![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Култура |
Култура отпора
ЦЕНТАР ЗА ИЗУЧАВАЊЕ ТРАДИЦИЈЕ „УКРОНИЈА” Поглед ка врховима Да је жив,сматрају у овој необичној издавачкој кући, Езра Паунд не би саветовао: „Бој се Бога и идиотизма плебса!” Говорио би:„Бој се Бога и идиотизма псеудоелите!” НАЦИЈА ПРЕС
Најпре се у излозима наших књижара, некако тихо и с краја, почео појављивати низ књига налик на какав посвећенички тајнопис. Размишљања о врховима Јулијуса Еволе, знаменита Дантеова Монархија, међу зналцима чувени роман Звери, људи и богови Фердинанда Осендовског. И Вергилијеве Еклоге, Елизатбета и Есекс Литона Стрејчија, Билитисине песме Пјера Луиса, ново издање Радичине Агоније Европе... Књиге је као издавач потписивао Центар за изучавање Традиције „Укронија”, две године стара независна издавачка кућа из Земуна, а уреднички Светислав Бајић и Срђан Р. Фуртула. Бајић је класични филолог, Фуртула студирао антропологију и етнологију. Млади, образовани и самосвесни, остављају утисак људи који тачно знају шта хоће, која се цена за то мора плаћати и не плаше се да пливају „против струје”. Да буду насупрот. „Српском читаоцу, свима онима који се осећају странцима у овом свету без хоризоната, настојимо да приближимо елитне заборављене духове и умове европске и индоевропске Традиције – оне учитеље живота који нама данас могу бити ослонци у нашој сопственој ,побуни против модерног света’”, веле за „НАЦИЈУ” Бајић и Фуртула.
ИЗНАД ВРЕМЕНА И УСУДА
„Традицију прихватамо као надвремену и ванвремену вредност, везу са божанским, као скуп вредности које повезују и надахњују људе раздвојене вековима и простором.” У томе почива и тајна одабраног имена Укронија. Укронија је старогрчка кованица која се састоји од две речи: ου (не) и χρόνος (време). Као што реч утопија означава место (τόπος) „којег нигде нема”, тако и укронија означава време којег заправо нема. Идеја тако схваћеног не-времена, онога што постоји изван праволинијског протока историје, најбоље предочава временску димензију једне вечне Традиције која избија и показује се у свим циклусима човечанства. „До сада смо покренули две библиотеке, Врхови и Деца Ноћи, кроз које покушавамо да српској читалачкој публици олакшамо упознавање са људима-странцима у модерном добу, јер управо преко књига могуће је да се нађете у друштву највећих људи свих епоха и циклуса историје и, што је још важније, имате могућност да сами изаберете друштво, слободно и без икаквог условљавања.” Својим издањима, кажу, покушавају да се супротставе „надирућем примитивизму и идиотизму оличеним у данашњој псеудоелити коју чине политичари, полусвет естраде и фенсери”. Да је жив, сматрају, Езра Паунд не би саветовао: Бој се Бога и идиотизма плебса! Говорио би: Бој се Бога и идиотизма псеудо-елите”. „С друге стране, оне на којој би требало да се налазе решења за овакав културни и друштвени суноврат каквим смо окружени, сусрећемо се и са вулгарном десницом која својим примитивизмом и ксенофобијом само наноси штету и српству и Европи. Гомила ,навијача’ и лажна политичка десница, ипак, не могу бити носиоци оне мисли која припада евроаријској сакралној традицији, нити покретачи духовног препорода у Србији.”
СТВАРНИ СМИСАО ДЕНДИЗМА
У библиотеци Врхови „Укронија” објављује писце из наслеђа веродостојне европске традицијске мисли, ствараоце који „на живот гледају, условно речено, с десна, или, боље речено, са висине”. Ту су се досад срели Радица, Евола, Данте, Осендовски, барон фон Унгернштернберг... „Библиотека Деца Ноћи названа је по истоименој песми Димитрија Сергејевича Мерешковског, оснивача руског симболизма. Песма је у време када је написана сматрана манифестом декаденције”, објашњавају Бајић и Фуртула. „Едиција је замишљена тако да је чине књиге чији садржај или живот аутора провоцира морал малограђана, буржуја, псеудоинтелектуалаца и безумника свих боја. Ова библиотека има за циљ да васпостави једну нову естетику и да Србима осветли суштински смисао декаденције и дендизма. Декаденција није бити наркоман или ићи на БИТЕФ, већ је то духовни умор и згађеност над званичном номенклатуром, културом, политиком... ,Декадент је усамљен човек згађен над садашњицом’ (Д. С. Мерешковски).” Стрејчи и Луис, Уисманс и друга „деца ноћи” која израњају са путева европских сећања, чине ову библиотеку једном од најзанимљивијих у савременом српском издаваштву. У плану је покретање и треће библиотеке, под именом Крш. Мисли се на крш српских планина, на камење у коме је никла „динарска раса надљуди” (Цвијић). У тој библиотеци биле би објављиване само антропогеографске студије. <
(Јун 2005)
*** „Идеја, једино идеја мора бити наша стварна отаџбина. Није важно да ли смо рођени у истој земљи, да ли говоримо исти језик, већ то што делимо исту Идеју мора бити чинилац који нас уједињује и по коме се разликујемо од свих осталих.”(Јулијус Евола)
|