Архива 2005-2006 > Досије |
ПРЕИСПИТИВАЊА И ОРИЈЕНАТАЦИЈЕ (2) Терор историје и времена
Кардинал Пол Пупар ми каже: „Хришћански хуманизам у трећем миленијуму мора превладати постојећу одвојеност Цркве од живота и одвојеност вере од културе. Та одвојеност је историјски створена, она је болна и неподношљива, узрокује многе патње и изгубљености човека овог доба. У нашем односу према Богу, Његов положај не смемо схватити као неко насиље надређености, јер Бог уздиже и слави људске обдарености и генијалности. Ми морамо умети да спознамо вредности наше традиције и мистерију човека и Бога, мистерију историје и живота, мистерију материје и идеја, како бисмо обновили целовитост”
Пише: Драгош Калајић
Лектира Memorie Мирчеа Елијадеа ми открива зашто сам увек осећао неку одбојност спрам његових студија, премда оне извесно пружају најбоље те библиографски најопремљеније уводе у религије, као и у упоредна изучавања религиозних идеја и веровања. Никад нисам обратио пажњу на ту одбојност те се она сада сама открила. У првом слоју реч је заправо о његовој урођеној, премда никад отворено исказаној већ потмулој одбојности спрам врлина и вредности евроаријског круга култура. Душом или духом он припада оном претходном, протоевроаријском слоју аграрних култура, што се протезао од Индије до Британских острва, на Балкану оличен медитеранским грацилним типом те културама Лепенског Вира, Старчева и Винче. Стога у Индији Елијаде тражи живу реч преаријског, дравидског слоја, о чему сведочи и његова обимна студија о јоги. Ипак, веома је чудно да он са становишта потомка тог света исповеда ужас спрам „терораисторије”а не опажа да је у питању плодуправо истог тог светоназора, посредованог монотеистичким религијама, њиховим линеарним схватањима времена и претећим есхатологијама. Евроаријски човек устаје против и одолева том „терору историје”, борећи се против темпоралности, против сила настајања и нестајања, свим расположивим средствима, од великих философских система, попут Платоновог или Хегеловог, до аристократских родословних стабала, што потомцима зорно показују победу крви над смрћу. За разлику од евроаријског погледа на свет, заснованог на простору који побеђује време, светоназор протоевроаријских култура, у знаку култова Мајке Земље, заснован је на потчињености сили времена. Други разлог одбојности почива у Елијадеовој морофологији религија, која је крајње формалистичка, те пречесто лишена каквоствених размера и одговарајућих разлика. Такво тематско свођење уме да крајње супротности уједињује око сасвим небитног заједничког чиниоца. Оставимо сад по страни претпоставку да је Елијаде, по свему судећи, такву морофологију, односно тематско разврставање религијских идеја и веровања, преузео, без помена и захвале, од Јулијуса Еволе, чије је дело Rivolta contro il mondo moderno претходно приказао у румунској штампи, изоставивши да из тог узора преузме и каквоствену димензију.
ПРИМЕР ИЗОСТАНКА ПРЕОБРАЖЕЊА
Трећи разлог одбојности открио се, током лектире, у облику темељне запитаности о разлогу његове животне потраге. Од човека који је цео живот посветио изучавању различитих путева религиозности, иницијација те метафизичких постварења сопства – мора се очекивати, бар у дневнику или сећањима, неки знак да је и сам предузео такав пут успона. Ништа од тога. У мемоарима Елијаде нема ни једног јединог трага да је икад, макар на тренутак, тражио и доживео такав преображај. Извесно, није у питању израз неке суздржаности. Да је такав преображај изостао потврђује чињеница што су ти мемоари тужно осведочење трајне и несавладане слабости зване таштина. Просто је невероватна снага меморије којом аутор памти и бележи сваку болну покуду и сваку усрећујућу похвалу свом раду, од гимназијских времена до позних година. Тако читалачку жудњу брзо смењује досада: уместо да нас обавести о свом духовном путу – Елијаде нас обавештава колико је много радио и окапао над рукописима, колико се мучио и патио због материјалних несташица, као да и то треба да у свести читаоца ојача углед аутора. Сазнајемо да је сретао и најзначајније умове XX века – од Карла Шмита, Ернста Јингера, Јулијуса Еволе, Емила Чорана, Карла Густава Јунга до Жоржа Димезила, Стига Викандера, Ђузепеа Тућија, Карла Керењија и Еугена д'Орса. Ипак, од оног што су му они говорили током тих сусрета такорећи ништа није запамтио, или му то није изгледало значајно да нам пренесе. Сећа се углавном тренутака када би он и његово дело били предмет тих разговора. Дакле, најелегантније речено, у питању је крајњи пример Адлерове индивидуалне психологије. Судећи по мемоарима, Елијаде је имао одређену етичку чврстину, испољену и одбијањем да се огради од Легионарског покрета те и исправним описивањем његове религијске суштине, далеке од света насиља које је уследило. При процени исхода тог покрета ваља имати у виду и сетно опажање Михаила Полихрониадеа („једног од ретких политичких вођа што су се више бринули за политичку победу него за спас душе”), поводом мучког заточења и масакра Кодреануа и легионарске елите, уочи њихове очекиване, убедљиве изборне победе: „Ето, докле су нас довеле мисе и добра дела!” Ипак, читалац очекује да од Елијадеа чује много више и надасве продубљеније о Кодреануу и Легионарском покрету, поготово у данима заточења. Међутим, Елијаде и ту више говори о себи.Осим тога, одудара од његовог честитог суда о легионарском покрету и једно накнадно жаљење, поводом оптужби да је био његов припадник : „Оптужбе које је примао (издавач) Еинауди, премда нису уродиле плодом какав су очекивали они који су их упућивали, подсетиле су ме, подобно, да су неопрезности и грешке које сам починио у младости представљале серију maletendus(неспоразума)што ће ме мучити целог живота.” У једном тренутку сам Елијаде долази до прага сазнања да је на животном путу пропустио оно битно: „Питао сам се, током путовања, да ли ме мој неуморни рад, књиге и чланци које сам писао,удаљавају, а да то не опажам, од извора живота и душе.”
ФРАНЦУСКА ЛЕПОРЕЧИВОСТ КАРДИНАЛА ПУПАРА
Salone del baldacchino у палати Палавићини окупио је, ради припрема за прославу два миленијума хришћанства, неколико стотина званица, за које је кардинал Пол Пупар уприличио проповед, покренуту те надахнуту Гогеновом сликом La Belle Vaintueте темељним питањима: „Ко смо? Одакле долазимо? Куда идемо?” У средишту догађаја је принцеза Елвина Палавићини, велика матрона црне аристократије (тај назив дугује верности одлуци предака да носе црнину жалости, почевши од дана свог пораза у одбрани католичанства, код Porta Pia, пред навалом масонских хорди, предвођених плаћеником Гарибалдијем). У првом реду седе прваци римске аристократије, почевши од неуморног проповедника идеја и врлина истинске деснице и ратарских права, принца Сфорца Русполија и принцезе Елике дел Драго, до недостојног принца Ђованелија, за кога би Срби рекли да „у свакој чорбимора бити мирођија”: нема тог пријема, гозбе те промоције нечега или некога на коме је био одсутан, отворено се хвалећи како иде свуда где га позову јер му све пружају бесплатно, почаствовани његовим присуством. Љупким гласом старости која доноси узвишење над многим слабостима, кардинал Пол Пупар, председник Папског савета за културу, пружа, с благом сенком реторичке самодопадљивости, католички одговор на изложена питања: „Хришћанин долази из вечности и иде кa вечности. То ходочашће га ослобађа смрти, опште судбине, да би га предало нади у Ускрснуће.” Упркос огромних сценографских разлика, тај скуп није битно различит од оних што су одржавани у катакомбама. Само што су тада масе нишчих биле одане хришћанској вери, док данас, у свету под сенком Запада, католичку исповедају углавном одређени слојеви елита. Савремене масе Западњака су одавно напустиле Цркву. Има и посве другачијих припрема за прославу две хиљаде година хришћанства: један там-там новог, сенилног варварства позива педере свих земаља да се на средишни дан свечаности, у инат хришћанима, окупе у Риму и приреде масовну параду некаквог „педерског поноса”. Градоначелник Рима је изразио своју велику спремност да их дочека те велико задовољство, наложивши одговарајућим службама да се ставе на располагање педерској маси.
& Примивши од кардинала Пупара, поштом, званични позив на проповед, амбасадор Југославије при Светој столици ме је замолио да га заменим. Где ће се одржати та проповед? На позивници, са златним меморандумом, стајало је: ChiesaSanta Mariadella Rotonda. Никад чуо. Стидећи се да се около распитујем, морао сам да се потрудим, уз помоћ водича кроз римске знаменитости, и откријем да се она налази заправо у Пантеону, највећем светилишту паганских богова. Не могу више да се сетим ни шта је било тема, а камоли садржај те проповеди. Толико су ми мисли биле заокупљене упадљивом неравнотежом између одазваних слушалаца (избројао сам их укупно шеснаест), збијених у једном углу те ограђених гвозденим препрекама – и огромне масе туриста која је тумарала по кругу, тискајући се и зевајући у куполу. Гласове те кораке масе по мраморном поду зидови су умножавали и увеличавали, заглушујући тако претихе речи сиротог кардинала. Помислих како би неки циник – што не зна да су истински богови савршено равнодушни спрам напада и злоба неуких људи – могао рећи како је неуспех кардинала Пупара својеврсна освета богова за експропријацију њиховог Пантеона. С обзиром да сам претходно пренео извињења и жаљења амбасадора због спречености да се одазове позиву, био сам слободан да не сачекам крај проповеди већ да се тихо повучем и изгубим у маси: било ми је непријатно да се суочим с очајањем кардинала који, упркос свог положаја и славе те извесно на стотине упућених позива, није успео да окупи више поштовалаца своје речи.
ДВА ГЛАСА ЗАПАДНЕ ЦРКВЕ
Кардинала Пола Пупара видим као неку комплементарност кардинала Јозефа Рацингера, префекта Конгрегације за доктрину вере. Док кардинал Рацингер (данас папа – прим. ур.) будно стражари на бранику догме и мотри на појаве попуштања да их затоми, кардинал Пупар испитује могућности повезивања Католичке цркве с културом секуларизованог света, изричући често тешке оптужбе против владајућих, модерних обмана и самообмана, које ипак никог осим њега не обавезују. Мисао кардинала Рацингера је постојана, кристалисана око неке средишне осовине, кардинал Пупар, када говори, оставља утисак врсног и достојног потомка класичне француске мисли, која увек и свуда добро звучи али мало саопштава. Кардинал Рацингер чува улазе у Цркву те посредно подсећа да је она амбасада Неба на земљи, где људима, без њеног вођства, прети пропаст: „Друштва која имају за вредност само panem, односно благоутробије, осуђена су на духовну празнину у којој ће коначно изгубити и хлеб.”Кардинал Пупар пак стоји крај других улаза у Цркву, као да би охрабрио улазак оних које је застрашила и одбила престрога реч кардинала Рацингера. Срећем га, поново, под сенком Пантеона, на отварању неке изложбе дела римских уметника посвећених религијским мотивима и темама, која су толико безлична и безизражајна да се стиче утисак како их је стварала општа безвољност, гоњена само жељом коришћења прилике за приказивање, односно задовољавање некакве таштине. Носи бледо, испошћено лице горштака, које живот изгледа није много намучио својим оштрицама. То лице, као и модре очи, зраче некакву дечачку ведрину, какву често поседују они који су умели ући у позне године са сачуваном интелектуалном радозналошћу и одговарајућом живошћу. Одводим га од смотре питањем какве задатке би Црква требало да преузме на почетку трећег миленијума свог постојања. Одговара тихо и благо, одмах, као да је о томе већ дуго размишљао: „Хришћански хуманизам у трећем миленијуму мора превладати постојећу одвојеност Цркве од живота и вере од културе. Та одвојеност је историјски створена, она је болна и неподношљива, узрокујући многе патње и изгубљености човека овог доба. У нашем односу према Богу, Његов положај не смемо схватити као неко насиље надређености, јер Бог уздиже и слави људске обдарености и генијалности. Ми морамо умети спознати вредности наше традиције и мистерију човека и Бога, мистерију историје и живота, мистерију материје и идеја, како бисмо обновили целовитост.” У студији Christianisme et identité nazionale (Paris: Beauchesne), кардинал Пупар заступа потпуно неосновану а самодопадљиву теорију по којој је „преносећи (вредности) хеленско-римске цивилизације, а истовремено поштујући националне вредности, хришћанство продубљивало културни идентитет европских народа који без њега не би могли постићи... Док је постављало темеље заједничке цивилизације, хришћанство је истицало посебни идентитет сваког народа. Грађевина европског јединства треба да сачува ту равнотежу као услов склада између народа и учинковитости великог скупа заједништва.” Као да ми не знамо да је хришћанство на западној страни нашег континента наметало себе народима помоћу корупција и уцена, огњем и мачем, те разарајући етничке или националне споменике и традиције. Добар пример пружају норвешке избеглице на Исланд, које су радије изабрале егзил као алтернативу покољу због одбијања да се покрсте: њима дугујемо очување јединих изравних осведочења религије Германа. Ипак, умем да ценим у тој студији јединствено или бар веома ретко залагање за уочавање и вредновање националних особености унутар светског стада верника, насупрот преовлађујућем универзализму, односно космополитизму Католичке цркве, што тако често свирепо издаје европске народе. Током рата, гледао сам, са жаљењем, ту издају Католичке цркве спрам хрватског народа у проклетој авлији: уместо да подржи хрватску тежњу за одвајањем од муслимана, Католичка црква је сво време подржавала муслиманско настојање да се очува јединствена и централизована Босна и Херцеговина, у којој би они владали силом бројчане већине. Католичкој цркви било је стало једино да сачува мрежу својих уреда, па макар и под управом муслимана, ценећи само количине а не и каквоће верника. Кардинал Пупар ми показује лице задовољства што је срео једног марљивог читаоца своје студијe: „Национални идентитет се састоји од особености одговарајућих култура и духа. Те особености нису плод случаја већ су плод вековних настајања и постојања. И оне су једна мистерија која изискује дубоко поштовање и промишљање. Сваку нацију стога одликује стечена особеност, као и идиосинкразије. Потребно је улагати сваки могући труд да се те особености сачувају јер оне, као што рекох, нису случајне већ имају своју мисију... Мене веома радује што сте Ви прочитали мој рад.” Потом одиже поглед ка некој невидљивој даљини: „Модерна мисао је пилатска... Она само поставља питања а не пружа одговоре, можда и зато што не постоји спремност да њима уследе одговарајућа дела. Хришћанска мисао данас мора бити управо супротна: способна да пружа одговоре – намерена само истини – и да их следи.” Нисам следбеник већ миленарно истрајне а неправедне осуде Пилата, те осећај неслагања сажимам у један подсмех. Кажем како се с њим не бих могао баш потпуно сложити: модерна мисао не само да не поставља питања већ их и забрањује. <
(Јул-август 2006)
(„НАЦИЈА” је 2006. у два своја штампана издања започела постхумно објављивање извода из обимног рукописа Драгоша Калајића, преминулог годину дана раније, у јулу 2005. Тај рукопис, под насловом „Зимски солстицијум”, аутор је пред смрт лично поверио свом пријатељу и нашем главном уреднику Браниславу Матићу. У нашој електронској Архиви можете прочитати све досад објављене делове.)
|