Архива 2005-2006 > Земља - Одбројавање |
КОСОВО И МЕТОХИЈА ИЗМЕЂУ „СРПСКОГ ГРАЛА” И „НАГРАДЕ ЗА АЛБАНЦЕ” Непланирано буђење Србије
„Иако албански ментори у ,светској власти’ о томе нерадо говоре, очигледно је да је у Србији дошло до преокрета на који нису рачунали и који свакако нису желели. Процењивано је да су Срби у дубокој анестезији, слуђени системом претњи и илузорних нада, депримирани диригованим расулом које их окружује. Мислило се да је апатија достигла такве размере, да су воља за животом и инстинкт самоодржања толико утрнули, да ће за марионетски део политичке класе представљати готово рутинску ствар да својим потписом оправда убијање једне земље, легализује отимачину и задуго закује српску судбину у беди самопоништења. Међутим, Србија се нагло заинтересовала за своју судбину, а то јој озбиљно повећава шансе”
Пише: Димитрије Ђурић
Политичке технике које кључни фактори користе у досадашњем току припрема за преговарачки процес о „коначном статусу” Косова и Метохије много пута су виђене и већ сасвим похабане. Такво „одсуство труда” је само још један опомињући знак да они који из сенке управљају процесом рачунају да ће ствари, у крајњем, решавати голим притиском, уценама и правно-политичким насиљем. Чињеница је да најкреативнији и најконструктивнији приступ засад имају они чија је позиција у том процесу вероватно најтежа, односно званични Београд. Изјава политичког директора британског Министарства спољних послова Џона Сојерса о томе да је Контакт група одлуку о независности Космета тобоже већ донела, изјава изречена српским представницима у Приштини и Београду пре него што су преговори и почели, свакако спада у тај арсенал похабаних техника. Из потпуно истог арсенала, и са истим циљевима, јесте и још један иступ Међународне кризне групе пред прву рунду преговора у Бечу – бучан захтев „међународној заједници” да се „изврши жесток притисак на Београд како би прихватио и признао независност Космета”. Ни једна српска влада неће потписати независност Космета без масивног притиска „међународне заједнице”, то се већ сад зна, и не би требало губити време – саопштава МКГ. Притисак би требало започети одмах. Врхунац тог циничног бомбардовања изјавама, дан уочи бечких преговора и у ноћи закључења овог броја „НАЦИЈЕ”, била је изјава почасног председника Међународне кризне групе, на жалост и недоличног координатора преговора о КиМ, Мартија Ахтисарија, који је рекао да ће Космет „на основу већинске воље становништва добити независност”. (О већинској вољи становништва Србије, којој по важећем међународном и по историјском праву припада и Космет, наравно, тај плаћени албански лобиста ништа није рекао.) Англоамерички део техноменаџерске структуре „светске власти”, нарочито онај који истовремено спада у албанску лобистичку мрежу, дакле, и даље настоји да сугерише: независна држава Косово је готова ствар, једино отворено питање је чиме натерати Србију да се „суочи с реалношћу”.
ПУЦЊИ ПРОПАГАНДНОМ САЧМАРИЦОМ
Веома је важно да се српска страна постави ваљано према оваквим иступима, којих ће бити још много и биће све жешћи. Настоји се да тим пуцњима пропагандном сачмарицом буде изрешетано много мета на малом простору. Не само да се „светска и српска јавност привикне на предстојећи свршени чин”, и не само да се Београд обесхрабри за ма какву одбрану својих интереса (о чему је „НАЦИЈА” већ детаљно писала), него и да се, по могућству, Београд испровоцира на исхитрену, нервозну реакцију, на пример на прерано демонстративно иступање из преговора. Стрпљење и ненаседање остају један од важних императива за српску страну. Са своје стране, косметски Албанци веома дисциплиновано играју „ову намештену утакмицу”. Понашају се потпуно предвидљиво и строго по сценарију, ходајући кроз тобожњи лавиринт стриктно онуда куда их наводи „мистериозни тајни миг” (можемо га звати и „предратним договором”, „савезничким обећањем”, „утврђеним пазаром”). По строгим инструкцијама и под паском англоамеричког фактора, Албанци на Космету су поводом Руговине смрти „однели важну победу над собом самима”. Уместо изгледне дивље борбе за власт, споља су приморани да демонстрирају умереност и јединство, глатко бирајући оног Руговиног наследника на кога су прстом упрли Американци, а не неког од својих компромитованих ратника-босова-политичара, који би се теже уклопио у слику пројектовану од стране Американаца и Британаца. Сви крокодили у тој малој бари, врло крволочни крокодили, примирени су с невероватном лакоћом и ефикасношћу. Можда још речитији пример албанског повиновања слици коју од њих траже евроатлантски „господари игре” представља чињеница да у Приштини поводом објављивања карикатура исламског пророка Мухамеда у данским новинама није било никаквих протеста. Било их је у Новом Пазару, Сарајеву, чак и у Београду, само у Приштини не. Шта нам сугерише та упадљива чињеница, прецизно наручена од маркетиншких магова? Тамо, на Косову, живе добри, умерени, европским вредностима наклоњени муслимани, који никада не би дошли у сукоб ни са којим Европљанима само да није било злочиначких Срба и њиховог мрачног режима. Тамо, на Косову, живе муслимани који воле Америку, идентификују се с њом, и Америка им мора помоћи. Све друго било би, наводно, „катастрофалан удар на америчке интересе широм муслиманског света”.
СПАСОНОСНА ГРЕШКА АНЕСТЕЗИОЛОГА
Иако албански ментори у „светској власти” о томе нерадо говоре, готово је очигледно да је у Србији дошло до преокрета на који нису рачунали и који свакако нису желели. Сувишно је да овде подсећамо шта је све од 2000. године учињено на социјалном инжењерингу у Србији, на „преваспитавању Срба”, „денацификацији”, на суочавању са пропагандом о себи као са стварношћу. Сувишно је и да прерачунавамо, опет, колико је новца у то уложено. У сваком случају, процењено је да су Срби у дубокој анестезији, слуђени системом претњи и илузорних нада, застрашујућих оптужби заснованих на исконструисаним доказима и штеточинских кретенских одбрана, депримирани диригованим расулом које их окружује. Мислило се да је апатија достигла такве размере, да су воља за животом и инстинкт самоодржања толико утрнули, да ће за марионетски део политичке класе представљати готово рутинску ствар да својим потписом оправда убијање једне земље, легализује отимачину и задуго закује српску судбину у беди самопоништења. Међутим, комесари американизма у Србији и испирачи српских мозгова, експерти за препарирање Србије, занели су се и претерали. И они из невладиног сектора, и они из политичке класе, и они из најбогатијих проамеричких медија. Уместо да интелигентнијим наступом постају све прихватљивији у јавности и покрену на стварно српско самопреиспитивање, допринели су да нарасте згађеност Србије над њима, њиховим садистичким клеветама и „фаст фуд” идеологемама. Са становишта „светске власти” и њених „локалних извршилаца радова”, Срби су као жртва трговине људским органима која се пробудила усред операције вађења и зачуђена схватила шта јој се дешава. Вође операције узалуд су позивале жртву да се врати у дубоки анестезиолошки сан. Професионални хипнотизери су узалуд понављали своје мантре. Забављачи, нацерени кловнови задужени да одврате пажњу са важнога, прекинути су усред тачке једним реским погледом пробуђенога. Жртва је схватила да јој управо ваде још један витални унутрашњи орган, секу још један део тела. Увидела је да то раде неки примљени у кућу као велики пријатељи и доброчинитељи. То схватање, та спознаја жртве, изазвала је затеченост, затим и видну нервозу пословично бахатих идеолога и извршилаца операције, веома осетљивих на „непотребна компликовања”. Србија се нагло заинтересовала за своју судбину, а то јој озбиљно повећава шансе. У тим околностима, непристајање Србије претвара „извршиоце радова” у класичне убице. Убице с дугим, систематичним предумишљајем.
ЗАЛУД СРБИ БУША ПОДРЖАШЕ
Позиције кључних међународних фактора у преговорима о статусу Косова и Метохије су углавном јасне. Нема већих непознаница. Неизвесно је једино колико ће ко, кад се уђе у фазу мултилатералне политичке трговине, тврдо бранити своје почетне позиције. САД, преокупиране својим империјалним скоком на Средњу Азију, у све ово улазе с пуно инерције, журбе и рутине. Европски Балкан је претходна фаза и требало је већ да буде завршена. Чињеница да није тако представља озбиљну мањкавост и сметњу у зони „азијског Балкана”. Колике су размере инерције и рабљења лагерованих стереотипа показује и кадровска слика америчких представника у косметским преговорима. Републиканску администрацију Џорџа Буша заступају, одреда, озлоглашени јуришници претходне Клинтонове администрације демократа, људи од поверења Медлин Олбрајт и Ричарда Холбрука, познати албански лобисти и перјанице антисрпства у америчкој политици (попут Николаса Бернса, Визнера, па и самог Ахтисарија). То што је српска дијаспора, незванично чак и власт у Србији, снажно подржала победничку кампању Џорџа Буша, каналишући српске гласове ка њему, сада се испоставља као двоструки губитак! Победивши, Буш је своје „савезнике” оставио изложене зловољи и осветништву оних против којих су, подржавајући њега, листом гласали. (Неки угледни српски аналитичари и листови који су у време америчке председничке кампање убеђивали Србе да масовно гласају за Буша, тврдећи да је то једини начин да се избегне арбитрирање на Косову од стране острашћених анти-Срба Медлин Олбрајт и Ричарда Холбрука, сада дугују једно велико јавно извињење и неколико озбиљних објашњења. Поред осталог, и објашњење своје мотивације да директно учествују у Бушовој кампањи.) Истовремено, Албанци су листом гласали за демократског кандидата и његов тим, чак и издашно финансирали кампању преко својих перионица новца, изгубили изборе, али на месту „арбитара” и „медијатора” и сада имају себи наклоњене губитнике са избора. Да, извесно је, Американци ће у расплету косметског питања, и уопште на Балкану, гледати да одиграју на ону опцију која им може брзо обезбедити барем четири битне ствари. Прво, безбедносно „стабилно залеђе” док обављају своје епохалне средњоазијске послове. Друго, употребу Балкана као својеврсне сталне „психолошке компензације” муслиманском свету на Средњем и Блиском Истоку, као и средства уцене колебљивих „европских савезника”. Треће, то мора бити опција која омогућава „снажан закључак” да су Американци „све ове године били у праву” и да нису „одмагали добрим а помагали заправо лошим момцима”. И, четврто, све то мора бити изведено тако да отклони руске и западноевропске црне слутње како се „решењем за Космет” управо успостављају нови веома опасни преседани, који у блиској будућности могу покренути домино ефекат и изазвати хаос у разним земљама и деловима света.
ДЕСНИ КАЖИПРСТ ВЛАДИМИРА ПУТИНА
У контексту „косметског расплета”, позиција Русије – која се и даље усправља – веома је деликатна. Извесно, дрешење косметског чвора је за Русију започето прерано. Добро би јој дошло још времена за њену унутарњу консолидацију и самообнављање државе потпуно деструисане горбачовизмом и јељцинизмом. Али, кад је то питање већ отворено, Русија преко тога не може олако прећи. Свест о далекосежности тог случаја постоји и потврђена је са највишег места. У првим минутима свог саветовања са члановима владе, 30. јануара 2006. у Кремљу, саслушавши извештај министра спољних послова Сергеја Лаврова о предстојећим дипломатским активностима, руски председник Владимир Путин је („подигавши десни кажипрст”) рекао: „Скрећем вам пажњу, Сергеју Викторовичу, да је Косово и за нас изванредно важно питање. Не само из угла поштовања принципа међународног права, него и због практичних интереса постсовјетског простора. Све варијанте решења за Косово које будете разрађивали у Бриселу – молим да ово предочите и својим колегама – морају да имају универзални карактер. За постсовјетски простор је то од посебне важности. Сви конфликти на постсовјетском простору, на жалост, нису још разрешени и ми не можемо пристати да се иде путем на којем ће се једни принципи примењивати на једном, а сасвим други на другом месту. Потребну универзалност решења о којима ће се разговарати – стално имајте на уму!” Према доступним извештајима, Лавров је одговорио: „Неизоставно ћемо, Владимире Владимировичу, о томе водити рачуна. Утолико пре што су неки наши партнери из Контакт групе, током досадашњих припрема за косовске преговоре, покушавали да се у документ који се припрема унесе теза да је Косово јединствен случај и да, самим тим, решење које за његов статус буде нађено неће правити преседане. Зато: будите уверени да ћемо ваше инструкције испоштовати.” „Да, случај Косова је ,уникалан’ да би се заобишли општи принципи међународног права. Такву уникалност последњих година имамо прилику да посматрамо у разним регионима света. А чему стварно води та ,уникалност’ – сви ми веома добро разумемо”, додао је Путин. Дан касније, на својој великој годишњој председничкој конференцији за штампу, „у присуству више од хиљаду руских и страних новинара”, Путин је додао: „Што се тиче Косова, постоји Резолуција 1244 Савета безбедности УН по којој је оно неодвојиви део Српске Федерације (управо тако је Владимир Путин назвао Државну заједницу Србија и Црна Гора - пр. доп.). А Русија у свом деловању полази од тога да одлуке Савета безбедности нису нимало декларативног или конјуктурног политичког карактера, већ се доносе да би биле поштоване и реализоване.” (Навод Путинових изјава према: Ђуро Билбија, Зашто Путин брани Косово, www.nspm.org.yu) Такав руски став, изречен са највишег места, децидирано и у више наврата, не треба примати еуфорично, али свакако представља извесно охрабрење. Кад Вашингтон буде тврдио пазар са Путином, сигурно ће му понудити озбиљне „разлоге” да релативизује овакав свој став, „разлоге” над којима ће се и Путин и Русија морати замислити. Међутим, за разлику од 1999, у Кремљу сада одлучујућу реч имају људи потпуно свесни да „ова игра нема име” и да та мечка већ игра под њиховим прозором. У сваком случају, српско „непланирано буђење” се догодило. Оно не гарантује ништа, али значи много. Истрајавање на концепту стрпљења, флексибилне стручности и одлучности је добро. Не сме се дозволити да свака изјава представника „међународне заједнице”, поготову кад толико наликује на опипавање пулса и провокацију, доводи у питање српску државну стратегију у преговорима о Космету. Баш као што се не сме бити ни индиферентан – правовремене и јасне реакције на одговарајућем нивоу не смеју изостајати. Ваљда тако нешто не треба доказивати. Уосталом, у праву је Ђорђе Вукадиновић, саговорник у претходном броју „НАЦИЈЕ”, када у једној недавној колумни указује да се Србима, туђом грешком, најзад догодило „откриће” онога „што су слепи гуслари и истински национални лидери одувек знали – Косово је српски усуд, национални грал за којим свака српска политичка генерација изнова трага, заслужује га, губи или осваја. И од тога је готово немогуће побећи, било да се – попут Милошевића – косовска прича дневнополитички злоупотребљава, било да се, као после 5. октобра, гура на маргину и потискује из колективног памћења.” <
(Март 2006)
|