![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Култура |
СРПСКО КЊИЖЕВНО-ФИЛОСОФСКО ДРУШТВО „ФИЛОКАЛИЈА” Лепотољубље тешких времена „Култура јесте поље где се води последња и велика битка за душе људи и све твари, па тиме и за устајање и опстајање (у историји) и обожење (опстајање у Вечности!) европског човека и европских народа, као незамењивих боја у дуги богочовечанства. Борба против оловног покрова симулакрума монструозне сиве дуге ,роботочовечанства’ где би из зева досаде великог као цела планета изашао ђаво”
НАЦИЈА ПРЕС
Од пролећа 2003. на адресе одабраних стижу позиви за необична културна окупљања, креативна и провокативна, суптилна и често с фином дрскошћу у замисли. Окупљања која нас буде својом високом једноставношћу, до које „треба нарасти”, и као дим растерују утваре бучне и шљаштеће цивилизације спектакла. Предавања о чудним темама и с вртоглавим запитаностима, поетске чајанке, мале изложбе слика које сведоче о различитим духовним и уметничким путевима, неовизантијски хепенинзи који синергијски венчавају песништво, философију и теологију. Све су то елементи двогодишњег деловања Српског књижевно-философског друштва „Филокалија”, с којима се најчешће сусрећемо у просторима Завода за проучавање културног развитка, у београдској Улици Риге од Фере. Филокалија значи лепотољубље; или грчко-византијски израз за естетику, само битно дубљи и виши. „Нема епохе – ма колико осиромашене духом, неприродне, противприродне, и обесуштињене – која не би имала потребе за Лепотом. Напротив, где се умножава грех умножава се и благодат, речено је. И: лекови су потребни болеснима а не здравима”, вели за „НАЦИЈУ” песник и философ Дионисије Дејан Николић, председник „Филокалије”. „У ,срећним’ и ,мирним’, стабилним временима, лепота може бити чак и луксуз, таква времена то себи можда и могу допустити. У овакво несрећно и немирно, разоријентисано, гранично време, када се васељена тумба (да бисмо могли изнова да саградимо дом срца својега!), ни ,обична’ лепота нам више не би могла бити довољна, већ нам, парадоксално, лепота постаје неопходна као Хлеб Надсуштни!”
О ЂАВОЛУ И ДОСАДИ
Програм „Филокалије” је живо и креативно транспоновање неовизантијског кода у савременост и урбанитет. Сапрожимање Радосне Вести и Културе. Укултурација Јевађеља и евангелизација културе. „Још жива и војујућа Култура!” „Уметност као молитва и молитва као уметност.” Циљна група „Филокалије”, кажу, у шали ли, јесте сва твар. Сва времена и простори. Обожење природе и човека, саборно спасење саборно палих. „Култура јесте поље где се води последња и велика битка за душе људске и све твари, па тиме и за устајање и опстајање (у историји) и обожење (опстајање у Вечности!) европског човека и европских народа, као незаменљивих боја у Дуги Богочовечанства. Борба против оловног покрова симулакрума монструозне сиве дуге ,роботочовечанства’ где би из зева досаде великог као цела планета изашао ђаво”, каже Дејан Николић. „Управо онај који нам сведочи да ће лепота спасти свет упозорава нас и да човечанству не прети (духовна) смрт од ратова, него од досаде. А за досаду би се могло рећи да све више постаје, укорак са порастом ,стандарда’, главно оружје ,новог световног поретка’. Досадно је без много кога и много чега, али досада до које се долази без Бога није ни са чим упоредива. Ово је ,мајка свих досада’: наддосада од које се умире у најгорим мукама.” Основно обележје, или жиг попут Каиновог, који уједињује у лажи све наоко најразличитије и најразноразније, па и супротстављене правце у уметности прихваћеној од „новог световног беспоретка” јесте управо фрапантна, паклена досадност (чак и у ружичастим варијантама, и у нижим круговима пакла какве су на пример латиноамеричке сапунице) — каже Николић. „И ако вам не кажемо на које на пример ,српске’ академике мислимо, раме уз раме са перјаницама њима ,тако супротстављених’ невладиних организација, лако ћете их препознати. Рат Досадом је увелико у току! И то светски рат!”
ИЗВОЗ СРПСКЕ КУЛТУРЕ
„Однос данашње етаблиране културе у Србији према Европи”, сматра Николић, „могао би се описати као једна врста сијамске шизофреније две дезоријентације: ,левице’ као паганског ,интеранационализма’ и ,деснице’ као паганског ,национализма’ (заправо: аинтернационализма). Обе ове сијамскоблизаначке дезоријентације промашују праву крстообразну оријентацију ка богочовечанском Сабору свих нација.” Пређен је пут срозавања од небеског завичаја до клоаке „постисторије”. Пут повратка и препорода води обрнутим смером: „Од гас-маске до личности, од индустрије кошмара и ,америчког сна’ до богочовечанске будности за будућност, од ружичастих концентрационих логора Великог Инквизитора Дизнија и ,Eclesiae’ ,Холивуда’ ка Невечерњој Светлостипрвог стварања!” „У плану нам је и нешто онолико значајно колико и до сада запостављено у Србији, а то је извоз наше српске културе као већ пунокрвно европске, што подразумева превођење правих дела правих аутора – а не, као до сад, углавном инфериорних сурогата тог истог Запада који му се нуде попут његовог сопственог измета, на шта Запад, схватљиво, и на срећу, углавном гадљиво окреће главу – и то не због тобожње непреводивости наших „вредности” (јер, заправо, што је дело надахнутије и генијалније, то је преводивије!)”, најављује председник „Филокалије”. <
(Јун 2005)
![]() |