![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Живот |
МАНАСТИР СУКОВО, НЕДОВОЉНО ПОЗНАТА, АЛИ ИЗУЗЕТНА ТАЧКА САКРАЛНЕ ГЕОГРАФИЈЕ СРПСКЕ ОТАЏБИНЕ Црква од сна и сећања Постоје места на којима једноставно осетите древну снагу и надимену благодат. Смирење и усхит. Света места. Места за храм. Често су потпуно непозната туристичким картографима и јавности, што само повећава њихову загонетну привлачност. Необични манастир Успења Пресвете Богородице, на реци Јерми, недалеко од Пирота, једно је од њих. Импресивна Богородица Крилатица, јединствена у свету, и врло ретка представа Светог Христофора са псећом главом само су неки од низа елемената који ово место чине изузетним
Пише: Маја Недељковић
Када се путујући од Ниша ка Пироту прође кроз романтично живописну Сићевачку клисуру, а онда од Пирота настави пут питомом равницом још 18 километара у правцу истока и дође у село Суково, па преко уског, трошног моста пређе брзотечна, кристално чиста река Јерма – стиже се до капије Манастира Успења Пресвете Богородице. Окружен врлетима густо пошумљеног брега Царев камен, заклоњен од главног пута, одвојен речним током, манастир већ при првом сусрету буди у човеку снажно спокојство душевног мира. А када његова слика, уоквирена морем благо заталасаног зеленила, уђе у око и допре до срца, бива јасно – нити се може замислити лепше окружење за њега, нити би се оно више могло замислити без тог манастира. Савршен спој.
ДРЕВНИ ХРАМ
На први писани траг о манастиру наилази се у грчким документима од пре хиљаду година, када је у Сукову било седиште епископа Суковске епископије. Међутим, постоје мишљења историчара да је манастир далеко старији, те да је постојао још у доба Римљана, који су иначе запосели ове крајеве у првом веку. У доба цара Константина, после Миланског едикта из 313. године хришћанство се веома брзо шири и снажно укорењује у овом крају, па се и могућност постојања тог ранохришћанског сакралног објекта датира у IV век. На жалост, до данас нису предузета озбиљна археолошка истраживања која би то и потврдила (црно море наше небриге за непроцењиво духовно и културно благо којим смо даровани). У турском катастарском попису из 1595. године помиње се веома стари Суковски манастир Успења Пресвете Богородице, што би такође могао бити својеврстан прилог тврдњама да је садашња црква саграђена на темељима древног храма. Иначе, садашња је грађена од 1857-1859. године и о њеном постанку постоји занимљиво народно предање.
ОД ВЕЉЕ ДО ВЕНИЈАМИНА
У то доба, данашње целокупно манастирско имање припадало је моћном Турчину Сали-бегу из Пирота, чији је син јединац Емин на њему често боравио. А на месту данашње Цркве, у народу познатом као Црквиште, често је чувао овце по много чему необични младић Веља. Таквом једном приликом он је заспао, а у сну му се јавила Богородица окружена збором анђела и рекла да на том месту треба да се подигне манастир. Младић се одмах поверио крупачком попу Јовану. Поверовавши у истинитост сања тог поштеног али и тајанственог младића, кога је већ био прихватио као сина, јер Веља нигде никога није имао, поп Јован је наредио да се започне посао. Мештани су га се срчано прихватили и убрзо пронашли у земљи икону и кандило, што је јасно упућивало на постојање пређашњих темеља храма Божјег. Али, вест о томе је расрдила младог и бахатог Емина. Он је покушао да обешчасти ово место. Истог момента, међутим, одузело му се тело и он изгуби памет. Његови очајни родитељи брзо позваше попа Јована и завапише за помоћ. Он очита молитву Пресветој Богородици, а Емину одмах би лакше. Ту се Турчин Сали-бег обавеза да ће помоћи изградњу храма. Тако и би. Године 1856. поп Јован је добио царски ферман из Констанције: „... Како је моја царска непрекидна жеља да у царевини сви разреди поданика уживају благодати мира и спокојства, (...) да им се знање и части умноже, (...) ја сам уважио молбу патријарха и становника Сукова и дозволио да се предочена црква гради...” Ускоро је владика Аним, Грк, замонашио Вељу у Старој цркви у Пироту, па је тај смерни младић богоугодних мисли и осећања, онај преко којег нам је откривен суковски манастир, постао монах Венијамин. Он и монахиња Ефимија сакупили су довољно прилога да се започето грађење зврши, о чему сведочи натпис изнад прозора на западној фасади: Поче се: лето 1857. Заврши се: лето 1859. У припрати, лево од улаза у цркву, у заједничкој гробници леже тела монаха Венијамина и попа Јована Мадића, првог игумана манастира.
СВЕТИТЕЉ СА ПСЕЋОМ ГЛАВОМ
Данашњи храм је споља логитудинална грађевина у облику триконхоса са три полукружне апсиде. Источна апсида – олтар, јужна и северна – певница. Зидали су га мајстори мештани у сивом тесаном камену, наизменично са врућим кречом. Кровна конструкција је покривена ћерамидом. На врху је кубе кружне основе са крстом. Архитектонска пластика, купе каналице и рељефни венац изведен у опеки, одјек је моравског градитељског стила. Припрата је живописана према утврђеним захтевима у погледу садржаја и распореда фресака сценама Срашног Суда, а над северним вратима уласка у наос насликан је анђео са раширеним свитком на коме пише: „Не мертви восхваљат Господа, но ми живи”. Црквени живопис одликује постигнута целовитост, будући да приказује старозаветне сцене и пророке, све најзначајније догађаје из Богородичиног и Христовог живота, новозаветне сцене, апостоле и светитеље, као и српске светитеље. Посебност фрескодекорације чини јединствена у свету, импресивна Богородица Крилатица и врло ретка представа Светог великомученика Христофора са псећом главом. Иконостас се одликује минуциозно израђеним златним дуборезом испуњеним флоралним орнаментима, који својом уметничком вредношћу заслужује посебан осврт. На царским дверима су Благовести. Успење Пресвете Богородице је престона икона. Смеђе нијансирана темељна боја инкарната, тамнозелена осенченост, плава позадина и израда драперија упућује на руске мајсторе. Последња међу престоним иконама представља нашег заједничког балканског пустиножитеља Св. Јована Рилског, чији се култ нарочито негује на овом простору блиском бугарској граници. Црквена Слава је Света Богородица – Мала Госпојина, 21. септембра.
ТАВАНИЦА КАО НЕБО
У оквиру манастирског комплекса, са северне стране цркве, налази се Руска капела коју су од прихода емиграната подигли монаси руског светогорског братства 1925. године. Братство је 1920. подигло и звонару на месту претходне из 1859. године. Када се иза малих дрвених врата крочи у унутрашњост капеле, обгрли вас осећај неизрециве заштићености и тихе, постојане свете радости... Златасто-плава атмосфера и дамари Великог Руског Срца... Ниска таваница офарбана је нежном плавом бојом. Врло лепо и необично. Смело. Учинио је то отац Љуба, протојереј ставрофор, старешина манастира, када је предузимао мере да од пропадања и небриге сачува поверену му светињу. Он размишља да ће, може бити, имати проблема са стручњацима из Завода за заштиту споменика културе због те интервенције. Замерке би могле бити типа „да је нарушена аутентичност амбијента”, „да се зна да је дрвена грађа браон боје, да је тако одувек било“, и „ко је још видео плаво дрво?...” Али, отац Љуба има спреман одговор на то – прави и уједно духовит. Казаће: „Отворите прозоре и погледајте горе... Шта видите? Плаветнило! Дабоме. И ко је још видео браон небо? Е, па, господо, ово није дрвена таваница, ово је Небо!“ И јесте. Висине су то недостижне људским помислима.
ЧУДО ЧОВЕКОЉУБЉА
У капели, поред прелепог малог иконостаса, смештена са десне стране, стоји икона Пресвете Богородице. Њене благе очи, недогледиве дубине, посматрају вас. Прилазите икони. Руке Богочовекородице нежно су савијене у загрљај спреман да пригрли свакога и све. Једна рука на икони израђена је од метала (слично трећој руци наше Хиландарске Богородице Тројеручице). Када над њу, не додирујући је, наднесете длан, осетићете необичну Топлину, у почетку једва приметну, а онда све јаснију – неко пречишћено топлотно струјање (мада знамо да је метал хладан). Тешко је описив квалитет те Топлине јер Она није ни топлина сунца, ни близине ватре, ни неког грејног тела, ни нечије руке, нити температуре када имамо врућицу... Можда је њен опис најблискији оном осећају милине који се разлива по грудима када видимо некога кога много волимо. Само што је тај осећај сада концентрисан на длану. Као да је срце сишло на длан. Онако како би и требало да буде – отворено и пружено на длану. Дубока поука Љубави. Чудо Човекољубља. Љубав Мајке Божје.
СА ХРИСТОМ У СРЦУ
Садашњи старешина манастира је протојереј ставрофор Љубомир Ч. Петковић из села Каоника код Крушевца. У манастир није дошао по дужности (у пензији је), већ због датог завета. А то је потресна прича о његовој болесној кћери, најлошијим лекарским прогнозама, али и непољуљаној нади и молитвама... И, Богу захваљујући, то је и прича о чуду оздрављења, када је све изгледало изгубљено. Оцу Љуби је била отворена могућност да бира храм у коме ће служити, а он се определио за овај. Међутим, у то време, пре тачно 3 године и 10 месеци, много тога није изгледао онако како је описано на почетку приче. Било је то запуштено манастирско имање, са руинираним објектима, похараним светињама и инвентаром... Сасвим супротно данашњем стању – уређеном манастирском комплексу, обновљеном конаку, пријатним собама са 50 лежајева за госте, великом, лепом трпезаријом, цвећем у дворишту у коме се шепуре паунови... Отац Љуба гаји и пар нојева, овце, козе, краву, свиње, зечеве, кокошке, гуске, патке, ћурке, шотке, пчеле. Ових дана очекује решење о додели једног старог железничког моста, чије ће постављање омогућити прелаз аутомобила и аутобуса преко реке. Планира увођење етажног грејања у конак, а подног у цркву, постављање уличног осветљења, пуштање воде у канал око манастира и стварање рибњака, дренажу терена јер влага угрожава темеље цркве, археолошка истраживања... Тешко да све може да стане у ову малу причу. Као што би било тешко само и набројати (а тек урадити!) све оно редовно и ванредно што свакога дана обави отац Љуба. При том, треба нагласити да он има 70 година, додуше младићких 70 година, и да је у манастиру сам. Наравно, њему стиже помоћ многих, али и њу може заслужити само омиљен и поштован човек. Па, да ли је све то могуће? Могуће је, али – са Христом у срцу. <
(Септембар 2005)
|