачких иживљавања, касапљења и растрзања жртава коњима, набијања на коце, уз често вишедневне муке, све до уздизања чудовишних споменика страве и ужаса, попут Ћелекуле, саздане од људских лобања у српском граду Нишу, родном месту императора Константина, што и данас сведочи о нечувеној подљудскости азијатских завојевача – правдани су вољом свемогућег Алаха и виђени као средство искупљења општих и појединачних порока те нискости муслиманске заједнице. (Roger Du Pasquier, 1990) Како Ђилберто Онето добро уочава суштински економски порив муслиманских освајања, „током дугих векова велики део муслиманског света имао је своју највећу индустрију и свој најпоузданији извор зараде у отимачини и пљачки европских бродова и обала, у систематском пустошењу земаљаkafiruna, у искоришћавању принудног рада огромних маса заробљених. Све то чини прилично мутним границе између религијских и економских разлога те распрострањене свирепости у уобичајеној примени ,џихада’. Током више него миленарног одвијања ,светог рата’, милиони људи су бивали убијани или поробљавани, постајући прави производни мотор и једина радна снага у друштву које је иначе несклоно раду и много више наклоњено доколичарској и преварантској трговини плодовима туђег труда. Није погрешно рећи да је већи део оног што је било изграђено у извесним земљама производ опљачканих залиха туђег, а не сопствене производње. Не треба заборавити да Куран не сматра неморалним те одобрава као право муслимана да отимају плен на штету ,неверника’ и да таква људска бића своде на робље. Ропство је било основни економски елемент у исламском свету и првенствени извор прихода: управо су арапски трговци били главни снабдевачи Новог континента робљем.” (Oneto, 1999)
РЕЖИРАЊЕ СУКОБА ЦИВИЛИЗАЦИЈА
Све је то овде неопходно истаћи јер теорија сукоба цивилизација – који Европљани извесно треба да избегну – данас чини део планетарно размахнуте освајачке стратегије атлантског Левијатана, у знаку формуле divide et imperа. Стога та сила непосредно или посредно производи, храни, наоружава и хушка исламизам и исламски тероризам против свих отпора свом походу за освајање света и његових стратешких чворишта, те последњих сировинских блага – од просветљеног Ирана и срамно изданог савезника, цара Резе Пахлавија, преко потпуно лаичког и чак социјалистичког Авганистана,2 до такође лаичког Ирака и социјалистичке Босне и Херцеговине (Del Valle, 1997). Све те некад лаичке земље стратегија атлантског Левијатана претворила је у легла најжешћег и најочајнијег исламизма. Та Левијатанова стратегија демонизује, кажњава и настоји да затоми само исламистичке покрете отете свом надзору, покрете што циљају управо његове савезнике и интересе. Ипак, у целокупној повести тог рата муслиманског света против Европе никада као данас Еврoпљани нису одустали од отпора и борбе, нити су били вољни да препусте своје отаџбине завојевачу. Савремени изостанак сваког отпора и дух капитулације су повесни преседан. Ето темељног питања које покреће наше истраживање: шта је узрок тог општег и страшног страха, те потпуне паралисаности Европљана пред изазовима инвазије трећесветских маса? По свему судећи у питању је једна од оних далеких, кобних последица Четвртог крсташког похода, покренутог заправо ради освајања и пљачке византијског царства те Константинопоља, премда је папа Урбан IIупутио позив у Први управо ради помоћи православној браћи у одбрани Европе од навале азијатских завојевача. Та кобна велеиздаја отворила је путеве демонији похлепе и гомилања капитала ради капитала, што је поступно али неумитно, кроз столећа, слабила европског човека и подривала те разарала европске установе и одбране заједнице. Попут оног оријенталног отрова, о коме често сведочи нобеловац Андрић,3 предочавајући ужасне последице исламократије, то се протеже све до буржоаских револуција и узурпација власти од стране отуђених, противнародних, олигархијских или плутократских делова трећег сталежа, односно до потпуног извртања смисла живота који је срозан на слугу економије. Последица су порази и потчињавања Европљана, као и паралишући страх о коме говоримо.
ЛИБЕРАЛКАПИТАЛИЗАМ ИЗА МАСКЕ
Према опажању Вернера Зомбарта, на трагу истраживања Макса Вебера, тријумф либералног капитализма има дубље корене, који сежу у старозаветно тло.4 Чудовишно непријатељство либералног капитализма против природе очитује се у низу домена, од саме „материјалистичке основе” (заснованости на незаситом искоришћавању, сагоревању и уништавању блага земље за потребе индустрија чије су производње већ одавно саме себи сврха, нека врста хистеричног јуришања на раст и увећање потрошње) – до „идеолошке надградње” (искреног или лажног уверења његових поборника да је у питању економски систем једнако добар или идеалан за све људе и друштва света, потпуно независно од њихових етничких, културних и историјских разлика). Тај презир или ниподаштавање речених разлика је посебни знак нехуманости поборника и проповедника либералног капитализма који осведочава њихово уверење да је профит врхунски смисао и циљ коме живот људи и друштава треба да се подређује и тежи, чинећи све разлике безначајним. Наводна економска успешност модела либералног капитализма је једна од највећих обмана модерног доба, јер је она условљена поседовањем политичке, економске и надасве војне силе за потребе освајања те искоришћавања погубних последица наметања таквог система слабим, потчињеним или лихварски колонизованим земљама. Реч је о успешности средства уништења свих препрека демонији насилног искоришћавања, а не о успешности неког стваралачког покрета, тим пре што и пратеће мере – од реформе (читај: разарања свих природних облика), дерегулације (читај: поништења свих правила и извесности у корист профита, а против људског достојанства), либерализације рада (читај: укидање свих права и заштита рада и радника, стицаних деценијама синдикалних борби) или приватизације (читај: отимање и пљачкање народне имовине) – осим свирепог цинизма реторике одају вољу ништења свих димензија живота човека и заједнице, ради свођења свега у кострети економске животиње.
ТАМО ГДЕ НЕ ЗВОНИ БУДИЛНИК
Током последње деценије двадесетог века и другог миленијума – обележене херојском борбом српског народа за слободу, те отпором освајачком нападу највеће војне силе света (коју је зауставила, пруживши Русији довољно времена да се поврати од издаје русофобских властодржаца и да крене путем великог уздизања, што признају, с огорчењем, и стратешки умови непријатеља)5 – онај који пише ове редове, обревши се у једном крајишком селу, на ватреној линији, у својству ратног извештача, упитао је једног борца какво је стање борбеног морала ратника. Добио је отресит и ведар одговор: „Одлично! Не звони више будилник!” Појаснио је: „Нисмо више, као пре овог рата, бедни пролетери, који су морали да се дижу у цик зоре да би стигли до фабрика и бедничких надница, већ смо постали имућни земљопоседници... Открили смо да смо веома богати: имамо земљу, стоку, винограде, маслињаке, што нам доноси вишеструко веће приходе, а и држава нас облачи униформама које су лепше од Арманијевих модела!” Један ту присутан писац, надахнут Паундом, тихо је додао: „Уместо звоњаве будилника звижде меци који нас лепо хладе, али се чује и милозвучје маестрала што прелистава крошње маслина: ... and olive tree blown white in the wind... what whiteness will you add to this whiteness, what candor? (... и стабло маслине што се бели на ветру... какву белину би додао тој белини, какву чистоћу?” ( Pound, 1967) На том месту песник је обновио једно старо противуречје између метафора часовника и стабла,те одговарајућих садржаја, својствено повести европске мисли XIX столећа. Метафора часовника (Stolberg-Rilinger, 1986; Steuckers, 1991) карактерисала је идеологију илуминизма и рационализма те либералног капитализма и идолатрију прогреса. То уверење да су цео свет и човек сводиви на машину – налик часовнику, са поправљивим и заменљивим деловима – на незадрживом и бесконачно узлазном путу сила прогреса, што људски род води ка све већим благостањима а ускоро и до научног разрешења свих тајни. Много трезвенији, иако је то наизглед парадоксално, немачки романтичари и руски словенофили видели су у тој податности идеалу машине једну од кобних, мртвозорних празноверица отуђене западњачке мисли, супротстављајући метафори часовника традиционалну метафору стабла и одговарајући идеал животности и целовитости. Данас можемо видети да је привремено, пуком силом, победила метафора машине или часовника, што има много дубље последице него што су тада биле мишљене. Часовник је био не само метафора апсолутистичке и централистичке државе већ и машински сажетак цивилизације подате терору времена и праволинијског развијања повести ка некаквом коначном циљу, Обећаној земљи или Судњем дану. Реч је о терору својственом блискоисточним, пропалим, материјалистичким и робовласничким цивилизацијама, те потоњим религијама које су се саздале од њиховог отпада и прашине, често уз бестидне крађе и прекрађе те гротескна изневеравања идеја и веровања из духовног круга иранских Арија, где је управо безгрешним зачећем рођен Спасилац – што се враћа на крају сваког трихиљадугодишњег циклуса да васкрсне људски род и поведе га у одлучну битку против зла – а чија је једина веродостојна епифанија, према многим те и стручним мнењима, Исус Христос.
СНАГА СТАБЛА И ТЕРОР ВРЕМЕНА
У модерној цивилизацији часовник је попримио улогу надзорника људског служења терору времена и пролазности. Постао је симбол лихварског паразитизма модерне цивилизације која, супротно европској и хришћанској традицији, искоришћава и злоупотребљава време као извор стицања иметка, од берзанских спекулација до посвудашње, већ планетарно размахнуте дужничке економије, односно лихве.6 Посве супротан је симболизам стабла –слика трајне борбе племениташких гена против новца, што садржи све основне елементе света, од тла и сунца, до ваздуха и воде, обухватајући, изражавајући и подржавајући светску и људску целовитост те животност. Стабло је и слика постојаности те епифанија вечности, под чијим окриљем племениташки човек евроаријског круга култура и традиција, врлина и вредности, већ хиљадама година води битке против зла и пролазности, пропадљивости и корупција, за вечност, на свом славном маршу од преисторије ка надисторији. Зато су axismundi, старогермански Ygradsill или словенско јасеново стабло – у средишту евроаријских религијских идеја и веровања у свемирски поредак те његову етичку основу. Зато је у замковима и домовима европског племства генеалошко стабло било и остало обавезна слика-сведочанство о онима којих више нема, о њиховој борби – најчешће с оружјем у рукама, једином легитимном средству стицања аристократских звања, на високом путу уздизања и метафизичког постварења. Генеалошко стабло пружа дугу смотру бораца тог рода на поприштима одбране и развоја Реда а против Нереда и сила нихилизма, трајно памћење оних који су често живљи од живих управо зато што су славно мртви, учило за савременике и оне којих још нема. <
(Новембар-децембар 2005)
Напомене
1 У сажетом, али веома значајном и чудно обелодањујућем огледу противевропске геополитичке стратегије атлантског Левијатана, насловљеном Трећа америчка империја (повесно, прва је освојена низом ратова на Новом континенту до XX столећа, а друга обухвата земље потчињене силом победе у Другом светском рату, Европу и велики простор Тихог океана, (прим. Д. К.), вашингтонски осматрачи Мајкл Линд и Џекоб Хејлбрун отворено и скоро тријумфално указују: „Уместо да Босну схватимо као источну границу НАТО-а, на Балкан би требало гледати као на западну границу нагло ширеће америчке сфере утицаја на Блиском истоку. Ваља се подсетити да је све до Другог светског рата Балкан сматран делом Блиског истока а не подручјем Европе (sic!). Чињеница да су САД занете државом босанских муслимана више него што су то њихове европске савезнице осликава, између осталог, нову америчку улогу предводника једног незваничног скупа муслиманских нација, од (Персијског, прим. Д.К.) Залива до Балкана. Област под некадашњом управом османских Турака показује знаке постанка срца треће америчке империје”. (Heillbrun и Lind, 1996; Kalajić, 1997).
2 Добар пример орвеловског изокретања истина је већ уврежено и веома распрострањено а сасвим бесмислено мнење да су се авганистански исламисти латили оружја да би одбранили земљу од инвазије совјетске војске, дакле намерачене да освоји и затоми једну пријатељску, потпуно лаичку и социјалистичку државу (sic!). Потпуно је избрисано из свести бесловесних маса под сенком Запада да ствари стоје управо обратно: демократски изабрана, легитимна и легална власт била је позвала у помоћ совјетске снаге да би се изборила с растућим терором и нападима исламиста, које су неприкривено и обилато плаћале и обучавале те наоружавале и хушкале обавештајне службе атлантског Левијатана, по старој, опробаној стратегији британског колонијализма, произвевши и свог потом најчувенијег агента – чудовиште звано Бин Ладен – вероватно за потребе потоњих злоупотреба, превара, маски и лажних изговора.
3 „У њему је, из године у годину, расло и харало дејство оријенталног отрова који мути поглед и подгриза вољу... и који пре или касније мора да начне сваког и који се ево полагано увлачи у његов мозак.”(Андрић, 1964)
4„У основи јеврејске религије видим исте идеје-водиље што карактеришу капитализам: и једно и друго видим препуним истог духа... Јеврејска религија носи најјасније трагове тог првобитног облика: њене основнe црте откривају свуда и увек структуру рационалне прераде, интелектуалне и функционалне операције пројектоване у спољни свет, у органски свет, једну механичко- вештачку организацију што циља да уништи и подвргне себи природни универзум, да га замени сопственом владавином. У том структуралном смислу јеврејска религија делује као и капитализам: и он је један потпуно туђи облик, који се увукао у у природни универзум... Елемент највеће блискости између јеврејске религије и капитализма је дисциплина уговорног типа – рекао бих, шта више, дисциплина комерцијалног типа . У крајњој линији, целокупни јеврејски религијски систем и није друго до уговор сачињен између Јахве и и његовог изабраног народа: уговор са свим последичним обавезама једног уговорног односа. Бог обећава нешто и даје нешто, док исправни људи морају дати у замену нешто друго... Тај уговорни однос се развија у смислу да за сваку испуњену дужност човек прима неку надокнаду а за свакузанемарену дужност трпи освету... Нужне су два последице тог стања: трајно процењивање користи или штета које могу проистећи из неког чина и пропуста, те једнако веома сложено рачуноводство да би се држало у реду давање и стицање појединог верника.”(Sombart, 1989)
5„Преображај тог дела света изискивао би одлучност мисионара и вољу за моћ коју Запад можда никада више неће моћи показати, особито после тешкоћа које је имао у једној релативној блиској а мање захтевној области као што је она балканска.” (Kaplan, 2000)
6„Лихварски интереси принуђују дужничке земље да производе само за извоз, док су производна предузећа које оне финансирају великим делом западна. У суштини, расположиви капитали немају могућност да производе богатство које остаје на месту: плодове њиховог рада други користе. У крајњој линији, дешава се netto пренос добара и ресурса у замену за масу (доларских, прим. Д. К.) папира без вредности.” (Malafronte,1991)
(1) Остварење застрашујућих прогноза (4) Заговорници европске пропасти
|