![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Живот - Косово, грдно судилиште |
ШЕСТ ГОДИНА НАКОН УЛАСКА МЕЂУНАРОДНИХ СНАГА У ЈУЖНУ СРПСКУ ПОКРАЈИНУ „ЗЕБЊА НА РАСКЛАПАЊЕ” ТРАЈЕ Ишчекујући варваре „Важно је да нико озбиљан у Србији не потпише оно што ће нам потурати на сто. Они могу отети, али ће им, пре или касније, бити преко потребан српски потпис који ће насиље обући у рухо права. Без тога, све што ураде је привремено и испуњава их најдубљим страховима”
Пише: Соња Белић
Напољу је подне, али соба је замрачена. Кроз пукотине на рубовима, снопови светлости заривају се у таму стана, таму живота који се одвија у њему. Милица Лазаревић (nomen est omen) већ шесту годину, и већ у трећем граду, живи са засторима на прозорима. У јануару те 1999, њен отац убијен у снајпером у фотељи, у свом приштинском стану, док је гледао вечерњи телевизијски „Дневник”. Двадесет дана касније, два кварта даље и три спрата ниже, то се догодило и њеној тридесетогодишњој сестри. „У време тобожњег терора српског режима, Срби су и у главном граду покрајине гинули као голубови”, објашњава њена мајка репортерима „НАЦИЈЕ”. Милица ћути. Милица Лазаревић од тада, где год је живела, на прозорима својих станишта држи по вас дан закачен непрозирни застор. То излизано ћебе штити је од снајпериста, од сећања, од циничне параде „света” и спољашњих ужасних слика које чекају из прикрајка да покуљају унутра. „Штити ме и од моје сопствене патетике, од самосажаљења, од недоличних суза, од свега”, каже. Има само 26 година и искуство колико за собом немају ни многи свеже проглашени народи. Са њеног прозора, кроз пукотину, поглед на мост на Ибру у Косовској Митровици. Тај мост, који српски младићи шест година даноноћно бране, како преко њега кришом не би у српски део града продрле убилачке албанске банде, није више под контролом УНМИК-а, „међународне полиције”. Одлуком циничног гувернера Петерсена, тај витални мост, који може бити одлучујући језичак између живота и смрти, од пре неколико недеља запосела је УЧК. Да, сада се не зове тако, имају неколико псеудонима („Косовски заштитни корпус”, „Косовска мултиетничка полиција”), али то су исти људи, исте униформе, исто наоружање, исте идеје водиље. „Сазрели су време и ситуација да косовске снаге на себе преузму одговорност и за овакве виталне тачке каква је мост у Косовској Митровици”, образложено је из Петерсеновог штаба. „Србима и другим неалбанцима је гарантована сигурност.” „Да, и СС је добро чувао Јевреје у Варшавском гету. Не треба ништа да бринемо”, каже улични продавац новина испред кафеа у попречној улици, недалеко од моста. Смеје се. Шерет који не губи „присуство духа”. Има у том готово винаверовском смеху нечег непобедивог и лековитог, нечег чиме се могу обложити ране, прекрити мучна сећања. Као да више нема таквог смеха и присуства духа у мање угроженим српским срединама. Као да овде „луксуз” малодушности, мекуштва и предаје бива искључен једном друкчијом логиком живота и смрти, инстинктом самоодржања који превазилази плитке свакидашње јадиковке.
СВЕЧАНОСТ У ПОГРЕБНОМ ЗАВОДУ
„Овде ћете у очима људи пронаћи више наде и вере у смисао него у уобичајеној реторици једног просечног грађанина било којег српског града у централној Србији, више него у било којем граду материјално богатијег дела Европе”, каже нам Милутин, професор српског језика и књижевности у Митровици. Као контраст тим потресним речима, репортери Европе НАЦИЈА у главној команди „међународних снага” у Приштини, на шесту годишњицу њиховог уласка и великог егзодуса Срба и свих неалбанаца са Космета, посматрају „свечану параду припадника КФОР-а”. Парадна лица су тупа и незаинтересована, без војничке бриткости и става, рутинска лица „наоружаних индустријалаца”, тих „деградираних ратника” (како их је звао Ортега). Форма без суштине, речи без уверења, пароле без воље да се иза њих стане и чврсто изађе на црту било коме. Командант КФОР-а, француски генерал Ив де Кермабон казао је окупљеним новинарима да је „ситуација на Космету данас најстабилнија досад”. Али, каже, „посао међународне заједнице и КФОР-а неће бити завршен док Срби који желе да се врате не буду могли то и да учине. И ми ћемо се побринути за то.” У најпознатијој кафани српске Косовске Митровице, као vox populi: „А претходно ћете се темељно побринути да нико то не пожели!” На шесту годишњицу запоседања Космета од стране оних који су најпре желели да га освоје, а затим ушли као „миротворци”, у извештаченој свечаној атмосфери, врцало је од циничних обрта. Свесних и несвесних. Један шиптарски лист из Приштине, на пример, исписује овакве редове: „Косово јесте мултиетничко! Уосталом, да није, сукоба и напетости не би ни било! Ко би се сукобио? Албанци сами са собом?”
ХУМАНИЗАМ ЧУВАРА ГЕТА
„Главни задаци Резолуције 1244, која је имала смисао мировног уговора, нису испуњени. Нема слободе кретања, безбедности, повратка, Срби и неалбанци немају право на живот и рад. Нису обновљене порушене куће и храмови, чак ни Срби који су протерани у мартовском погрому прошле године нису враћени у своје домове”, вели Оливер Ивановић, председник Српског националног већа северног Косова и Метохије. „Шест година није било довољно међународној заједници да направи неки значајнији успех, тако да се сада може рећи да је мисија УНМИК-а и КФОР-а катастрофална! Поред осталог, Скупштина Косова је моноетничка, етнички ,чиста’, а у покрајини је уместо мултиетничког створено криминализовано друштво.” Да ли је доиста реч о катастрофалном учинку или одлично обављеном задатку? То, наравно, зависи од тога шта је био стварни задатак. Миран сан преосталих Срба на Космету чува, на ибарском мосту, у Митровици, озлоглашена УЧК. „Мултиетничка косовска полиција”, пардон. Недалеко, иза ћошка, дежура специјална јединица УНМИК-а, да се умеша у случају очекиваних инцидената, можда и пројектованих. Толико они сами верују у сопствену причу о „достигнутим стандардима” и „сазрелим условима”. „То вам је као да др Менгелеа поставите за директора породилишта, или рекламирате игранке у погребном заводу”, каже нам педесетогодишњи Милорад Ристановић, продавац поврћа на градској пијаци. Неколико дана пре ових Петерсонових циничних свечаности, од 27. до 29. маја у Косовској Митровици одржан је научни скуп о Косову и Метохији. У закључном документу, који потписују ректор Универзитета у Приштини проф. др Радивоје Паповић и академик Стеван Карамата, председник Одбора за проучавање КиМ Српске академије наука, отворено се наводи да „данас највећу одговорност за ужасну стварност у којој живе косметски Срби сноси међународна заједница. Уместо да спроводи сопствену резолуцију, она наочиглед читаве јавности те обавезе игнорише, на штету српског народа”. „Увођењем протектората долази до масовног егзодуса Срба. Отвара се граница према Албанији и тиме омогућује несметано насељавање Албанаца на читавом КиМ”, каже се даље у документу који нам стављају на увид. „Међународна заједница је дозволила уништавање српске културне баштине и паљење српских светиња као симбола њиховог миленијумског постојања на овим просторима. Међународна заједница се само декларативно залаже за мултиетничко друштво, а у пракси дозвољава отворено етничко чишћење пред очима целог света. Међународна заједница српски народ у његовој сопственој земљи преводи у националну мањину, а албанску мањину преводи у народ. Тиме директно одређује статус Косова као државе Албанаца. Међународна заједница организује и врши откуп српског друштвеног и државног власништва, чиме се непосредно остварује албанизовање читавог простора КиМ...”
МЕРЕ И ЗАКЛЕТВЕ
Следи ли нешто иза констатација ужаса и катастрофе? Решења? Захтеви? Предвиђања? „Повељом УН гарантован је територијални интегритет свих чланица, те се статус КиМ, као саставног дела наше државне територије, не сме доводити у питање. Бројчана надмоћ албанске мањине на КиМ не може бити правни основ за сецесију и стварање друге албанске државе на српској територији. Како је ова надмоћ резултат континуираног геноцида над српским народом, она се по међународним нормама не сме узимати као релевантни фактор у решавању косовског питања.” Од српских државних органа тражи се мудрост, јасност и чврстина у наступу. Инсистирање на Резолуцији 1244 Савета безбедности УН све до стварања услова за нормално функционисање српске државе на целој територији. Одбијање да се о решењу косовског питања одлука доноси било где изван Савета безбедности УН — никакве неформалне групе, ова или она појединачна светска сила, лоби, јавни или тајни билатерални уговори. Хитно прекидање свих преговора о статусу КиМ, јер је он већ решен Уставом Србије: „О КиМ и цивилизацијским стандардима на њему може се само разговарати. Преговара се једино са представницима других држава.” Од Србије се очекује и да свим расположивим средствима заустави „приватизацију” која се противзаконито спроводи на КиМ, под покровитељством „међународне заједнице”... Митровица, на северу Косова, сва је и окренута ка северу. Има у томе симболике дубље но што виде они који пребрзо гледају. Аутобус за Београд пун, баш као и они из Београда. „Важно је да нико озбиљан у Србији не потпише оно што ће нам потурати на сто. Они могу отети, али ће им, пре или касније, бити преко потребан српски потпис који ће насиље обући у рухо права. Без тога, све што ураде је привремено и они то веома добро знају”, каже возач аутобуса и одлучно заокреће воланом пут српске престонице. Да ли ће релевантни представници политичке класе у Београду знати оно што у Косовској Митровици зна и јасно формулише сваки отреситији човек? <
(Јун 2005)
|