Архива 2005-2006 > Визир - Криза човека |
МОДЕРНО ДРУШТВО НА КРАЈУ ДУГОГ ПОГРЕШНОГ ПУТА У потрази за изгубљеном душом Прекинувши стварну животворну везу са свим што не може да региструје својим простим физичким чулима и да објасни својим суженим таштим „разумом”, човек Запада је жариште модерног нихилизма населио у своје срце. Када је био на корак до провалије, окренуо се науци и убрзо је претворио у нову религију. Између вере сведене на пуки религиозни апарат и науке парадоксално васпостављене у веру, изгубљен је духовни основ заједнице и смисао личности. Све је прекрио релативизам механички сабраних индивидуа, усамљених у гомили, и себичлук њихових помахниталих ега. Шта сад?
Пише: Роберт де Херте
Велики саговорник са вечношћу, папа Јован Павле II, умро је без гласа. То је симбол, бар у Западној Европи, очигледног пада религије. Ерозије верске праксе, губљења вере, краха осећања припадности, кризе позива, нестанка социјалног хришћанства, урушавања европског културног темеља. Све те појаве, које иду упоредо са савременим напретком и гушењем чаролије света, уопште нису у корелацији са неким успоном ума, већ са генерализацијом релативизма, индивидуализма и практичног материјализма, са брисањем било какве нормативне вредности масе у корист потреба за „личном слободом”. У корелацији су са приматом приватне сфере над државном. Индивидуална вера, сведена на статус једног мишљења међу мишљењима, заменила је религиозну организацију друштва.
ИРАЦИОНАЛНОСТ АТЕИЗМА
Насупрот ономе што се ту и тамо прича, данас се не констатује никакав „повратак религији”. И сам исламизам, који изазива разна привиђења, пре свега је политички феномен (о чему сведоче захтеви оних који му припадају) и један од симптома опште кризе идентитета. У арапско-муслиманском свету исламизам игра улогу обележја идентитета за становништво које није у стању да се суочи са изазовима савременог света. Међу Европљанима, где је исламизам све више обележје личног избора, он више изражава перцепцију религије као начина да се неко разликује од других, него што стварно представља припадност истинској традицији. Религија се не јавља толико као таква, већ као плашт за тежњу идентификације или заједништва. Што се тиче терористичког насиља или фундаменталистичке навале, то више иде у прилог одласка него у прилог повратка религије. Можда се никада није толико говорило о религији него од када она има све мањи утицај на душе. Религија је у кризи, али право питање је може ли се колективно без ње. Теза наслеђена из XIX века, према којој што буде више науке биће мање вере, очигледно не држи воду. Наука је потпуно неспособна да повеже људе. Она не ствара друштвене везе нити повезује свест различитих особа. Идеја да ће религија бити само оставштина времена предодређена да нестане брзином којом ће да расте друштвена рационалност једнако је чин ирационалног веровања, чин који претвара науку у врсту вере. Истраживачи на плану друштвених наука генерално представљају науку као „одговор” на потребу за психолошким, социолошким, па и биолошким редом. Они се пре свега интересују за индивидуално веровање или индивидуалну веру, а затим за религију као институцију или друштвену чињеницу. Али, сва та објашњења имају исту грешку: функционалистичког су типа. Функционализам је један од облика утилитаризма и основни му је постулат да објашњење неке ствари лежи у питању чему она служи, каква је њена функција или какву улогу има. Тај несуштински и редуктивни приступ је свакако у складу са духом времена. Преуређујући предмет који жели да проучава, функционализам га у ствари руши. То признаје и Паскал Бојер: „Није довољно веровати да се знају разлози због којих људи имају извесне идеје да би се заиста објаснило зашто их имају.”
УНИВЕРЗАЛНОСТ СВЕТОГ
Дефиниције религије које је именују или суштаствено одређују имају предност да не окрећу суштину против религије. Оне признају да веровање, као ни симболички системи, не може да се сведе на своју функционалност. Те дефиниције привилегују и сам објекат којим се баве. Другим речима, оне сежу у дубоки извор феномена поштујући његову специфичну бит. У случају религије то значи да се она не може разумети ако се не пође од чињенице да они који проповедају веру збиља верују у то што кажу да верују. То не значи да је то у шта они верују обавезно истина, већ да они верују у то што кажу да верују. Дакле, религија нема други објекат осим онога који изричито проповедају верници. Треба закључити да разне религије, које и саме различито схватају шта је то религиозни чин, нису универзалне саме по себи, већ је универзално оно што је свето. Универзално је оно што је у тим религијама доиста сакрално. Тада се поставља проблем: видети да ли је неко друштво способно да се организује, на трајан начин, без икакве форме сакралности. Може ли човек, суочен са својом коначношћу, да живи без икаквог односа са оностраним? Могу ли људске културе да опстану без колективног хоризонта? Без ослонца на било шта друго осим на себе? Без заједничких вредности и уверења? Може ли се живети заједно без заједништва? И није ли човекова неспособност да препозна присуство онога што превазилази његову егзистенцију управо жариште силе савременог нихилизма која га вуче у безверје? Хајдегер је рекао: „Само Бог може да нас спаси.” Али, он је то и прецизирао: „Спасити не значи једноставно сачувати оно што још постоји, већ првотно значи и креативно оправдање своје прошле и будуће историје”. Подсећајући на антирелигиозну илузију тржишних друштава, Режис Дебре наводи речи Пола Валерија: „Шта бисмо ми били без помоћи онога што не постоји?” <
(Октобар 2005)
|