Архива 2005-2006 > Визир - Сумрак запада |
СЛАВНИ ФРАНЦУСКИ ПИСАЦ ТВРДИ ДА ЈЕ ЗАПАДНА ЕВРОПА НА РУБУ СМРТИ Република издала ОтаџбинуИмигрантска инвазија Европе, нарочито муслиманска, очито представља вид европског самоубиства. Загробни мук медија, систематско прикривање и рад на сопствену штету, социјална сида најширих размера, робовање идеологији која Европу лишава права на одбрану — све су то симптоми слома. Да ли ће из последњих упоришта вечне Европе, ипак, доћи велики преокрет и започети нова реконкиста?
Пише: Жан Распај*
Шта данас значи бити Француз? Вртео сам се око теме као дресирани пас око сумњивог пакета, који је тешко пипнути, а да не експлодира. Постоји опасност од грађанске смрти. Ипак, питање је капитално. Оклевао сам. Утолико више што сам још 1973. године, објављујући „Логор светаца”, већ рекао скоро све на ту тему. Немам нешто нарочито да додам, осим што верујем да јесада догорело до ноката. Наиме, убеђен сам да је наша судбина Француза запечаћена, јер „они су у својој кући када су у мојој кући” (Митеран), у крилу „Европе чији су корени једнако муслимански колико и хришћански” (Ширак), пошто је стање неповратно све до коначног преокрета око 2050. године у којој ће „чистих Француза” бити тек половина – и то старија – становништва земље, а остали ће бити Африканци, Магребљани или црнци и Азијати са свих страна, пореклом из неисцрпног резервоара „трећег света”, уз преовладавајући ислам, фундаменталисте и следбенике џихада, и то ће бити тек почетак игре.1 Није умешана само Француска. Цела Европа иде ка смрти. Опомена има – извештај УН (који се томе придружује), посебно незаобилазни радови Жан-Клода Шеснеа и Жака Дипакијеа – али они су систематски прикривани и тежи се ка дезинформацији. Скоро загробни мук медија, влада и институција Европске Уније о демографском краху петнаесторице је један од најпоразнијих феномена нашег доба. Када се роди неко дете у мојој породици или код мојих пријатеља, не могу да гледам ту бебу, а да не замишљам шта му се спрема због небриге „владара” и са чиме ће се суочити за време свога живота…
УБИСТВО ХУМАНИЗМОМ
Не треба ни говорити о томе да „чисти Французи” — заглушени там-тамовима људских права, „прихватања другога”, „удељивања милости” тако драгог нашим бискупима, итд., притиснути читавим репресивним арсеналом закона названих „антирасистичким”, условљени још од раног детињства културним и васпитним „мелеством”, императивима „плуралне Француске” и свим ветровима старог хришћанског милосрђа — неће више имати другог избора осим да подлегну и да се, без гунђања, стопе са новим типом „грађанина” Француске у 2050. години. Ипак, не треба сасвим очајавати. Свакако ће остати оно што се назива етнологијом „изолованих” јаких мањина, можда петнаестак милиона Француза – и то не свих беле расе – који ће још говорити нашим скоро сачуваним језиком и који ће се надахњивати нашом културом и нашом историјом онаквима какве су нам пренеле наше претходне генерације. То неће бити лако за њих. Насупрот различитим „заједницама” које се данас формирају на рушевинама интеграције (боље рећи на њеној прогресивној инверзији: ми се сада интегришемо са „другим”, а не обрнуто), „заједницама” које ће, у 2050. години, да се коначно и несумњиво институционално устоличе, ово ће бити, на неки начин – тражим одговарајући термин – својеврсна заједница француске вечности. Она ће се ослањати на своју породицу, свој наталитет, бракове унутар своје заједнице преживљавања, своје школе, своје паралелне ресурсе солидарности, можда чак и на своје географске области, своје делове територије, своје квартове, своја безбедна места и, зашто не, на своју хришћанску и католичку веру, при чему ће имати неке шансе ако тај бетон буде чврст. То се неће допасти. До неспоразума ће доћи пре или касније. Нешто као елиминација кулака путем пригодних законских средстава. А онда? Онда када сви корени буду затрти, Француску ће насељавати само пустињаци. Живеће у љуштурама напуштеним од представника једне заувек нестале врсте која се називала француском врстом и која се изништила кроз ко зна какву генетску метаморфозу у оно што ће у другој половини овога века бити само прерушено у француско име. Тај процес је већ почео.
НАДА У ПРЕОКРЕТ
Постоји једна друга претпоставка коју могу да формулишем искључиво као личну и због које би требало прво да се консултујем са мојим адвокатом: задње енклаве ће да опстану све док не започну неку врсту „реконкисте”,2 несумњиво различите од шпанске, али инспирисане истим разлозима. Могао би се написати опасан роман о томе. Тиме се ја нећу бавити, јер већ сам рекао своје. Аутор таквог романа вероватно још није ни рођен, али сигуран сам да ће се таква књига појавити у одређеном тренутку... Оно што не успевам да схватим и због чега западам у амбис дубоко потресне збуњености јесте: зашто и како толико обавештених Француза и француских политичара учествују свесно, методично, не усуђујем се да кажем цинично, у жртвовању одређене Француске (избегнимо придев „вечне” који плаши фине умове) на олтару претераног утопијског хуманизма? Исто питање постављам себи и у погледу свих тих свуда присутних организација за ова или она права, као и у погледу свих тих лига, тих форума мишљења, тих плаћених радионица, тих манипулативних мрежа које су се инфилтрирале у све зупчанике државе (образовање, судство, политичке партије, синдикати, итд.), у погледу тих безбројних скупљача петиција, тих медија који су с тим сагласни и свих тих „интелиџенса” који из дана у дан некажњено убризгавају анестетичке супстанце у још увек здрав организам француске нације.
АМБИС „ПОЛИТИЧКЕ КОРЕКТНОСТИ”
Иако могу, на крају крајева, да им признам и неку искреност, са једне стране, мука ми је, са друге, што морам да кажем да су то моји сународници. Мука ми је зато што ме боли тај отпаднички говор, али постоји још једно објашњење: они мешају Француску са републиком. „Републиканске вредности” се набрајају до бескраја, презасићени смо њима, али никада се, при том, не позивамо на Француску. Француска је, пре свега, телесна отаџбина. Са друге стране, република је само облик владавине, синоним за идеолошке владавине, идеологије са великим „И”, за великословне идеологије. Чини ми се, на неки начин, да они издају отаџбину због републике. У мноштву примера које сам скупио у дебеле досијее што потврђују овај биланс, ево једног који под плаштом добре намере осветљава сву величину штете. То је извод из једног говора Лорана Фабијуса на конгресу социјалиста у Дижону, 17. маја 2003: „Када Маријана2 наших општинара буде добила лик лепе Францускиње потекле из имиграције, тада ће Француска начинити велики корак, јер ће потпуно заживети вредности републике…” Пошто смо већ код цитата ево још два на крају: „Никакве атомске бомбе неће моћи да спрече талас плиме коју ће чинити милиони људи што ће кренути, једнога дана, са јужног и сиромашног дела света да би упали у одшкринуте просторе северне полулопте у трагању за опстанком.” (Председник Бумедијан, март 1974) А ево и цитата узетог из двадесете главе Откровења: „И када се сврши хиљада година, пустиће се сотона из тамнице своје, и изићи ће да вара народе по сва четири краја земље… којијех је број као пијесак морски. И изиђоше на ширину земље, и опколише око свијетијех, и град љубезни…” <
* Аутор је један од најугледнијих живих писаца Француске (Јун 2005)
НАПОМЕНЕ
1 Фини хоџа из Венисијеа, у складу са јус соли (право држављанства стечено рођењем на одређеној територији – прим. прев.), има потомство од шеснаест малих француских грађана. 2 Реконкиста је шпански израз који означава поновно хришћанско освајање Пиринејског полуострва и протеривање Арабљана – прим. прев. 3 Маријана је метафорички народни израз који означава Француску. То девојка која је симбол Француске, поред осталог и зато што носи и француску тробојку на челу.
|