Архива 2005-2006 > Земља - Звона |
ПОСЛЕ ВОЈСКЕ, СТРАТЕЗИ РУШЕЊА ИНСТИТУЦИЈА У СРБИЈИ ОТПОЧЕЛИ ГЛАВНИ ПРОПАГАНДНИ УДАР НА ЦРКВУ Опело за чињенице
План циља да Србија у коначне политичке расплете на Балкану уђе без иједне институције са великим поверењем у народу. Када на сто буду стављени модели наметнутих „решења”, да једини саговорници глобалним усрећитељима буду слаби, неодлучни, корумпирани, лако рањиви политичари. Да не остане ни једна јака, кредибилна и свенародна институција кадра да у критичним тренуцима иступи и каже: „На ово се не може пристати!”
Пише: Милош Анђелић
Према свим релевантним истраживањима јавног мнења, до лета прошле године једине две институције у Србији које су уживале изузетно високо поверење народа, и то у вишегодишњем континуитету, биле су Црква и Војска. Будући да се Србија већ подуже тетура у нечем налик на бездржавно стање и урушеност институција, податак о поверењу преко 80 или преко 75 одсто испитаника (на репрезентативном узорку) додатно добија на тежини. Бездржавно стање? Па да. Да не улазимо у ту прашуму непобитних доказа и аргумената, довољно је рећи да је то земља у којој се политички преговара да ли ће бити примењена Уставна повеља, важећи највиши правни акт. Урушеност институција у Србији, разуме се, није случајна. Представља резултат општег стања у друштву и земљи, али и прецизног деструктивног деловања изнутра и споља. Више је него јасно да је иностраном центру моћи који себе сматра управљачким за систем балканских протектората веома стало до тога да наспрам себе нема јаке, кредибилне институције, с достојанством и моралном снагом да у критичним тренуцима изађу пред народ и кажу: „На ово се не може пристати!” Или, не дај Боже: „Наш пут је друкчији!” Насмешена тапшања по рамену и подршку на кратком ланцу добијају слаби, неодлучни, корумпирани, лако рањиви политичари, „извршиоци локалних политичких радова”, или пак они који су овде само привремено, ништа их не везује ни морално ни емотивно, и сутра ће, пред „последњи лет из Београда” у „години опасног живљења”, лаком руком активирати већ постављене мине у темељима Србије. Битан критеријум за наклоност су истраживања јавног мнења. Што је реални рејтинг мањи (не говоримо, дакле, о мору трагикомично намештених „великих истраживања”), наклоност „међународне заједнице” је већа. „Међународној заједници” најомиљенији међу српским политичарима су они који имају испод 0,5 одсто гласова, на челу са таквим политичким громадама какве су Свилановић или Кораћ, а опасно их угрожава и Вук Драшковић. Коштуница је постајао сразмерно омиљенији како му је рејтинг из јесени 2000. опадао, да би застао тачно на мери. „Нит’ смрди нит’ мирише.” Јак је, али недовољно, слаб је, али не толико да би могао бити заобиђен. Као створено за пат-позицију. Са тог становишта, кажу релевантна истраживања, Томислав Николић и СРС закономерно морају остати у „немилости међународне заједнице”, то јест експонената англоамеричке политике у Европи, јер радикалски рејтинг је стабилно највиши и бележи тенденције благог раста.
ЧЕРЕЧЕЊЕ ВОЈСКЕ КАО МОДЕЛ
У таквој ситуацији, и са таквом стратегијом америчких управљача балканским протекторатима, вишегодишњи изузетно висок ниво народног поверења у две тако важне институције као што су Војска и Црква био је „потпуно неприхватљив”. И видели смо шта се догодило са Војском у другој половини прошле и почетком ове године. Уз сталне финансијске и пропагандне пресије од раније, уз разоружавање и разбаштињење, Војска је за само неколико месеци прошла право медијско черечење! Синхронизованост удара, баш као ни школска методологија из арсенала специјалног рата, уопште није прикривана. „Ратни злочни”, „везе са земунским кланом” обавештајно-безбедносног и командног врха, тајне масовне гробнице у којима су жртве сакриване са личним картама и описом своје смрти, проневера пара за кромпир и макароне, уваљивање покварених сардина, сукоб интереса у пословима кречења неких касарни, квадратуре станова и година производње аутомобила кључних ратних генерала (на чијем угледу је значајно почивао и рејтинг војске као институције). Све то, иако испаљивано бар једном седмично у великим и малим медијима, није озбиљније уздрмало углед Војске. Онда је на тас кривица додата кључна ствар, удар на најосетљивије место: животи регрута. Најдрастичније. Смрт младића у униформама, усред касарни, усред бела дана, у нератном стању, у најелитнијем делу престонице! („Ако нема одговарајућих догађаја, потребних као повод, произведимо их!”) Израњање ранијег случаја самоубиства војника, наједанпут проглашеног спорним. Тешке слике уцвељених родитеља, слике сахрана младића, очеви зарасли у браде жалоснице, мајке у црнинама, народ који плаче. Није пропуштена прилика да се све то повеже са „хашким бегунцима” који се „крију у касарнама”, нити да се уведе новинарско-шпијунска туристичка група у срце једног од подземних ратних командних центара. Цивилни врх војно-одбрамбене структуре, управљан кадровима Г17, понашао се тачно како је пројектовано у сценарију удара, а не како је записано у опису њихових дужности и обавеза према српској држави. Смушено, закаснело, контрадикторно, неубедљиво. Ти „цивилни контролори” Војске преваљивали су кривицу, посредно или непосредно, на професионалну војну структуру. Резултате знамо. Рејтинг Војске је срозан, већ постојећа беспарица наједанпут се претворила у неподношљиву беду и губљење самопоштовања. Укинут је маневарски простор, укинуте одступнице. Ратни генерали, „убеђени од стране владе да је то у најбољем интересу народа”, предали су се хашком трибуналу. Нови контигенти наоружања некада најмоћније војске у овом делу Европе послати су на претапање, „реформе” су опет процветале, „партнерство за мир” опет пријатељски шири руке према нама.
ЗАШТО СМЕТАЈУ „ЈУСТИНОВЦИ”
Остала је још Црква. Најкрупнији и најделикатнији залогај у стратегији деинституционализације Србије. Модел и линија управљања „збивањима” биће слични као код Војске. Гледаћемо: „благосиљање злочинаца”, „црквена идеолошка подршка великосрпском национализму који је разорио бившу Југославију”, „примање донација од мафије”, „изневеравање изворног јеванђеоског хришћанства”, једење масне гибанице у време великог поста, ситне и крупне проневере, среброљубље, квадратуре станова и марке аутомобила, отпор „модернизацији” и „екуменизацији” као тобожњем уводу у „светско братство људи и религија”. Биће ту, по потреби, сексуалног злостављања искушеница, разврата иза манастирских двери, педофилије, хомосексуализма, новооткривених „скандала из ране младости неких владика”. Отрцане и толико пута виђене матрице блаћења, дисквалификовања, компромитације. Пусти бучну лаж нека одради своје, после је касно. Извесно је да ће у свему томе бити покушаја да се активира и злоупотреби неки „спавач” обавештајних служби унутар саме јерархије. У медијској сфери, очигледно, идеолог и координатор „радова” је проамерички Б92. Главни удар је отпочео емисијама „Инсајдер” и трилогијом „Зашто се у цркви шапуће”. Брутална огољеност напада, низак професионални ниво, продукциона нервоза, учесници који више личе на пацијенте него на озбиљне саговорнике, одреда или потпуно некомпетентни или антицрквено острашћени — све то указује да се операција одвија уз бројне идеолошке и практичне тешкоће. Али одвија се и нови заплети тек следе. Зналцима је јасно да ће на удару нарочито бити они јерарси који слове као духовна деца оца Јустина Поповића. Уколико наследник патријарха Павла, кад за то дође време, буде неко од „јустиноваца”, планови мондијализације Српске православне цркве били би „озбиљно доведени у питање”, а овај миленијумски стожер српског народа остао би усправан међу рушевинама (уз културу, једини уједињујући фактор свих српских простора). Истовремено, нико не иоле озбиљан не би могао рећи да Црква није савремена и спремна на креативно суочавање са епохом. Реализација изложене стратегије је отпочела. Одговорност добронамерног дела политичких фактора, институција државе и медија је огромна. Свако има слободу да се определи како ће се у томе поставити, али не може доцније рећи да није био свестан шта ради. „Слобода воље даје нам страшну моћ да изаберемо пакао.” <
(Јун 2005)
|