![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Unus Mundus - Трећи свет |
ТАМНА СТРАНА И ИЛУЗИЈЕ „РАЗВОЈА”Напредак ка провалији
Светска банка зарађује три долара профита на сваки долар који позајми „трећем свету” за „развој”. Taко 500 милијарди долара оде из „трећег света” на богати Запад кроз камате, отплату дугова и изнуђене ниске цене производа „трећег света”, а истовремено само 50 милијарди долара иде у супротном смеру, као „помоћ у развоју”
Пише: Вандана Шива
Часописи као што је TheEconomist већ много година пропагирају идеју да је „развој” исто што и финансијски „раст”, да се између њих може ставити знак једнакости, и да је такав „развој” добар за „трећи свет”. Међутим, искуство показује да та врста „раста” не значи обавезно и реални развој, већ се најчешће ради само о „симболима развоја”, док се тим виртуелним напретком прикривају тешко уништавање животне средине, средстава за опстанак и културе заједница „трећег света”. То што се данас квалификује као „развој” у ствари је лош развој. Смислиле су га и њиме управљају стране силе, изван „трећег света”, ради сопственог профита и доминације спољних агенаса и актера. Светска банка зарађује три долара профита на сваки долар који позајми „трећем свету” за „развој”, што омогућава да 500 милијарди долара оде из „трећег света” на богати Запад кроз камате, отплату дугова и изнуђене ниске цене производа „трећег света”, а само 50 милијарди долара иде у супротном смеру, као „помоћ у развоју”. Такав „развој” је подвала народима „трећег света”, посебно у руралним заједницама, да би се исисали и похарали њихови ресурси и богатства, а да они остану без поседа и презадужени. И док „трећи свет” мисли да је тим процесом подржан у „развоју”, у ствари је ишчупан из корена, измештен из самог себе, изгубљен. Њихови ресурси се празне, а они постају избеглице и губитници „развоја”. Две стотине милиона људи је силом измештено са својих огњишта, из екосистема и култура, а све у име развоја. Племена из долине Нармада у Индији, домородачки народи Амазоније и Нове Гвинеје, као и заједнице настањене дуж 7.000 километара индијских обала, не осећају да за њих представљају „развој” гигантске бране, супераутопутеви, рудници, луке и индустријске аквакултуре који им – туђи и наглавачке постављени – уништавају корене. За њих те активности представљају катастрофу и зато они пружају отпор.
КАО БИЖУТЕРИЈА ЗА ИНДИЈАНЦЕ
Једна од најспорнијих страна комерцијалног „развоја” у протеклој деценији била је фузија хемијских, фармацеутских, биотехничких и семенарских компанија да би се створило оно што се назива корпорацијом „наука о животу”. Тачнији назив би био „наука о смрти”, јер су то организације које производе и намећу генетски манипулисано семе, отпорно на хербициде. Такве организације чине земљораднике зависним од њихових хемијских производа, који уништавају биоразличитост и чине пољопривреду веома рањивом. За земљораднике прелаз са различитих биљака насталих опрашивањем на генетички манипулисане биљке и на стерилно семе звано „терминатор” не представља симбол „развоја”, већ задуживања, зависности и остајања без поседа. За семенарске корпорације то што приморавају земљораднике да сваке године купују ново семе представља бржи раст и веће тржиште. Али, то увећавање комерцијалног профита базира се на уништавању природе и њеног процеса обнове, као и на уништавању локалних економија. Савремени економисти нису никада узели у обзир уништавање економије природе и економије народа, па се зато процеси који воде у еколошку деструкцију, сиромашење, лишавање милиона људи њихове имовине, представљају као „раст” на националним контима и у светској економији. Међутим, није „раст” изазвао еволуцију на плану здравља екосистема и друштава. Тај вештачки псеудораст камуфлира деструкцију која се ствара у животу заједница „трећег света”.
ПРОИЗВОДЊА СМОКВИНИХ ЛИСТОВА
Добар пример таквог псеудораста је пољопривреда „трећег света”. Прелазак са пољопривредне политике која има за мото „прво исхрана” на пољопривредну политику која има за мото „прво извоз” у Индији правда се разлозима сигурности у исхрани, јер добит од извоза служи за увоз хране. У ствари, пољопривреда оријентисана на извоз смањила је сигурност прехране, охрабрујући прелазак са мале локалне животворне производње на индустријску неживотворну производњу. Циљ те производње више није задовољавање потреба заједнице, него искључиво профит неких невидљивих, често веома далеких „газда”. Она доноси и промене у поседовању природних извора и средстава за производњу – прелазак са малих самосталних и независних власника/произвођача на велике комерцијалне интересе. Сељаци су измештени са својих малих имања, јер велики комерцијални произвођачи преотимају њихову земљу да би се „производило за извоз”. Та предузећа често тешко нарушавају животну средину, чак и најелементарније здравље људи и природе, а стварају и друге тешкоће у локалним заједницама. Извоз меса, поврћа, морских ракова и цвећа, на пример, често више кошта него што користи. Извоз меса на велико има „маскирано” коштање које је десет пута веће од користи у извозу. То је зато што нестаје древни еколошки допринос стоке у пољопривреди на малом поседу, која данас замире. Марва, посебно у земљама у развоју, није само месо на тањиру. Стока у Индији доприноси да се произведе 17 милиона долара у млеку и 1,5 милијарди долара у житу за исхрану, као и 17 милиона долара енергије. Ако те животиње буду побијене, све те користи нестају. У случају само једне кланице оријентисане на извоз, добија се 45 милиона долара за извезено месо, док би допринос који би дале те поклане животиње националној економији, да су остале живе, износио 230 милиона долара. Егзактна рачуница, лако проверљива, са елементима који су свима доступни. Мултидимензионалне и мултифункционалне привреде, засноване на узајамности, систематски су уништаване у оквиру оваквог обрасца развоја који није способан да узме у обзир различитости, реципроцитет, сложеност и животворност. Време је да се поставе основна питања: раст чега? развој за кога? Време је да се превазиђу фикције и илузије економског „раста” који усмерава богатство сиромашних ка богатима и да се узме у обзир реалност еколошких катастрофа и друштвених дезинтеграција насталих у процесу „развоја”, а које сиромашне претварају у још сиромашније. Надајмо се, људски је надати се, да ће нови миленијум донети нову економску мисао више базирану на стварним принципима укључивања него на садашњим принципима искључивања. <
(Јануар-фебруар 2006)
О АУТОРУ
Вандана Шива је рођена у Индији, 1952. године. Једна је од главних фигура антимондијалистичког покрета. Физичар, философ, економиста, она је учествовала у бројним великим акцијама за очување животне средине и зато је била више пута награђивана од стране UNESCО-а. У Индији је створила покрет „Навданиа” за одбрану биоразличитости и традиционалне пољопривреде.
|