![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Теразије |
ВИШЕ ОД ВЕСТИ Зрна & громаде (ОКТОБАР 2005)
(Годишњица.) Поводом петогодишњице револуционарне смене на власти у октобру 2000, у Србији је одржано низ пригодних свечаности и тужних скупова разочараних. Судећи по виђеном пет година касније, у тим догађајима као да није било ни једног победника, барем не у Србији. „НАЦИЈА” је с тим у вези одабрала, интерно, два најдуховитија потеза. Први је оснивање Народног покрета „5. октобар”, који је окупио све политичке патуљке некадашњег ДОС-а и озбиљно запретио да ће на наредним изборима пробити психолошку границу од 2 одсто гласова, што му даје легитимно право да судбину Србије опет преузме у своје руке. Други потез је појава мајица на којима је одштампан календар са оваквим редоследом датума: „... 3. октобар, 4. октобар, 1. април, 6. октобар, 7. октобар...”
(Листа.) Мирослав Мишковић и Милан Јанковић (Филип Цептер), власници компанија „Делта” и „Цептер”, припадају групи од 40 најбогатијих бизнисмена у источној и централној Европи, објавио је познати часопис Впрост из Варшаве. Мишковић је 30. на листи са 1,4 милијарде долара, а Цептер 37. са милијарду долара. Првих једанаест места држе Руси, а међу првих 40 их је чак 30.
(Штедиша.) Црногорски премијер Мило Ђукановић живи од плате у износу од 456 евра, у стану који је заједничко власништво са његовим братом Ацом. Нема властити аутомобил, а чак и његова супруга, возач „пежоа 306”, има већу плату од њега: 500 евра. То су налази црногорске Комисије за утврђивање конфликата интереса. Чисти као суза. Суза велика као Ловћен.
(Чистоћа.) Нема основа за кривично гоњење по службеној дужности председника Групе 17 и потпредседника Владе Србије Мирољуба Лабуса, у вези са стипендијом шведске фирме „Ериксон” – саопштило је Специјално тужилаштво за организовани криминал у Београду. Не постоје елементи кривичног дела примања мита. Уосталом, стипендију у износу од 12.000 долара – која је наводно представљала „захвалницу за претходно учињене услуге” – добила је кћерка Милица, а не Мирољуб Лабус.
(Улов.) „Најбоље би било да Карла дел Понте сама дође у самостане и провери где је Готовина, и то испод мантије сваког фрањевца, па што нађе, добро нашла”, изјавио је отац Иван Матељан, председник Хрватске конференције виших редовничких поглавара, одговарајући на оптужбу главног тужиоца Хашког трибунала да се одбегли хрватски генерал Анте Готовина скрива по фрањевачким самостанима у Хрватској.
(Ортаклук.) Одбегли руски олигарх јеврејског порекла Борис Березовски, за којим је расписана руска потерница и који ужива политички азил у Великој Британији, крајем септембра боравио је у Летонији заједно са млађим братом америчког председника Нилом Бушом. Березовски је учествовао у промоцији компаније „Игнајт”, власништво Буша, али и имао састанке са председником летонског парламента и министром унутрашњих послова. Генерално тужилаштво Русије упутило је Летонији захтев за изручење. Березовског, не Буша. Буш им, кажу, не треба.
(Бренд.) Кинеска влада поделиће 305.000.000 кондома у хотелима и местима за забаву, ради борбе против сиде у тој земљи, саопштио је један од руководилаца програма, а пренела Ксинхуа. Највећи број тих кондома биће они марке „клинтон” и „левински”, производ „Гуангџу рабер груп”, компаније за прераду каучука.
(Домаћин.) Мохамед Афзал Кан, Пакистанац, демократски је изабрани градоначелник Манчестера, једног од најважнијих енглеских градова. Религију је, каже, увек сматрао основом свих политичких и друштвених схватања, а ислам „великодушном и отвореном вером. Творац ислама Мухамед бранио је право на постојање осталих вероисповести и култура.”
(Очинство.) Шпански римокатолички бискуп Фелипе Фернандес одредио је за свештеника – први пут у историји Католичке цркве од XII века наовамо – ожењеног човека, оца двоје деце. Реч је о англиканском пастору из Зимбабвеа Евансу Гливицком (65), а цела афера изазвала је вишемесечну незапамћену полемику у Шпанији.
(Интуиција.) На граничном прелазу Градина, између Србије и Бугарске, годишње пређе око 4 милиона путника и 300.000 возила, али цариници успеју да преконтролишу свега неколико процената, и то пре свега на основу интуиције, изјавио је Никола Тончев, управник Царинарнице Димитровград.
(Гушт.) Кристина Агилера добила је 1,2 милиона евра за само три песме које је отпевала на свадби руског милијардера Андреја Мелниченка и српске манекенке Александре Коктовић, одржаној недавно у Антибу, на југу Француске.
(Србљановић.) „Наша традиција је разнолика, баш као и традиција сваке друге земље. Тако, знамо да традиционално ратујемо, да традиционално ратове губимо, па се после по традицији и љутимо. Традиционално не волимо велике људе, у традицији нам да је да неке од њих и убијамо. Револуционарне идеје, нове слободе – нису нам традиционално омиљена ствар.” Тако је 39. БИТЕФ званично отворила Биљана Србљановић. Рекла је неколико реченица и о БИТЕФ-у, али њих се нико неће сећати.
(Мирис.) Један од најзапаженијих радова на Деветом бијеналу савремене визуелне уметности у Истамбулу, највећем европском граду, свакако свакако је инсталација „Парфем Ернест” Данијела Бошкова. Инсталација се састоји од бочице парфема, постера и рекламног спота посвећених Ернесту Хемингвеју. „Хемингвеј је био маркантна личност из времена када је Америка мирисала лепо”, написао је у образложењу млади уметник.
(Ослобођење.) Тај дуги булевар, који попут змије вијуга преко три београдска брда и кроз две удолине, знали смо као Булевар ЈНА, затим (ваљда) ВЈ, па ВСЦГ. Откако смо ослобођени тога да имамо озбиљну сопствену војску, исти булевар се зове Булевар ослобођења. <
|