Архива 2005-2006 > Интервју |
МОМО КАПОР, „МЕТАК ЛУТАЛИЦА БГ ДУХА” И КУЋНИ ПРИЈАТЕЉ „ГОРСКИХ ЦАРЕВА”, ЕКСКЛУЗИВНО ЗА „НАЦИЈУ” Заразни шарм национализма
„Никад нисам био заговорник идеје о Великој Србији. Мене велике државе не занимају. Идеал ми је Малта, држава која има становника као општина Вождовац, нема војску и живи савршено. Зашто би ме интересовало да сви Срби живе у једној држави, то је којешта. Срби ће припадати једној вери, једном народу, али не морају и једној држави. Срби ће се осетити да су Срби кад се сретну било где, препознају се и очи им се засветле, а то не значи да морају да ограђују велике просторе пашњака да би били срећни”
Пише: Маја Радонић
Од његових прича се може живети као Шехерезада. Крај њега се постаје носталгичан, духовит, ведар. Нико нас није моћније ни с већом лакоћом учио како се воли своје. Свој град, своја земља, своје врлине и мане. Своја „домаћа митологија”. Нико нас није лепше подстицао да путујемо и с радошћу, без малограђанског и снисходљивог, откривамо друге. За себе каже да је академски сликар и наивни писац. Други кажу да је он градска легенда, покретна хроника престонице, „метак луталица БГ духа”. Давно, када су због тога летеле главе, био је „четник почетник” на Нијагариним водопадима. На другој страни океана, позван да критикује режим, изговорио је антологијску реченицу због које је и данас persona non grata NGO сектора: „Никада не говорим лоше о својој земљи када сам ван ње.” Када би се данас јавно одрекао својих горских пријатеља, које (тврди) није видео ни чуо скоро десет година, вероватно би био номинован за Нобела за мир, можда чак и за НИН-ову награду. Али се не одриче. Смеје се смехом човека који уме да надживи зле језике. Момо Капор у „НАЦИЈИ”.
• Иако је наша земља увек била део Европе, макар географски, сада поново покушава да буде прихваћена од те Европе као равноправна чланица у ЕУ, али мора да испуни многе „пропозиције” до тог циља. Одакле потиче таква српска „тежња ка Европи”? Као старовременски човек, сећам се провинцијских градова из мог детињства и ране младости. У тим градовима увек је постојала кафана или хотел „Европа”. У Сарајеву је био хотел „Европа”, Јефтановићев, велелепно здање грађено у неокласичном аустроугарском стилу, од сивог камена. Унутра су били округли мермерни сточићи и новине на трсци, пио се капуцинер, на зидовима су биле уљане слике малих мајстора куфераша који су стизали из Аустрије, Мађарске и Чешке. На сликама су биле живописне босанске сцене, а башта тог хотела гледала је у развалине старог турског базара. Заједно са звецкањем кашикица које су ударале у шољице са капуцинером, чуо се и врло блиски, на свега сто метара, одјек мујезина који су кујисали са минарета. У то време још нису били уведени звучници, па су се они, несрећници, још пели горе. Оријент се мешао и тровао тај европски амбијент. У Србији, у паланкама, биле су кафане „Европа”, готово да нема места које није имало једну кафану олајисаног патоса са пећи на угаљ и црвено-белим коцкастим столњацима, где су људи долазили пре подне са свеже одштампаним новинама, да попију кафу, такозвани комплет, јер је кафа била џезва, шећер одвојено, шоља филџан и ратлук са чачкалицом. Испред те кафане са неколико столова се редовно мело и посипало водом, да се упије прашина. То је био мирис Европе за којом смо ми чезнули. Такође и у Београду, по периферијама и у центру су били чувени кројачки салони „Д’Пари”, са безглавом лутком у излогу, на којој је било пола недовршеног костима Коко Шанел, и Ајфеловом кулом од шибица, коју је направио неки локални геније. Унутра, на сточићу је било прегршт париских модних илустрација старих десет година, пожутелих, тако да су даме могле да прелистају те журнале и изаберу застарели модел, који је Париз већ одавно заборавио. Наша љубав према Европи има далеке корене, Европа је одувек био сан, далеки сан. Последњих година Европа је била претворена у пластичне кесе са којима су се људи враћали из куповине, јер ми смо били један од ретких народа који је ишао да се обуче чак у другу земљу. Такав случај не постоји ни у историји ни у географији. Не постоји случај да Швеђани иду да купе кломпе у Данску или да Италијани одлазе у Француску да се обуку, а Белгијанци у Италију. Међутим, ми смо масовно хрлили ка том европском сну, који је значио да ћемо се вратити елегантнији него што смо били, и да ћемо своје старе ижвакане ципеле оставити покрај столице на којој смо пробали нове, блиставе, и да ће их са гађењем покупити продавачица, ставити у кесу и бацити у ђубре, а ми изаћи лепши него што смо били.
ЗАНОС ЛИЦИДЕРСКИХ СРЦА
Сада смо, дакле, обновили ту стару љубав, јер је постојао један дуги период у нашим животима када смо били Европа и када је цела земља одлазила у Европу, не налазећи у томе ништа чудно. Пола наших радника је радило у Европи, рођаци су одлазили да их обиђу и осећали су се нормално. После обиласка чудних градова скидали би ципеле које су их жуљале, бацали кесе поред себе и изговарали чувену реченицу: „Ја не бих живео овде да ми дају милион дневно!” Нико им није давао милион дневно, нити их је звао да живе ту, али ми смо били супериорни, код нас је било много боље, пријатније. • Неписано правило је да се сви они који изражавају сумње или резерве поводом уласка у ЕУ по сваку цену означавају као необразовани, необавештени, који не виде даље од своје ограде, јер нису никад ни били тамо. Када сте Ви у питању, таква „аргументација” не стоји, јер сте пропутовали безмало цео свет, били у свим најзначајнијим светским престоницама, али ипак изражавате сумње у вези са тим питањем, па вас означавају као националисту? Ја то и јесам. Та љубав према Европи најбоље се осећа 1. јануара, када Срби преко прасећег печења, салате од цвекле, руске салате, пихтија и осталих ђаконија, гледају у подне пренос концерта из Бечке опере, слушају „На лепом плавом Дунаву”. Жваћући тако, док им капље салата од цвекле на столњак, говоре: „Ух, ала живе!” Јер то је сјај неописан. То је опера у којој седе најповлашћенији људи из Европе са досадним женама чије се фризуре још пуше испод хауба, а изводи се музика која је компонована за собарице и подофицире. То је лака Штраусова музика коју свирају изанђале капеле у бечким парковима, под вењацима око којих се шета свет, али она је симбол Европе. Из ње је могуће прочитати све – из те сецесионистичке накинђурености, полубарокне дворане, која изгледа као торта изнутра, од тог света који седи, до оркестра у којем на крају, за време марша Радецки, последњи музичар из реда вади кубуру и опали. Тај Радецки марш је извођен испред аустријске војске која је по Мачви вешала сељаке, жене и децу, палила куће, а та кубура није ни мало помогла да та војска не буде бедно протерана и са Цера и са осталих места, да их потера један обичан опанак, блатњави. Та музика и њен квалитет, то музички транспоновано лицидерско срце са огледалцем, у којем се огледају служавке – то је врхунац Европе, то је симбол Европе према којој чезне Србија.
СНОВИ НА КРЕДИТ
• Са себи својственим шармом, писали сте и о другим сличним симболима? Други симбол је свакако шопинг. Они који тако страсно заговарају улазак у Европу не знају суштину Европе, не знају за мале наднице, за штрајкове, за то како Европа хвата на покретној траци оне који долазе да је хране и да јој служе, како је немилосрдан систем отплате кредита. Ви тамо добијете кућу, травњак, двоја кола, али то није ни ваша кућа, ни ваш травњак, ни ваших двоја кола, то су све ствари за које нисте платили кредит, и ако не отплатите једну-две рате, остајете без тога. Њихова љубав према долару, фунти, еуру није лихварска љубав – нико од њих то не броји, новчанице су улазница за један тип живота. На пример, да ако сте болесни не морате ићи у јавну болницу где се на вама вежбају арапски студенти, него у приватну клинику, да вам деца неће ићи у јавну школу где ће се навући на дрогу или добити нож у стомак на великом одмору, него ће ићи у приватну школу, строг колеџ, и да ћете становати у одређеном кварту који се увек помене при првом упознавању: „Извините, а где станујете?” и ви кажете да станујете, ако сте у Њујорку на пример, између 30-те и 90-те улице, са Источне стране, што је пристојно, и онда се у тој координати између авеније и улице пронађе ваш социјални статус. Ако станујете испод тога, или западно или северно од тога, то више није добар крај и ви више немате улазницу за пристојну конверзацију. Овде то, наравно, нема никакве везе – на Дедињу, поред скоројевића богаташа, постоје куће у којима станује крајња сиротиња, док на Новом Београду станују и богати људи. Код нас нема приватних школа да би дете ишло у неку бољу школу, него у ону која припада кварту где станује, нити има боље болнице поред оне у коју сви иду. Овде постоји једна демократичност живота у том смислу што не губите много ако испаднете из машине за зарађивање, наћи ћете неки други посао, радићете нешто друго, помоћи ће вам пријатељи, кумови, познаници, случајности, родитељи, не знам ни ја ко. Овде постоји једна врста блискости која не подлеже том свирепом рангирању; они који нису остајали без цента на улицама Запада не знају како то изгледа. Они мисле да је све мед и млеко и шопинг, мада већ мање мисле, јер на Западу више не постоји ништа што може да се купи, а што не може и овде. Преко најмодернијих прескупих ципела и одеће свих врста, која се налази у страним бутицима, или црних шпагета, француских сирева свих врста, заједно са лососом и кавијаром, Запад је на неки начин већ дошао овде и ми много мање застајемо пред излозима иностраних градова дивећи се нечему чега нема овде. Јер је и овде стигао капитализам.
ЕВРОПА И МИ
• Мислите, када се тај наш нови сусрет са Европом најзад догоди, да ће бити потреса и разочарања? Срби су више од 50 година чекали да капитализам дође, пљували су социјализам, налазили му све замерке, социјализму је било непријатно од толико замерки, ћутао је и трпео и на крају је пропао заједно са Берлинским зидом, за који смо веровали да ће трајати 1000 година, али није. Тада је дошао капитализам, наш стари велики сан. Шта ћемо у Европи? Европа је дошла овде са својим немилосрдним законима о отпуштању радника, о плаћању школарине, о плаћању лекова, болница, ништа више није бесплатно, све има своју цену, цена електричне енергије енормно расте, храна је такође скупа и ја не видим никаквог разлога да се чезне за Европом у том смислу. • Дакле: Европа и ми. Биће то, мислите, једна контроверзна љубав? Ја нисам професионалац и осећам се помало страно у вашем часопису који је врло паметан, паметнији од мене можда више него што би требало, али мислим здравом главом, здравом памећу. Постоји Европа и постоји ЕУ која треба да нас прими. Колико год је нама потребна Европа, ми смо још потребнији њој, то се мора знати, то је основна чињеница. Јер када ЕУ прими све земље око нас, којима не поставља услов да ухвате и испоруче два одбегла човека, остаћемо једино ми који нећемо бити „у Европи”. То ће бити прави рај, као бесцаринска зона! То је наравно апсолутно немогуће, јер кроз нашу земљу, која неће бити у ЕУ, још увек ће да пролазе најзначајније трансверзале, сви путеви, све најкраће железничке пруге од Европе према Блиском истоку, сви авионски коридори које ће контролисати наша контрола летња, на крају – неће моћи та Европа да склони Дунав на неко друго место, него ће Дунав да протиче ту као главна водена саобраћајница. Можете ли замислити Европу само без свих тих ствари које сам набројао, не наводећи друге? Једино ће овде да се гаји здрава храна без пестицида, јер их нећемо имати, значи најскупља храна на свету. Наше месо има интензитет који свако нормалан разликује од рецимо италијанског меса – када скувате њихову јунетину она је сва бледа и никаква, без мириса. Између наше пршуте и укуса пармске бледе пршуте, која је најчувенија на свету, између наших маслина и њихових, између наших сирева (од којих може да се направи много боља табла него од чувених француских сирева) и њихових је огромна разлика, у нашу корист. Замислите таблу на којој имате његушки сир, сјенички бели, млади дрхтави сир из Чачка, или онај мало старији из Краљева, фантастична лепеза сирева који имају праве укусе, који нису паковани и не продају се као комплет у аеродромским дјути-фри шоповима, него на отвореним пијацама, из отворених шерпи, што је тамо немогуће. У Словенији је више немогуће купити кобасицу од нормалног сељака, она мора да буде упакована, краставци морају да буду прави, а не закривљени као код нас, сир не сме да се продаје отворен, него такође запакован. Европска заједница је поделила шта ко може да купује – ви нећете моћи да купујете овде сремску кобасицу, него ћете морати да купујете сафаладу или мађарску саламу, млеко из Данске, путер из Шведске... То је један привидно лепо уређен свет, али свет никада не може да се уреди да буде идеалан, јер онда би био искључен случај Господа Бога, који се мало поиграва са тим стварима а на крају се пита.
АНАТОМИЈА СЕРВИЛНОСТИ
• Да ли постоји таква процена и у Европи и одакле стална додатна условљавања која се испостављају Србији за наставак преговора? Свакоме је очигледно да Европа поставља врло строге услове да би наставила преговоре о нашем уласку и да се ти услови очигледно не испуњавају, јер је немогуће ухватити генерала Ратка Младића, још мање Радована Караџића, за које се не зна где су, као да су у земљу пропали. Дакле, тражи се нешто што је немогуће, а можда су обојица већ мртви. Можда су, не дај Боже, обојица већ ухваћени, па их Европа крије да би нас држала у сталној тензији и постављала немогуће услове. Као да је толико важно да се испоруче два човека због наводних и недоказаних злочина. Као да је то најпресуднија ствар на свету! По мени, наши политичари, да немају ту особину да муљају и скупљају политичке поене на нашој политичкој сцени, да се уплићу и заплићу, могли би да се понашају сасвим другачије. Могли би отворено да кажу да не могу да ухвате Ратка Младића и Радована Караџића и да неће у Европу! Једноставно, ми нећемо у Европу, изволите. Шта би онда Европа могла да уради? Случај је исти као кад сам био млад, заљубљен у неку девојку која ме није хтела, а која је знала да сам заљубљен – ја сам облетао око ње, кумио, молио, свашта радио, све до једног тренутка кад сам рекао да ме уопште више не интересује, да је мртва за мене. У том тренутку она је почела да јури за мном. То је једноставно старо правило – док јурите за неким, тај вас неће, ако кажете да вам није стало, а и не треба да вам је стало, тада хоће. Мислим да је сервилност наших политичара резултат њихове уцењености положајима које заузимају. Једноставно, када би престали то да раде, не би били на тим местима на којима су. Па шта? Отишли би и били би професори универзитета, директори фабрика, нешто би друго радили. То није ништа страшно, наравно. Али они су „унутра” и, не схватајући, аутоматски су, корак по корак, увучени у ту псеудодипломатску игру која је тотална бесмислица. Нико од њих не сме да каже да му није стало да уђе у ЕУ. Политичари су директно уцењени или плаћени од западних невладиних организација на разне начине – преводима својих књига, студијским путовањима, нашли су се на листама вечитих становника конгреса и симпозијума са дневницама и авионским картама, што није мало – њима је нормално да вуку у том правцу. Али питајте првог сељака на Каленића пијаци који продаје кромпир из Ивањице да ли му је до Европе. Ако вас не удари кантаром по глави, добро сте прошли, јер му Европа не пада на памет. Шта ће он у Европи? Његов кромпир неће бити извезен у друге земље, мада је најбољи, биће ајдахо кромпир, биће кромпир из Шведске, или из Холандије, који нема укуса, који је бљутав. Питајте народ да ли му је стало до Европе. Наравно да не. До такозване Европе, боље рећи до те представе о Европи коју ми имамо, стало је само једном танком слоју у овој земљи који је бројчано скоро занемарљив. Као што је број дисидената за време Тита био занемарљив, није их било више од 100, ових има 1000 и још која хиљада оних што се налазе у тим невладиним организацијама које финансирају разне службе са Запада.
БОМБАРДОВАЊЕ КАО ПОП-АРТ
• Сликарство је ваша првенствена вокација, ваше опредељење, а Београђани су недавно били у прилици да виде вашу изложбу у галерији „Европа”. Како вам изгледа наша ликовна сцена? Београд је мегалополис, велеград, по свему сем по својим галеријама. Из тих галерија бије страшна провинцијска чамотиња. Оне су далеки ехо уметности која се рађала и била у моди на Западу пре 20, 30 и више година. Њима владају медиокритети у највећем броју случајева, изузимајући неке часне изузетке. То је врста историчара уметности који нису путовали даље од Венецијанског бијенала и који сматрају да је то једино мерило уметности у Европи и свету. Иако на Венецијанском бијеналу постоје павиљони који негују класичну сликарску штафелајску уметност (какви су руски, кинески, бугарски, да не набрајам даље), ти историчари уметности узимају само оно што је наводно последњи хит, концептуализам и перформанс, и без икакве критичке свести то преносе овде. Они владају овим градом, они су у свим жиријима, додељују награде и утицајна места. То је једна мала група људи која је увела страховладу, не свугде, јер још увек постоји неколико галерија у којима се негује штафелајска уметност и постоји на крају крајева немилосрдно сликарско тржиште које то потпуно исправља. Ја још нисам срео нити видео у свом животу, а знам све музеје и много директора музеја по свету, никога ко би откупио и ставио у свој апартман хрпу ђубрета, зарђалих федера и мадраца, посутих кречом и изметом. То нисам видео ни у једном ентеријеру, свуда су висиле слике и то врло скупе. То преношење једног страшно превазиђеног, старог и изанђалог начина као авангарде у ове наше бедне галеријске услове делује више него јадно, јер је то плод знања и љубави провицијалаца који нису видели даље од Венеције и лондонске „Нове Тејт галерије” (стару нису видели). То су „стручњаци” са кесама који се враћају са тих путовања и доносе своја „искуства” овде, и просто не могу да замислим како ће један млади сликар који сад има 18 година да се пробије кроз ту џунглу интелектуалних наказа, вазала једне лажне уметности. Та лажна уметност је почела у Америци, у Њујорку. У једном тренутку је тамо било доста куфераша, лоших сликара из Европе који су долазили и сликали жанр сцене и портрете, и они су одлучили да направе своју „уметност”. Онда је то први започео Џексон Полок, посипајући у сликарству акције платна која више нису била на штафелају, него на патосу, као да ради индијанске тотеме, обилазећи их у круг. За њим су кренули и остали. Касније је Ли Кастели, чувени трговац и дилер који је измислио Енди Ворхола, Раула Шенберга и ту плејаду њујоршких сликара отпадака и инаугурисао поп-арт, с огромним парама уложеним у то узвратио Европи ударац. Тај повратни амерички утицај је тако преплавио Европу и ви данас можете у Риму, колевци класичне уметности, да видите лажне мале прљаве Шенберге, Полоке или Ворхоле, нарочито је он у моди, тако да је Италија заборавила делимично на своју класичну уметност. Али сада се јављају покрети неоренесанса и сликари који враћају достојанство сликарству. Но, овде тога нема. Овде је све упрљано, а та естетика ружног која је тада инаугурисана нама се буквално обила о главу у виду бомби које су нам се сручиле на главу и направиле рушевине поп-арта и ђубрета од наших градова, мостова, пијаца. То је био прави перформанс и инсталација.
УЗГАЈАЊЕ ОСЕЋАЈА КРИВИЦЕ
Београд иначе не воли да говори о бомбардовању, та тема се избегава, чак и на годишњице се не помиње, врло ретко, постави се један венац и то је све, у емисијама се томе посвети два минута и готово. Као да неко хоће да се заборави тај злочин, јер тај злочин смета нашем уласку у Европу и NATO интеграције. Написао сам једну причу о Карађорђу који није био патриота, јер да је био патриота он не би држао Србе као таоце, већ би се предао дахијском суду да докаже своју исправност и то пред Мехмед Фочом од стотину љета, једним од најутицајнијих правника свог времена, у чију правичност нико није сумњао. Тако је Карађорђе спречио да се Срби војно придруже отоманској империји, па када нас они туку топовима да не гледамо са стране, да сви тучемо исто. То би било моје тумачење идеје о уласку у NATO, под њихов кишобран. Да није монструозно, било би смешно: тражити да те прими организација која те је бомбардовала и убила 3000 људи, и то не тако давно. Још се за то налазе прави и ваљани разлози, а проблем је само техничко усаглашавање наших потенцијала са савременим потенцијалима NATO-а! Мислио сам да је сатира мртва одавно, да је срушена са Берлинским зидом, међутим, разлога за њу има све више, као што је наша кукњава да нас приме у „Партнерство за мир”. • Кроз медије и културну политику се нашој јавности намеће прихватање кривице за све и свашта. Да ли је то завршна окупација Срба, она ментална и духовна, и наметање свеопштег осећаја кривице и ниже вредности? То је дошло до те мере непристојности, против логике, да се тражи денацификација Србије, као да су Срби били нацисти. Ако је ико био против нацизма, то су били Срби. Ниједан српски гест апсолутно не може да се подведе под нацизам. Тај народ је од нацизма патио и страдао највише, заједно са Јеврејима и Ромима, а сад се тражи његова денацификација. Не знам да ли се то ради из неког центра, али у сваком случају ради се о методичном испирању мозгова, о неговању заборава, о кризи идентитета. Просто не могу да верујем да постоји тај центар који може у тој мери, на толико тачака да делује на један народ да га ошамути, да га доведе у стање непрекидног осећања кривице. Јер ово је довођење у стање кривице. Човек, по психологији, има два основна порива: страх од остављања и осећање кривице. Они иду врло добро и врло лукаво да нас уваљују у кривицу и ништа не вреде докази пред судом, ништа не вреде приче о томе да је то био грађански, етнички и верски рат у Босни, и да су ти ратови по својој природи увек жестоки и крвави. Свакоме нормалном је јасно да је српски народ покушао да се одбрани, да спасе опстанак, голи живот. Да се није одупро, првог дана би их изгинуло више него што их је изгинуло за четири године рата, били би поклани. Сада се у том отпору траже зверства које је неко починио – па наравно да је било и тога, али треба видети шта је иза њих. Да ли је иза њих само бездушна свирепост или страшна освета? Јер ако је неко некоме убио дете у колевци, тај ће да убије сваког живог. То је рат до истребљења, рат народа у којем више нису биле криве вође, него комшије. Нисам видео да су се потукли за време ручка Алија, Туђман и Слоба – руковали се, потписивали, ишли на ручак и ћаскали – али су се клали народи, комшије, јер су ти народи баштиници старих неизлечених мржњи, као и на Косову. Ту нема мулитиетничког и мултикултурног друштва, неће га бити апсолутно никада. • Ни на (далеко било) отцепљеном Косову? Ето, зашто инсистирају толико на отцепљењу Косова? Просто, стало им је да осакате Србију. Не улазећи сад у практичне и интересне сфере, то стручњаци боље знају, али одсећи Косово од Србије, Војводину, Рашку, свести Србију на београдски пашалук, то јесте циљ. Никад нисам био заговорник идеје о Великој Србији. Мене велике државе не занимају. Идеал ми је Малта, држава која има становника као општина Вождовац, нема војску и живи савршено. Зашто би ме интересовало да сви Срби живе у једној држави, то је којешта. Срби ће припадати једној вери, једном народу, али не морају и једној држави. Срби ће се осетити да су Срби кад се сретну било где, препознају се и очи им се засветле, а то не значи да морају да ограђују велике просторе пашњака да би били срећни. Завршићу пророчанством Тарабића, који је рекао да ће сви Срби стати једног дана испод шљиве. И ја мислим да хоће. Срби ће стати испод крошње шљиве, пиће ракију и гледаће како се други народи тамане около, а они ће сеирити, мезетити и певати. <
(Јул-август 2006)
|