![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Интервју - Прва линија |
ЕКСКЛУЗИВНО: АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ, ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАР НАЈЈАЧЕ ПОЛИТИЧКЕ СТРАНКЕ У ЗЕМЉИ Путинов рецепт за Србију „Прави разлог за њихово упињање да докажу како су они урбани а ми рурални, они модерни а ми чак не традиционални или конзервативни него варвари: једино уколико би СРС дошла на власт, збиле би се корените промене и били пресечени катастрофални процеси. Светлост би продрла у сиву зону, иза кулиса српске политике, била би раскринкана та опака спрега политичке мафије, домаћих олигарха и иностраних центара финансијске моћи сумњивог порекла. Био би то увод у консолидацију државе, по моделу налик на онај који је више него успешно спровео руски председник”
НАЦИЈА ПРЕС
Први је оперативац Српске радикалне странке, неки би неизоставно рекли менаџер, или директор. Спада у малу групу још увек младих српских политичара који су стасавали упоредо са обновљеном вишестраначком сценом деведесетих и сада улазе у пуну зрелост, и личносну и политичку, спремни да преузму највише одговорности. На јавној сцени је бескомпромисан борац, оштар и без длаке на језику, а приватно благ и господствен. Иако формиран као „војник своје партије”, појаве и феномене епохе у којој живимо кадар је да анализира дубоко, свестрано и отворено. • Дуго година стваран и финансиран, да ли још увек опстаје стереотип о радикалима као антиевропској, руралној и анахроној политичкој снази, неспособној за креативно суочавање са модернитетом? Недавно смо правили нову анализу негативне кампање вођене против СРС у штампаним и електронским медијима и закључили смо, на основу егзактних показатеља, да смо од свих на политичкој сцени били најизложенији нападима. И то не само нападима својих политичких противника, него и такозваних независних медија и продукција, као и бројних „невладиних организација”. У најразличитијим ситуацијама измишљали су о нама збиља најгоре могуће ствари, настојећи да направе такву врсту стереотипа. И, као што знате, после десетина хиљада пута поновљене исте ствари, делимично су у томе и успели. Међутим, видимо да им се то последњих неколико година руши као кула од карата. Дуго су нападали Милошевића и СРС. Милошевића сада више не помињу, његову странку поготову, остала је само СРС као мета, иако пет година ни на који начин, једини међу релевантним политичким факторима, нисмо учествовали у власти. Рећи ћу Вам шта је прави разлог за њихово упињање да докажу како су они урбани а ми рурални, они модерни а ми чак не традиционални или конзервативни него варвари: једино уколико би СРС дошла на власт, дошло би до корените промене власти и пресецања катастрофалних процеса. Зашто? Они који су учествовали у најтежим криминалним радњама и корупционашким аферама морали би да изађу пред лице правде. Светлост би продрла у сиву зону, иза кулиса српске политике, била би раскринкана та опака спрега политичке мафије, домаћих олигарха и иностраних центара финансијске моћи сумњивог порекла и намера. Ствари сада овако стоје: док се они међусобно смењују – а сви су пријатељи, кумови, сви су увезани у послове „приватизације”, „консултантске услуге” итд. – дозирано ће се нападати по новинама, али се ништа посебно неће дешавати нити мењати. Стереотип о којем говорите руше сами наши клеветници, свим својим другим небројеним лажима које је народ прозрео, па ланчано пада и та о радикалима. Људи и у Европи и у Србији увелико препознају њихову политичку методологију, пропагандне маглуштине се разилазе и озбиљан свет види да су радикали нормална српска и европска снага која има стварна решења за Србију.
ПУТ ДИЗАЊА СА ДНА
• Аргументи којима оштро критикујете и претходну и садашњу владу углавном су познати јавности. Бескрајно констатовање катастрофе, међутим, није довољно. Која решења нудите, какве мере у економији, социјалној и спољнојполитици, одбрани, за проблем Косова и Метохије? Примедба коју износите је умесна и веома озбиљна, многи људи је наводе као разлог што често нису мотивисани да излазе на изборе. Сматрају да ми који смо на политичкој сцени једни друге непрестано оптужујемо за катастрофично стање, а не нуде се права и убедљива решења. Један наш велики тим стручњака управо припрема широки пакет конкретних мера које представљају пут решавања, дизање са дна. Не, дакле, некакав политичко-правно-економски провизоријум, за још једно замазивање очију грађанима Србије, него систем конкретних и остваривих мера, мера чија реализација зависи од нас и спада у домен наших сопствених моћи, а представљају јасно и конкретно побољшање живота. Ту ће свакако на првом месту бити развој комуникационе, путне, уопште саобраћајне инфраструктуре. Ако не буде довољно државног новца, ићи ћемо на концесије, али на концесије које ће јасно да одговарају овој држави, не неком лобију који узима прљаве проценте испод стола. Буде ли државног новца, уложићемо га и тиме у ширем захвату покренути привреду. Замислите какав би привредни подстицај била изградња ауто-пута Београд–Херцег Нови, са изградњом комплетне инфраструктуре: посао би добило 300.000 до 500.000 људи! При том, опет се враћам на ту рак-рану, наш претходни задатак ће бити да најодлучније сузбијемо корупцију. Већ тиме бисмо направили огромне уштеде и ослободили велике суме новца за улагање у развој, у производњу, не у јавну потрошњу. Ми данас у Србији немамо, на пример, ни једну пољопривредну банку која ће правом пољопривреднику да понуди повољне кредитне програме. Све наше банке данас су комерцијалне. Како то учинити? Мислим да нам је потребна нека врста путиновског рецепта, по којем је руски председник консолидовао државу и обрачунао се са тамошњим „олигарсима”. Ако бисмо ми тако поступили са тројицом највећих криминалаца и тајкуна у Србији, добили бисмо велики буџетски прилив, подстакли бисмо пореску дисциплину, финансијско тржиште уозбиљили и уредили. Спречили бисмо наставак беспризорне отимачине која се сада дешава у оквиру такозване „друге акумулације капитала” у Србији. Ми не дајемо превелика обећања, која су, уосталом, политички и морални бумеранг. Али ово што Вам излажем је начин да нам сигурно из дана у дан буде боље. Не, нећемо доносити законе са ретроактивним дејством, мора да постоји правна сигурност, поготову за свако спољно улагање. Морамо им осигурати амбијент да остварују профит, а на нама је да низом подстицајних и заштитних мера учинимо да се значајан проценат тог профита задржи и буде уложен у границама наше земље.
КОШМАРИ ПАЛАНАЧКОГ ГЛОБАЛИЗМА
• Стиче се утисак да радикали деле једну општу слабост српске политичке класе: хронично потцењивање далекосежне дубинске важности културе. Препуштањем тог поља ноторним српским и европским непријатељима, значајан део српске омладине удаљен је од могућности креативног разумевања српске, баш као и веродостојне европске идеје, или је чак васпитан да им се директно супротставља. Коментар? Нисам експерт за ову или ону област уметности или културне делатности, али данас је довољно гледати будним оком око себе и много тога се само објашњава. Довољно ми је да оставим свог седмогодишњег сина да прати „музички” програм на Б92 – видим како се дете тог узраста буквално расплаче слушајући ту психопатологију набијену у звукове. Јасно ми је да се тиме разорно делује на свест, па и подсвест тог детета и да се невидљива рука увлачи у његову главу, покушава да управља његовом душом и његовом судбином! Ово што се десило у Француској одбијањем „европског” устава, у значајној мери, бар 30-40 одсто, одраз је француске културе. Жеље да се сачува историјска успомена, традиција, култура, идентитет, име, сој и самобитност. На жалост, подозревам да ми скоро да више немамо, или имамо драматично мало, наше веродостојне културе и традиције у ономе што се као медијска слика и модел нуди народу, поготову младим нараштајима. Види се да уништавамо и сопствени језик и писмо. Чине то највише оно који би требало да буду јавни узори за нешто потпуно друкчије. На пример, Шекуларац, друга „Звездина” звезда, отвори кафе и не уме да га назове тако: „Друга звезда”, него мора да га назове „Second star”. На Б92 критикују зашто се нешто зове „Видовдан”, „Цар Лазар”, „Књаз Милош”... Можда вам звучи банално, али на том нивоу масовне културе и потрошње, што је непосредно повезано са наметнутим моделима масовне психологије, дугорочно се формирају многе ствари. Тобоже, све што је српско није модерно, није in, није урбано. А да би било модерно, ин и урбано, мора да буде нешто друго него што јесте, нешто туђе, на не знам ком језику. При том, такве „трендове” намећу људи који нити знају тај страни језик, нити доиста знају нешто битно о Европи, нити нас они могу тамо „одвести”, него само злоупотребљавају све то против оних који се њиховом таквом деловању супротстављају. Ако погледамо савремено позориште, филм, архитектуру, ликовне уметности, видимо да наша култура, притиснута таквим „трендовима”, губи свој изворни идентитет, свој аутентични печат, снагу да испуни своју сврху у заједници.
ПРОТИВ СРЉАЊА У БЕЗЛИЧНОСТ
Ми томе морамо да се супротставимо. Људи који се тиме баве у СРС су тога свесни. Није реч ни о каквом нашем наступу „анти–”, против нечега, него о позитивном приступу снажног афирмисања сопствене веродостојне културе, и то мишљене креативно, сагласне са сензибилитетом нашег савременог човека, дорасле искушењима каквима смо поново изложени. Знам много национално самосвесних и утемељених стручњака, који савршено добро знају ову област и механизме које сам у општим цртама описао. Ти људи би добили одрешене руке да такво своје знање и решења спроведу у дело. • Па ипак, и у време Милошевићеве власти, укључујући и период кад сте ви били у Влади, поље културе било је, посредством великих сума новца и других механизама, потпуно у рукама такозваних сорошевских снага у Србији. Тада сте били у прилици, зар не, да у томе нешто конкретно промените, али то се није десило? Радикали никада нису држали тај ресор, али, са друге стране, Ви сте у праву. Сећам се како су се сви министри културе утркивали да се додворе сорошевском лобију у Београду, чак су њима додељивали новац, на пример Центру за културну деконтаминацију, ваљда покушавајући да им кажу: немојте нас нападати, нападајте оне друге, ми смо добри и спремни смо на промену власти, спремни смо да се повинујемо. Србији су потребни храбри, образовани и паметни људи који су спремни да се томе супротставе. Такви људи постоје, они су јачи и већи и образованији од мене, и они ће учинити оно што је до њих. Мислим да се у Србији ствара један широки фронт пре свега младих људи спремних да се одупру, људи који немају страха, зазора, негативних предрасуда, комплекса ниже вредности. Тај слој, та нова генерација српска, одупреће се срљању у безличност, у колонијални статус, у пропаст. • Зашто није прихваћен предлог да се у Новом Саду, под радикалском влашћу, обнови јединствени годишњи Сабор култура православних народа (какав смо једном имали средином деведесетих и ЈУЛ га је укинуо) и да тај Сабор има бар приближно исти буџет као „Егзит”? Наша власт у Новом Саду је под изузетно великим притиском. Понекад реагују на начин за који мисле да ће заштити ту власт од даљих бесомучних напада и омогућити им простор да се баве својим приоритетним послом. Да одлучујем на локалном нивоу, поступао бих нешто друкчије. Напада се не бојим, чак их прижељкујем, и чинио бих све на јачању српске културе и српске идеје. Међутим, не заборавимо да је и наша власт у Новом Саду, чак и у тако тешким околностима какве су јој наметнуте, вратила српско писмо у Нови Сад, на улице, на најгледанију градску телевизију, вратила је име Милана Тепића, подржали су многе акције битне за нашу културу и духовност. Да, неке нису могли да подрже и испрате, али је све ипак много боље него пре. • Прећутана је и иницијатива да се УНМИК-у предложи, у славу мултикултурализма, одржавање паралелног „Егзита” у Приштини, како би и шиптарска омладина била изложена истим благодатима као и српска? Мислим да сам Вам, одговарајући на претходно, већ одговорио и на ово питање.
СРБИЈА И ЕУ, РАЦИОНАЛНА ВЕРЗИЈА
• Странка чији сте високи функционер слови, оправдано или не, као „евроскептична”. У разматрањима разлога за улазак у ЕУ или остајања изван, до каквих сте закључака дошли? Разговарали смо са низом људи који су експерти у тој области, неки су за нас урадили наменске студије, извагани су многи аргументи. Закључак? Суштина је у следећем: за Србију би заправо најбоље било да сви око нас уђу у ЕУ, и Румунија и Бугарска и остали, а да ми будемо у статусу „кандидата”, односно да имамо специјалне трговинско-царинске аранжмане какве има, на пример, Швајцарска. Ми бисмо тако, повољним царинским стопама и ценом радне снаге, могли да доведемо, сасвим сигурно, најбоље европске инвеститоре. Да будемо нека врста идеалне оф-шор зоне, која би омогућила да грађани Србије живе боље и раде више него остали. Но, то је данас тешко предвидети, све је то на сувише дугачком штапу: да ли ћемо за 15 или 20 година постати чланови ЕУ или не? Наше је да развијамо добре односе са свим земљама са којима је то могуће, да развијамо нашу економију, да чувамо нашу културу и да радимо оно што је у том тренутку најбољи интерес нашег народа. Зато ми немамо ту врсту проблема, не морамо да се правдамо ни за шта, гледамо потпуно рационално на то питање. • Према једном од сценарија који су у оптицају, непријатељи Србије темпирали су за прву половину 2006. године распад СЦГ и сецесију Косова и Метохије. Два месеца пре тога, каже се у разради сценарија, требало би „уредити предају власти у руке радикалима”, како би то послужило као алиби и како би се сва историјска одговорност и гнев народа свалили на српске националисте. Испостави ли се да ово нису пуке спекулације ни опипавање пулса, какав би био ваш одговор? Познато је: ми не бежимо од одговорности. Када бисмо желели да поступамо како нам је најлакше, рекли бисмо: баш нас брига, нека раде шта хоће, нека обаве „прљаве послове”, а ми ћемо након годину-две да дођемо на власт, чисти. Али, овде је у питању држава! И, знате, шта нас брига какву ћемо популарност да имамо, какав рејтинг, ако изгубимо државу, ако изгубимо Косово и Метохију, ако изгубимо део нашег народа!? То је кључно: како да сачувамо и КиМ и Црну Гору. Стално понављам, никакве разлике нема између Пријепоља и Пљеваља. Исти Срби живе у оба града, само их Јабука дели. Морамо да схватимо целину и јединство нашег народа, изнад арбитрарних комунистичких граница, и да сачувамо оно што можемо и како можемо.
МАЛИ ИГРАЧИ ВЕЛИКЕ ИГРЕ
Око КиМ, очигледно је, играју се велике игре. Али кључно је за нас, за нашу државу и наш народ, да у сваком тренутку можемо да кажемо да не могу да пронађу у Србији никога од релевантних политичких фактора ко ће да им потпише било какав папир у вези са КиМ који ће акт сецесије да унапреди у правни акт. Мислим да смо у стању да то постигнемо. И мене, како сте већ писали у свом претходном броју, плаши понашање Бориса Тадића (Вука Драшковића више нико озбиљно и не узима). Ако не добију такав релевантан српски потпис, они могу једнострано да прогласе независност, неке земље могу једнострано да пређу преко тога, али ништа од тога тај поступак неће учинити правним. Онда би то била права агресија, овога пута правна, и још један знак наставка онога што је учињено 1999. Дакле, прво сте бомбардовали, довели своје стране трупе, потом отцепили део територије – класичан облик агресије и окупације. То више не може да се брани ни пред универзалном светском организацијом, каква би требало да су УН, ни на основу конститутивног акта попут Повеље УН. Дакле, иако они настоје да сугеришу да је Београд ту безначајан, сигуран сам да и они знају колики је значај Србије у томе. Стога, наше јединство у ставу о том питању је сада најважније, без обзира на то ко је на власти. Уопште нећу да размишљам у овој ствари ко је на власти, да ли би то пребацивали нама или некоме другом. Просто: то, тај потпис и српска верификација, не сме да се деси! • Однос европске номенклатуре према двема странама на Космету делује готово неурачунљиво, као клађење на сопствену пропаст: еврократе систематски подржавају дубоко антиевропске, криминално-терористичке и варварске снаге, рушећи међународно право, европско поимање правде, као и елементарне принципе на којима сама Европа (тврди) почива. Као млади српски и европски политичар, али и као интелектуалац и хришћанин, како Ви то доживљавате и објашњавате? Да будем искрен, за нас је веома важно да видимо да ли ће се у Западној Европи појавити оне снаге вољне и способне да се супротставе англосаксонским притисцима. На последњем састанку који је Коштуница овде имао са амбасадорима Контакт групе, само је британски амбасадор инсистирао на независности Космета. Добра вест, Ви сте у праву: немачки амбасадор му се супротставио, рекавши да то није политика Немачке. Придружио му се руски амбасадор, потврдивши да то није ни политика Русије. То јесу добри знаци. Наравно, англосаксонски притисци, њихова дипломатија и моћне обавештајне службе и даље су најмоћнији на свету, али ово што видимо и чујемо јесу први озбиљнији знаци отпора на европском тлу и нису безначајни. Разуме се, не мислим да ће им лако ићи све то. Са друге стране, као што је направљен стереотип о нашој странци, направљен је стереотип и о нашем народу. Већ и у масовној култури, на пример у комерцијалним филмовима које емитују Б92 и „Пинк”, Срби су терористи, убице, свугде представљени као лоши момци. Чак и они који се сами декларишу као терористи, и не желе Европу него њено уништење, попут косовскометохијских Албанаца, представљени су као оличење добра. Наша дипломатија је ту потпуно заказала, нико ништа не ради. Баве се једино тиме да ли ће неко у мало мање или мало више алкохолисаном стању да постане негде амбасадор, конзул, шеф неког културног центра, или нешто слично. Нико и не говори уистину шта се збива на Космету, камоли да води неку конзистентну српску пропаганду. На жалост, то је реална слика српске државе данас, и ми морамо, сабраним снагама, да то зауставимо.
НАДА У КРАЈ БЕЗУМНИХ УЦЕНА
• Познајете ли, господине Вучићу, у Европи саговорнике који би комуникацију са Србимахтели да граде на новим основама, достојанствено и разумно, са узајамним поштовањем и свешћу о легитимним интересима свих страна? Ми морамо да разговарамо са свима. Ако ме питате да ли ће се то о чему говорите ускоро догодити, мислим да ће и француско и холандско „не” значајно уравнотежити ствари и да ће они почети поново озбиљно да размишљају о својим природним стратешким партнерима у Европи, па и шире. Сматрам да ће тиме и Србија, која је поново постала својеврсно предзиђе хришћанске Европе, морати да добије много чвршће и озбиљније савезнике у Европи него што је то био случај до сада. Надам се да ће безумне уцене престати. Али, више од наде, оне ће престати кад Европа схвати да има много својих страшних проблема и да се не може понашати као бахати ментор који ће да одлучује о свакој ситници, или као газда који ће у било којој земљи на овом континенту да жари и пали. Престаће кад Европа увиди да од људи у споменутим земљама мора да прави пријатеље, а не непријатеље (као што видите, у Француској су направили више непријатеља него пријатеља). Када се то понашање буде променило, и када поједине земље схвате да не могу тако да се односе према својим пријатељима, уверен сам да ћемо моћи да направимо праву Европу, различитих слободних народа, мултикултуралну, али Европу у којој ће свако задржати своје национално достојанство, част, понос. <
ГЕОГРАФИЈА И ДУША Радикални Европљанин
• Будући да сте европски формиран и образован интелектуалац, шта је из европске баштине највише утицало на Ваше личносно сазревање — које лектире, филмови, музика, путовања, сусрети, градови, феномени, генерацијске „митологеме”? Обишао сам готово целу Европу. Радио сам и живео у Енглеској. Заволео сам Лондон, који није допадљив на први поглед, али вам доцније постаје некако драг и завуче вам се под кожу. У Европи сам заволео, пре свега, ту њихову различитост: од шкотских брда и њихових замака, преко величанственог Париза, до незамењивог Рима. Волео сам римско право и то је доста утицало на мене у сваком погледу. Разуме се, у европској баштини никада не бих изоставио, ни на који начин, руску историју. Много одатле можемо да извучемо као поуку, то нам је најближе. Поврх свега, потпунио ме фасцинирају немачка земља и немачки народ – како је грађена земља, каква је култура тог народа, шта су све издржали...? Европа, тај чудесни континент, колевка је светске културе и цивилизације. Ако је неко у прилици да обиђе целу Европу, схватиће да је њено место у свету незамењиво и ненадокнадиво. <
(Август 2005)
|