![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Живот - Путовања |
ГЕОПОЕТИКА ПАРАДОКСА: АРГЕНТИНА, ЗЕМЉА ОД СРЕБРА И СУНЦА Истина је на дну бунара Није случајно што су језуити управо у Кордоби, граду подно истоимене планине, основали универзитет још 1613. године, устројивши истовремено своју „државу” између Анда и реке Паране. Покушавали су читавих 150 година да са Гуаран домороцима остваре идеално друштвено устројство, „нови поредак” заснован на хришћанству. Када је папа Климент XIV, 1773. године, укинуо Ред следбеника Игнација Лојоле, показало се да је „језуитска држава” била утопија: домороци су напустили „идеалне градове” и вратили се скитачком животу – пампи и Андима својих предака
Пише: Миодраг Јанковић
У Јужној Америци постоји једна чаробна земља сва од сребра и сунца... Тако би, као бајка, могла да почне прича о Аргентини. Пошто ми живимо у свету који није бајка, онда треба употребити и бројке како би Европљанин боље разумео о каквој је то земљи реч. Аргентина се простире на 2.778.417 квадратних километара и дугачка је 3.700 километара. У њој живи 36 милиона становника, а само један мањи број њих производи храну за 300 милиона људи. Аргентина је велики извозник меса, житарица, меда, вина, коже, сребра... Рекло би се да је то богата земља, али одмах смо суочени са парадоксом: Аргентина је 2001. године доживела банкрот, од кога се чудесно брзо опоравља (2002. имала је 60 одсто сиромашних, у 2005. три пута мање: 20 одсто; 2002. било је 20 одсто незапослених, крајем 2005. године 10 одсто). У Аргентини економија није једини парадокс. Од границе на северу са Боливијом и Парагвајем, дакле суптропске климе, до града Ушуаје – крајњег југа и ледене Огњене Земље, температурне разлике су у летњим месецима и до 25 степени Целзијусових. Више од половине аргентинске територије чине равнице, четвртина су висоравни, а остало припада вечитом леду. Западну границу према Чилеу чине Анди и врх Аконкагва са својих 6.959 метара, а источну Атлантски океан. Половина становништва Аргентине живи у Буенос Аиресу и околини, друга половина у 23 провинције. У централном делу земље налазе се пашњаци, чувена пампа којом доминира планина Кордоба, где је и најпријатније живети: преко лета средња температура износи 23 степена Целзијусових и 12 степени од јуна до септембра. Није случај што су језуити управо у Кордоби, истоименом граду подно планине, основали универзитет још 1613. године, устројивши истовремено своју „државу” између Анда и реке Паране. Покушавали су читавих 150 година да са Гуаран домороцима остваре идеално друштвено устројство, „нови поредак” заснован на хришћанству. Када је папа Климент XIV, 1773. године, укинуо Ред следбеника Игњација Лојоле, показало се да је „језуитска држава” била утопија: домороци су напустили „идеалне градове” и вратили се скитачком животу – пампи и Андима својих предака. Случај је хтео да се недавно нађем у градићу Алта Грација, смештеном на источним обронцима планине Кордоба, и обиђем један манастир тих давних мисионара.
У ПОСЕТИ ЈЕДНОЈ УТОПИЈИ
Када сам полазио у Аргентину замишљао сам да ћу се тамо срести са Борхесом и Кортасаром, да ћу негде у планини која мирише на анис посматрати лет кондора, да ће ми се, у крчми, поред прашњавог пута за Розарио, учинити да за суседним столом седи легендарни Че Гевара... Ништа од свега тога, чекали су ме миришљави еукалиптуси, дрвеће, коме имена не знам, у цвату, џиновски кедрови и палме, јата зелених папагаја, колибри – птица као лептир, брзе планинске реке, баобаб дрвеће, кристалноплаво небо и ноћни свод озвезданији него игде другде. И тај манастир, у Алта Грација, као неми сведок мисионарског религиозног комунизма некадашњих језуита. Дошао сам у походе томе лепом здању, у коме је сањана и практикована утопија. Пред зидовима достојним поштовања, прво што ми је на памет пало, било је оно познато Платоново „пророчанство”: Неће бити краја човековим несрећама докле год не буде остварен политички режим који је у садашњем нашем говору само материјал за „бајку”. И даље, рекох себи: и ово, што овде видиш, из Платоновог је амбара! Утопија је као пророчанство (које предсказује нешто предивно или нешто ужасно), међутим, и најбоље утопије – оне о најсавршенијим друштвеним системима – у себи садрже шизофрене клопке. Разликују се (по последицама), свакако, писане и практиковане утопије. Године 1516. своју Утопију је Томас Мор сместио „нигде”, а она се може дефинисати као „нешто нигде”; као „нереална реалност”, или „носталгично негде”. Све утопије краси иста антидијалектичност, а рационално-шизофрену логичност наћи ћемо код свих утописта. Утописти смештају свој свет на изолована острва или далеко од већих путева, и може се говорити о утопијском аутизму, као што се може констатовати да све утопије имају носталгију за прошлим – дубоку жељу да се опет изгради „старо добро традиционално село/град”. Због тога аналитичари утопије чак говоре о извесној „шизофреној нијанси” западњачке цивилизације. Утопија је и сан, а обоје су извор снаге и симптом слабости, јер онај који нема снаге за сне – нема је ни за живот. Ипак, онај који превише сања уистину жели да побегне из сопствене реалности у подсвест. Политички утопизам је, тако, жеља да се, као из неке тамнице, побегне из историје. Постмодерна је поносно објавила да више неће бити идеологијâ, а метафизички свраб, који у свакој генерацији мучи усрећитеље човечанства, изродио је нови „нови поредак”. Он има своје утописте, своју утопију у ходу звану „глобално село”, или само „глобализам”. Нови политички комесари користе еуфемизме за своју „нову” идеологију. Попут његових претходника, глобализам је опет социјално-историјски феномен, па се и он, неминовно, одликује применом идеологије на утопију у изградњи. Како би се остварила утопија, потребно је „дефинитивно” зауставити историјско време. То каже један од савремених утопијских мислилаца Френсис Фукујама. Он чак сања „укидање историје”! „Шизофрена нијанса” опет је на сцени.
УТОПИЈСКА ПСИХОЗА ГЛОБАЛИЗМА
Савремени глобализам се разликује од утопија које су му претходиле јер је себе пре свега засновао на сили електронских медија. На телевизији и интернету, глобалној мрежи за размену информација. Дакле, за разлику од претходних „нових поредака”, он себе изграђује на сред прометног пута који има само један недостатак – виртуелност. „Глобално село” није више у некој Недођији, на крају света, као некадашња Алта Грација у Аргентини. „Глобално село” је свуда и нигде, може бити у свакој кући где је компјутер са прикључком на интернет и ТВ пријемник. Та снага глобализма је и његова слабост, због тога су оци глобализма одлучили да се интернет има контролисати, другачије од ТВ станица. Орвелове визије се обистињују, као у његовој генијалној књизи 1984;савремено мистериозно министарство за Мир пропагира вечни рат неистомишљеницима, у име просперитета Западњака остварује свој тоталитаризам. Сан се изродио у психозу. Будући да је комуницирање преко интернета аутистички феномен, то јединке које се њиме служе живе „нигде”, посећују сајтове који су „нешто нигде” и примају вести које су „нереална реалност”. Дакле, сваки је за себе „Утопија”, али не она Томаса Мора. Седећи испред својих компјутера, милиони човеколиких утопија већ живе у „глобалном селу”. По први пут у историји душевних болести, имамо епидемију шизофреније преко вируса глобализма. Шта је – ту је, исто као и у претходним покушајима, утопистима се данас супротстављају контра-утописти. Без обзира колико су они луцидни када износе своје аргументе против утопије, противници савремене утопије личе на карикатуре, нека бића са друге планете. Код њих је лакше уочити шизофрени карактер. Притом, и једни и други су трагични, сви њихови заноси и напори окончавају се увек истим обезвређивањем човекове егзистенције. Највише страда љубав.
ПРОДОР ВАРВАРА ПО ВЕРТИКАЛИ
Док обилазим стари језуитски манастир у Алта Грација, спорадично из мога сећања надолазиле су слике прошлих утопија, онаквих какве сам их ја проживео: комунизам, самоуправљање... Манастир религиозних комуниста, пред којим, ево, стојим, данас је музеј и UNESCO га је сврстао у баштину човечанства. Од свега остали су зидови, сенке и дрвеће у вртовима које рађа нарове, поморанџе, лимунове, мандарине. И простачка знатижеља туриста, оних који ништа не знају о његовој историји и сад тумарају кроз ходнике и перистиле, мувају се по собама у којима су некада пребивали монаси непоколебљиве вере у Бога и у социјални рај. А ја сам на моменте осећао страхопоштовање према тим давним мисионарима на задатку тако далеко од њихове и моје родне Европе; био сам у кући „лудака Бога ради”, али нисам осећао жаљење што их више нема. Помислио сам на Србију и њен крај века, на синкретизам између нашег комунизма и религије у нашој тужној стварности. У парадоксе српске историје спада то парареволуционарно хришћанство или деистичко револуционарство, што нам мукло наговештава неки комунизам будућности. А онда, од потиштености ме је опет избавио мој омиљени Хосе Ортега и Гасет, објашњавајући свој „перспективизам”. Парафразирам: На различитим видиковцима су два човека који гледају исти пејзаж. Обојица не виде исто, али имају исту перспективу. Да ли би имало смисла то кад би један рекао другоме да је његов пејзаж лажан? Наравно да не би. Обојица виде реални пејзаж. Дакле, оба пејзажа су реални – постојећи. Једина лажна перспектива је она, која за себе тврди да је уникатна. Лаж, то је – утопија, нелокализована истина виђена ни од куда! А сваки живот је један посебан поглед на универзум. И шта да кажем, каква је будућност утопије која данас хара светом, док су ми чула још опчињена Аргентином, том земљом од сребра и сунца? Варвари сад продиру кроз нашу вертикалу, али, како рече Ортега и Гасет, људско друштво је, упркос својој природи, хтело оно то или не, било и остало аристократско. На видику нема више оне вечне дилеме између еволуције и револуције. Дрвеће треба пустити да расте и цвета. Као у Аргентини. <
(Април 2006)
|