![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Интервју - Видици |
ПИСАЦ МИЛОВАН ДАНОЈЛИЋ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА „НАЦИЈУ” Поновно проналажење пута
„Тешко је рећи да ли је посрнула елита повукла за собом државу, или је пропала држава одузела елити достојанство. Догодио се лом, високо су се дигли сутерени, како то, у предвечерје Првог светског рата, рече Дис. Данас су најгрлатији они које плаћа неко са стране, а циљ им је да докажу како смо нико и ништа, и како смо заслужили бомбардовање. То нам је елита по вољи и укусу страних господара. Она права, изворна, од свршетка Другог светског рата је потискивана и пригушивана, а преживљавала је захваљујући лудој храбрости појединаца (који, на жалост, не успевају да организују јединствен фронт)”
Пише: Маја Радонић
Прослављени је писац и песник, добитник највиших књижевних награда и друштвених признања, те га је излишно посебно представљати. Милован Данојлић је захвалан саговорник, који дубоко мисли и не тактизира у одговорима. Сеоско порекло, важно престоничко искуство, српска отаџбина и дуго живљење у Француској (ЕУ) дају његовим видицима посебно важну утемељеност.
• Једном приликом сте, говорећи о свом стваралаштву, рекли да сте ви превасходно посматрач, да појаве најрадије гледате без уплитања и потом описујете, те да је то дар којим Вас је Творац обдарио. Пошто сте се недавно вратили у Француску са одмора у Србији, шта сте посебно уочили овога пута у отаџбини, како видите духовно стање код нас, а како западноевропско? Све је као и прошле године, у нешто јачем степену. Исто клонуће, исто безнађе, и безизлаз, можда у фази помирења са судбином. Нико више не верује у могућност брзог изласка из тунела. До недавно, многи су очекивали – што од страних „добротвора”, што од наших вођа – да их као Мојсије преведу преко Црвеног мора, да штапом раздвоје таласе и да их уведу у Обећану земљу. Те наде, да неко други може савладати тешкоће са којима сами не успевамо да изађемо на крај, данас је много мање. Очигледно је да не постоји чаробна формула, позната неком-тамо или онима-горе, коју ваља изговорити, па да се Сезам отвори. Уверење о постојању такве формуле ми смо наследили од Тита, који је деценијама наплаћивао неутралност земље у раздобљу „хладног рата”. Од Горбачова и Јељцина, Американци преговарају директно са Русима, наша помоћ им није потребна. За сваки случај, разбили су и окупирали југословенски простор, а и иначе, наш геостратешки положај изгубио је цену. Нема чуда које ће нас спасити, донације пресушују, оно мало перспективних фирми већ је распродато. Треба прионути на посао, а ми смо се од тога одвикли. Борба за опстанак зна, на махове, да буде сурова, што нашој златној младежи није на време утувљено у главу. Социјална држава, која се ослањала на америчку помоћ и стране кредите, показала се као лош саветник и васпитач читавих нараштаја. Она нас је размазила, умањила осећање личне одговорности. Поврх свега тога, у процесу растурања Југославије изгубили смо самопоштовање, јер је испало да смо ми, Срби, једини кривци што је та држава уопште постојала. Да би се разградила, требало нас је оклеветати и оцрнити, што је успешно изведено. Веома смо осиромашили, остали без пријатеља и без савезника. Век нам је прошао у лажним биткама у којима смо проливали истинску крв.
НАТОПЉЕНИ ПСИХОЛОГИЈОМ БЕЗНАЂА
Пометња је нарочито видна у Београду, граду са много прохтева и захтева, а без могућности да се високе тежње остваре. На селу се основне животне потребе мало лакше задовољавају, иако је, с друге стране, наше село тежак хронични болесник: оно може дуго животарити, а да лека за себе не нађе. Сеоска домаћинства су остарела и проређена, бракови се ретко склапају, наталитет је поразно пао, школе се затварају, радна снага отиче у градове и у бели свет. Живимо у држави чији је један део под отвореном, а други под прикривеном окупацијом. Кључна подручја јавног живота – војску, просвету, спољне послове и финансије – усмеравају спољњи душебрижници, а надгледају њихови унутрашњи помагачи и изасланици. Разоружани смо војно, привредно, морално и материјално, озбиљнији отпор не можемо дати, а неки људи који заузимају кључне положаје у земљи и не желе да га дају. Напротив, они окупацију осећају као привилегију и част... Осећај да нисмо господари своје судбине пренео се у све ћелије народног организма, ушао у психу људи, допринео убијању воље и наде. Све су приче испричане, и све су се завршиле мањим или већим промашајима. Остаје једино рад, чији се производи не могу слободно извозити у свет, чак ни онда кад су изузетно квалитетни: спољни зид санкција постојао је и пре њиховог званичног увођења, и задржао се после званичног укидања. Рад смо обезвредили колико смо могли ми сами, за остало се потрудио страни фактор: и онај ко би хтео да се баци на посао не зна, данас, с ким и са чим и одакле да почне. Што се тиче Западне Европе, она пролази кроз другу врсту кризе, и та криза има мало заједничких црта са нашом. Западњак више брине за голи опстанак од нашег човека. Његов страх од онога што носи сутрашњица је већи. Грађанин богате и развијене земље, каква је Француска, може од данас до сутра пасти на просјачки штап, и та га могућност држи у страху који ми не познајемо. Наш човек је толико ускраћен и оголео да више и нема богзна шта изгуби. Преко 10 одсто становништва у Француској је већ тридесет година без посла, дипломе многих факултета не обезбеђују радно место, све су чешћа отпуштања, читаве фабрике се селе на Далеки Исток, због јевтиније радне снаге. На Западу је појединац је и иначе усамљенији, па је страх за одржање егзистенције дубљи и јачи. Код нас је живља породична солидарност, јача је повезаност са сеоским залеђем, грађани се о викенду снабдевају основним животним намирницама које добијају од родбине јевтино, или чак бесплатно. Уз све то, либерални капитализам је, у неким западним земљама, стигао да се унеколико хуманизује и обезбеди какве-такве услове за преживљавање социјално угрожених, док смо ми на првим корацима хода кроз џунглу, где правила игре нису утврђена, па се многи старији људи, по градовима, једва прехрањују. Велики број пензионера, према једној анкети, купује месо једном месечно. Ето, то су неке разлике. Тешко је свуда, само што тешкоће нису исте.
КОЛАПС ИСТИНСКЕ КУЛТУРЕ
• Неки аналитичари бројним аргументима доказују да је српска култура у неколико година срозана на ниво поткултуре и некритичког подражавања западних узора, у најбољем случају на ниво естраде и фолклора. Како Ви оцењујете стање и токове у савременој српској култури? Нисам читао радове аналитичара које помињете, али морам рећи да мислим веома слично. Цепањем Југославије дошло је до провинцијализације нашег ионако скученог духовног простора. Он је сада разбијен на шест-седам гетоа који не опште између себе, а сасвим су одвојени од света који од неких не жели, а од других и нема шта да узме. Док је постојала Југославија, у Београду су излазили преводи шиптарских и мађарских песника, пратили смо шта се збива у Љубљани, Загребу, Сарајеву, Скопљу и Подгорици. Сад су се ти једва постојећи ентитети „осамосталили”, а они који су их потпомогли у „осамостаљивању” не дају ни пребијене паре на њихово културно стваралаштво, нити им пада на ум да то стваралаштво покажу у свету: они су дошли да себе натуре, а не да од домородаца нешто узму. Српска култура у свету је у нешто бољем положају захваљујући индивидуалним продорима појединих уметника, али је изнутра разграђена и материјално уништена, преплављена таласима сопственог примитивизма на једној страни, идолопоклонички окренута према Западу на другој страни. Свако се раскомотио у својој парохији и показује своју жалосну имовину; нико се не стиди првог суседа, пошто зна да га он не слуша и не гледа. Напуштени су строжији критеријуми, више се не упоређујемо са најбољима. Развој је заустављен, угледне културне установе пред укидањем... Мерила су почела попуштати још почетком седамдесетих, под притиском популизма, да би, касније, политизација угушила све што је по страни од дневних сукоба и ефемерних збивања. Наша књижевност је била много захтевнија – и много светскија – у раздобљу између 1950. и 1970, него данас. Тежила је вишим циљевима, и често их достизала, и поред идеолошких ограничења која су јој спутавала пун замах. Као да је релативна неслобода, под комунистима, била подстицајнија од пуне а стерилне слободе. Угледни критичари пишу ласкаве препоруке сумњивим рукописима и безвредним збиркама поезије, е да би зарадили коју стотину евра. Интелектуални рад и уметничка остварења годинама се не хоноришу. Хонорар није нешто што служи аутору искључиво за одржавање егзистенције. Он је и један од облика вредновања стваралаштва, потврда његове друштвене корисности и потребности. Пошто своја дела уступамо будзашто, или бесплатно, добро је да су и оваква каква су. Читалачка публика је осиромашила, а нови богаташи немају обичај да купују књиге.
ВИСОКО СЕ ДИГЛИ СУТЕРЕНИ
• Српско питање је, кажу, превасходно државно питање и питање елите. Знамо у каквом нам је стању држава, а шта је данас са елитом? И држава је слика и прилика својих изабраника. Тешко је рећи да ли је посрнула елита повукла за собом државу, или је пропала држава одузела елити достојанство. Догодио се лом, високо су се дигли сутерени, како то, у предвечерје Првог светског рата, рече Дис. Данас су најгрлатији они које плаћа неко са стране, а циљ им је да докажу како смо нико и ништа, и како смо заслужили бомбардовање. То нам је елита по вољи и укусу страних господара. Она права, изворна, од свршетка Другог светског рата је потискивана и пригушивана, а преживљавала је захваљујући лудој храбрости појединаца (који, на жалост, не успевају да организују јединствен фронт). Војска је обезглављена, најбољи официри окривљени што су уопште покушали да бране земљу, Црква је на удару оних којима смета њено вековима доказивано родољубље, док се Академији наука приписује ауторство новог Mein Kampfa. Људи који уживају највеће поверење у народу проглашени су, пре суђења, за ратне злочинце. О каквој елити ту, уопште, може бити говора? Њу би да замене интелектуални беспризорници, their master’s voices, који сласно пљују на све што нису у стању да осете и схвате. Невладине организације у доношењу оцена и пресуда наступају самоувереније од Владе, а често, из иностранства, имају јачу подршку. Елита по америчком укусу је лишена општег образовања, некултурна и анационална, натуца енглески и разуме се једино у компјутере. Има мудрих људи и у Цркви, и у Војсци, и у Влади, али ово није њихово време. Све што могу је да ограниче штету. • План „денацификације”, „униформизације” и „лустрације” у Србији, тврде упућени, спроводи се путем медија и прерасподеле новца, али и свођењем српског издаваштва на неколико моћних монополиста и десетине немоћних маргиналаца. Каква су Ваша најновија искуства са нашим издавачима, да ли се препознаје такав план? Треба, најпре, приметити да о „денацификацији” Срба говоре они који су истребили индијанска племена у Северној и Јужној Америци, измислили Дахау и Аушвиц, побили на стотине хиљада цивила у Дрездену и Хирошими, посејали гробља од Алжира до Вијетнама, од Ирака до Стаљинграда и Лењинграда, затровали читаве земље ослабљеним ураном. У рату нема недужних, поготово их нема у грађанском рату, али Срби су, у вршењу злочина, дилетанти и невинашца у односу на оне који им данас читају лекције. И варају се, веома се варају, ако мисле да ће увеличавањем наших недела заташкати сопствена, учињена у планетарним размерама. Склоност неких курви да проповедају морал спада у већа изопачења људске природе. Ако већ морамо трпети духовно насиље, а изгледа да морамо, нисмо дужни да прихватамо логику насилника. То се, ако се не варам, зове стокхолмски синдром – опет један западњачки изум.
РАЧУНИЦЕ БЕЗ КРЧМАРА
Медији? Има их разних, једни су погнули главу, то су они који би да удовоље страним наручиоцима; други је држе прилично високо, пошто их издржава наша читалачка публика, па живе од продаје. Колонизација неких гласила је очигледна, а још је виднија на улицама. Лингвистичка окупација Београда јача је него под Турцима и Немцима, а постепено продире и у унутрашњост. На улазу у Љиг, средином августа, видео сам платно дужине седам метара, окачено изнад Ибарске магистрале, на којем је писало WELKOME TO THE HOME OF VODA-VODA. Кроз љишку општину пролази врло мало странаца, и сасвим је нејасно коме се продавци „Вода-Воде” обраћају – Србима свакако не! Видевши ону паролу, постидео сам се што знам енглески, што сам га икад учио. У сличном положају су и издавачи, само што оне независне читалачка публика није у стању да издржава, књиге су скупље од новина. Старе издавачке куће су пропале, нове се нису уходале, а држава нема средстава којима би утицала на издавачке планове и културну политику. То се ради и у богатим европским земљама, као што је Француска: неке се ствари не препуштају механизму тржишта, него се дотирају. Код нас, с обзиром на материјалне прилике, таква интервенција је неопходна, а стално касни... Моја лична искуства су лоша, али то није важно. • У речнику овдашњих политичара, али и већег дела јавности, Европска Унија добија статус готово свете речи, а мистификације око евентуалног уласка наше земље у ЕУ не јењавају. Будући да живите и радите у ЕУ, и с обзиром на француско и холандско Не! европском уставу, како Вам изгледа наш евентуални улазак у Заједницу и које су стварне последице тог корака? Европска заједница је, пре свега, слободна царинска зона развијених и богатих. Било би лепо кад би нас припустили, лакше бисмо пласирали део наших производа и убрзали развој, али богати за то немају интереса. Они гледају како би нама нешто продали, а не како да од нас купе оно што већ имају код куће. Све остало је политика, у лошем смислу те речи: уцене, лажна обећања, неосноване наде, рачунице без крчмара, и фикција налик на ону о срећној будућности, коју су нам некад обећавали комунисти. Опет се враћамо на почетак, на причу о чуду...
ПРЕПОЗНАВАЊЕ ДВЕ ЕВРОПЕ
Дакако, има практичних достигнућа која од Европе свакако треба преузимати, независно од тога хоће ли нас она примити у своје чланство, или неће. Та бисмо достигнућа могли преузимати и од Швајцарске, Норвешке, Јапана или Канаде, земаља које нису у Унији. Штета је што учење нисмо почели много раније, добровољно, него се то изводи под присилом и на брзину, онако како то већ чине лоши ђаци, који уче за испит и због оцена. Европско законодавство је свакако боље од брозовског. То је Србима било јасно крајем XIX и почетком XX века – да су европски закони бољи од турских – па су се у писању Устава угледали на Белгију. Имало би се шта научити и у уређењу школства, здравства, јавних служби, судства, саобраћаја, одржавања стамбених зграда, заштити животне средине, као и у поштовању формалних људских права, која су у Европи заштићенија него код нас. Бацањем смећа на све стране Србија је претворена у сметлиште, и увођење европских стандарда ту је просто неопходно. Ту, цивилизовану Европу треба следити без оклевања, у нашем најбољем интересу. С друге стране, знамо и ону другу Европу, која се данас на Косову понаша бахато и нецивилизовано, обмањујући и нас, и себе, и саме Албанце. Она не зна, или неће да зна, да је степен аутономије какав су наши Албанци имали на Косову незамислив у покрајинама данашње Европе. Европа се, на Косову, залаже да се Албанцима дају права која су они, пре побуне, могли уживати, али су им била недовољна, пошто су тежили независној држави. То су непоштена посла, и од такве Европе не треба очекивати ништа добро. Политички, Европа је скуп рогова у врећи, без духовног и културног јединства, и ту не смемо имати илузија. Економски, и поред апсолутне владавине великог капитала, она нам пружа несумњиве шансе – њих свакако има на уму Војислав Коштуница, једини наш политичар чији је приступ овом питању реалистичан и садржајан. Улазак у Унију би окончао наше животарење под санкцијама, и помогао нам да станемо на ноге, под условом да сами, претходно, уложимо надљудски труд. Француско и холандско Не! нацрту Устава дато је у отпору према капиталистичкој визији Европе. Ми такво опирање себи не можемо дозволити: ми преклињемо Велики Капитал да нам уђе у кућу и да нас почне експлоатисати, у нади да ћемо, уз пут, од тога видети неку вајду; сиромах се мора најпре обогатити, да би потом увидео нека зла која новац носи са собом...
ЉУДИ ОД ЈЕДНЕ ДАСКЕ
• У Вашим делима уочљив је, још одавно, став који данас називамо „антиглобализам” (наравно, не декларативан). Шта је, по Вама, стварни смисао глобализације и како се одражава на свакодневни живот? Не можемо сами ни мимо света, а опет, морамо водити рачуна да се не удавимо у његовом вртлогу. Глобализација је ширење капитала преко државних и националних граница, и ми смо, у том процесу, по сили ствари, по нашем положају, обазрив партнер и пасиван прималац. Такав нам је положај, толика нам је снага. Питање се, за нас, овако поставља: како прићи тој ватри и огрејати се, а не опржити прсте? Постоји глобализам светског духа, а постоји и глобализам цунамија и овог урагана који је опустошио Њу Орлеанс. И Љиг је, интернетом, везан за цео свет, али засад само као прималац. Да понуди нема богзна шта. Наша шљивовица је најчешће вештачка, а кајмак, у Европи, нема име које ужива код нас. Кукуруз, свиње и суве шљиве? За њихов се углед тек треба изборити. Ослабили смо изнутра, постали смо лак плен за сваку светску алу... • Поред духа провинцијализма који све више продире у нашу културу, настављају се и нове поделе, рецимо, на „урбано” и „рурално”, с тим што све „рурално” унапред добија негативан предзнак. Изгледа да се наставља и отпадање дела српског народа од својих корена, упорно негирање и покушај бекства од себе и свог, у највећем делу, сеоског порекла. Како тумачите ту парадоксалну појаву и какве су њене последице? Доста сам о томе писао и не бих желео да се понављам. Новост је ова подела на националисте и мондијалисте, која је јалова и ванживотна. Додуше, има мондијалиста и мондијалиста. Једни то проповедају за паре, или у нади да ће добити коју пару, а други из убеђења. Они први су достојни сажаљења и презира, а ове друге не разумем. Па и ја сам мондијалиста, и то деценијама већ! У ствари, ја сам истовремено националиста и интернационалиста, српски родољуб и грађанин света. Преводио сам велике песнике са неколико језика, обишао сам пола планете свим могућим превозним средствима, укључујући пешачење и аутостоп. Ко није у стању да носи у себи мондијализам и оданост свом завичају, тај је слабић и сиромашак, човек направљен од једне једине даске! Наши мондијалисти често мисле да ће се укључити у свет тако што ће омаловажавати своје родно село. Та малоумна балканска искључивост, где би свака страна да запуши уста оној другој! Мондијалиста кога не коригује јако национално осећање, и националиста који је глув за широки Божји свет, тешки су духовни инвалиди. Каква кратковидост! Ми смо исувише мали народ да бисмо носили толику расцепљеност без опасности по опстанак.
СРБИЈА И ЕВРОПА
• Како би данас, по Вашем мишљењу, требало да изгледа истински сусрет Србије и Европе, обострано користан и стваралачки? Ми морамо прећи преко онога што се дешавало у последњој деценији ХХ века, а да, опет, никад не заборавимо. Европа би могла да се потруди да схвати Србију: какви смо да смо, ми смо део њене судбине. На Европи је да увиди своју грешку, па макар је и не признала јавно; да нам врати част и достојанство и све друго што је олако узела, превидела, одбацила или примила здраво за готово, без проверавања и критичког испитивања. Показало се да људе повремено хвата лудило мржње, па су им Срби били добро дошли да ту потребу на неком искале. О, да, и ми носимо нешто кривице за оно што нас је снашло, али је кривица јачих сразмерно већа. Од наших грехова ми ћемо се очистити ако нас оставе на миру, ако престану да нас уцењују и товаре нам и оно за шта јесмо, и још више оно друго, за шта нисмо криви. Сада је однос нездрав, због бахатости и зле воље и искључивости и пристрасности тужилаца, који су истовремено и судије, и финансијери судских трошкова, и непријатељи из рата који нам је био наметнут. Сад бар знамо да нема пријатељевања међу државама и народима. Ослободили смо се једне јевтине, романтичарске заблуде, а то је добро. • Сви смо свесни да је стање у Србији веома тешко и компликовано, на готово свим пољима живота. Видите ли излаз из ове ситуације, пут између реалности и наде? Не знам где је тај пут; кад бих знао, бацио бих се у политичку акцију. Могу понешто рећи из личног искуства: од своје десете године помагао сам у кућним и пољским радовима, напоредо са учењем лекција поред петролејске лампе. У шеснаестој сам отишао од куће, и од онда сам себе издржавам. Радио сам свакојаке послове и, зарађујући за живот, завршио гимназију и дипломирао на факултету. Шездесет година сам претурио преко главе као пролетер, и умрећу као пролетер. Неке од објављених књига донеле су ми и новца, добијао сам награде, али сам се увек осећао као гоља и бескућник који се сваког дана мора изнова борити за парче хлеба. Ја сам радник и разумем једино људе који раде, борце и прегаоце; немам слуха за паразитску кукњаву. Ништа ми у овом гуравом свету није било загарантовано. Опстао сам, у Београду и у Паризу, и под сваким небом, где сам дуже или краће боравио. Волео сам живот, и живот ми је узвраћао неопходним благодатима... Наше питање је просто, и тешко решиво: како, поново, наћи пут у живот, како обновити рад, рађање, радовање... Никаква чудеса нас неће походити са стране. Само постојање је чудо, чудо је на сваком кораку око нас, чудо је у нама. Морамо одбацити нихилизам, који је код нас веома раширен. Свако о сваком говори лоше, а то је страшно... Ја се радујем сваком и свачијем раду. Живот је тежак подухват, свакодневно искушење. Ми смо окренули леђа тој истини, и она сад узима данак за неозбиљност и површност. Живот је изазов и мука, а савлађивање тешкоћа даје му изузетну вредност, лепоту и драж. <
(Септембар 2005)
|