![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Земља - Поглед споља |
НАСТАВАК ДЕСТРУКТИВНИХ ПРОЦЕСА НА БАЛКАНУ, ПО СТАРИМ СЦЕНАРИЈИМА И СА СТАРИМ ПРОДУЦЕНТИМА Еликсир из бурета барута „Од статуса регионалне европске силе, која је ослобађала и окупљала Јужне Словене, бивајући њихов Пијемонт, у држави која је дуго била узор, сада неко жели да сведе Србију на сиромашну карикатуралну државицу ограниченог суверенитета, остављену на милост и немилост страним силама и пљачкашким походима великих финансијских корпорација, маскираним у високу геополитику. Да ли је то пут за стварно успостављање регионалне стабилности, или увод у нове несреће?”
Пише: Ђовани Ланца
Од распарчавања Југославије почетком деведесетих година до растурања Србије и Црне Горе данашњих дана, Балкан је непрестано „експрес лонац” на максималном притиску. У том европском региону који изгледа као да никада нема политичку стабилност и трајни мир, предстоје нове геополитичке промене и, врло вероватно, нове мање-више принудне миграције становништва. Јуче су Словенија, Хрватска, Босна и Македонија тражиле независност, а Немачка и Ватикан, потом НАТО и „Запад”, прогресивно су их подстицали на срамне необјављене ратове. Данас независност траже Црна Гора и албански окупатори на Косову и Метохији. Подгорица је већ утврдила април 2006. као датум референдума којим би се одвојила од Србије и дала је до знања да ће ту независност да формализује најдаље два три месеца касније.
ПРЕГОВОРИ О ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈИ И РАЗДРУЖИВАЊУ
Убрзање је тражио контроверзни црногорски премијер Ђукановић, главна фигура црногорског сецесионизма. Он тврди да ће се тај процес одвијати према критеријумима Европске Уније, која је позвала Црну Гору на опрез зато што су се баш у тој области отворила прилично опасна спорна питања. Али, за разлику од Косова и Метохије, области која је унутар Југославије имала статус обичне аутономне покрајине у Србији (и сматрано је колевком заједничке отаџбине), Црна Гора – иако је по култури, језику, традицији, етосу и етносу чиста српска нација – добила је ранг републике, а у својој историји већ је бивала и независна. Али, у Црној Гори веома велики проценат грађана не гледа благонаклоно на одвајање од етнички истокорене Србије, а унутар Европске Уније та нова криза изазива забринутост. Наиме, 7. новембра прошле године, ЕУ је почела преговоре о стабилизацији и придруживању са СЦГ, чиме је имплицитно обновила њено признавање. Међутим, ЕУ истовремено не одриче Црној Гори право на расписивање референдума о независности, али то би морало да се деси у договору са опозиционим партијама, са Србијом и са међународном заједницом. Но, црногорска влада је обећала свом изборном телу, у којем улогу језичка на ваги имају албанска и муслиманска национална мањина, да ће током свог мандата одржати поменути референдум и сада, чак и да хоће, не може назад. Зато сада вели да ће бити могуће „само померање датума формалног проглашења”, а не и датума гласања. Референдум би требало, међутим, да се одржи по правилима која су још далеко од било какве јасноће. Док су за Ђукановића „грађани гласачи”, чак и емигранти на Западу, по опозицији то право никако не сме бити ускраћено Црногорцима који живе у Србији (реч је о преко 200.000 људи, бар половини садашњег бирачког тела у Црној Гори).
УВЕЖБАВАЊЕ СВЕТЛЕ БУДУЋНОСТИ
Много даље је независност Косова и Метохије које је измучено НАТО агресијом, акцијама ОВК-а и стварном незапосленошћу. Србија одлучно одбија захтев за независношћу, иако је у области, после свега, опстало мало Срба (у односу на некадашњи број). Они који су тамо живели морали су да побегну због масакра које су вршили Албанци и то не првих у историји у тој области. Најмање је 200.000 избеглица са Косова и Метохије које живе на периферији Београда, Новог Сада, Ниша, Крагујевца. Многи су и емигрирали код својих рођака у Аустралији, Канади, а посебно у САД. Већ током Другог светског рата, Албанци су искористили слом и капитулацију Краљевине Југославије да би још више окупирали ту област. То су чинили свим средствима, у присуству бројних италијанских војника који су били очевици покоља, зверстава и варварства (убиства, погроми, силовања, рушење кућа; та прича се поновила 1999. године, пред очима „мировних снага” УН). Али, не беже само Срби са Косова и Метохије. У Прешеву, граду који још припада српско-црногорској републици и налази се на граници са Косовом и Метохијом, одавно се одвија миграција. Албанци су велика већина и држе административну и трговачку власт, бубњају да морају да се уједине са браћом из „исте државе”, али та браћа у ствари припадају другој држави. Данас тамо има 34.000 Албанаца и 3.200 Срба. Област Прешева напустило је 11.500 Срба почев од педесетих година прошлог века, а од 2000. године у центру града остало је само 20 српских продавница. Албанци купују земљу по цени од 700 до 1000 евра по квадратном метру, а нема никаквог дијалога нити трговине са Србима. Иако овде још није било насиља, Срби су избачени из центара моћи и живе нагомилани око железничке станице. Стара привреда и стари социјалистички систем гарантовали су годинама радно место свима. Данас људи морају да се иселе ка Београду не би ли обезбедили какво-такво преживљавање. Будућност је на Балкану, дакле, опет врло неизвесна. Отимачине назване „независношћу” Косова и Метохије, као и Црне Горе, повремено се чине неизбежним. Шта ће се десити огромном броју Црногораца у Србији, који тамо имају посао и породицу, када буду били с ону страну евентуалне границе? А шта ће се десити Србима у Црној Гори, на Косову и Метохији и у јужним областима Централне Србије? Имаће статус странаца и изгубиће своја грађанска и национална права? То је нова карика у „извозу демократије” која дестабилизује свет у име „отварања деловању слободног тржишта”, односно брисању свих граница и одбрамбених механизама пред помахниталим егоизмом „светског плутократског капитала”. Од статуса регионалне европске силе, која је ослобађала и окупљала Јужне Словене, бивајући њихов Пијемонт, у држави која је дуго била узор, сада неко жели да сведе Србију на сиромашну карикатуралну државицу ограниченог суверенитета, остављену на милост и немилост страним силама и пљачкашким походима великих финансијских корпорација, маскираним у високу геополитику. <
(Јануар-фебруар 2006)
|