Архива 2005-2006 > Досије - Зимски солстицијум |
СА ПУТЕВА ПОСЛЕДЊЕ БОРБЕ (1) Обреди Реда против Хаоса „Монашки редови нису скупине губитника и разочараника у овај свет, који од њега беже у усамљеност и испосништво, гоњени својим слабостима, већ је реч о есхатолошкој авангарди, зборовима одважних и јаких који хоће да сад и овде живе оно обећано сутра, пред ,тачком Омега’, подржавајући тако, очигледношћу свог примера, веру осталог дела заједнице”
Пише: Драгош Калајић
Док лежим у болници што носи име краљице Јелене, да примим цикличну инфузију отрова против злоћудних тумора, екран мобилног телефона обасјава једна порука која ме веома радује. „Христос се роди. Срећан Божић и све најбоље, а посебно добро здравље. Владика Порфирије и монаси манастира Ковиљ.” Добро памтим први сусрет с владиком Порфиријем, у Сремским Карловцима, поводом јесењег скупа песника посвећеног Бранку Радичевићу, за једном трпезом. Ту су се обреле и две хришћанске грађанке толико ревносне да су ми погледима јасно давале до знања како их моје присуство саблажњава. Једна није одолела а да не упита владику да ли Црква допушта хришћанима да седе за истим столом и чак обедују „с паганима”. Знале су да сам написао апологетски предговор издању изабраних списа Јулијана Апостате, а можда и за једно осветљење психопатолошке основе Апокалипсе теолога Јована, на страницама часописа Градац? Или су тако говориле само на основу „реклаказала”? Претпостављам да нису знале како је неки амерички научењак докторирао с тезом о јеретичкој природи Српске православне цркве, препознавши у мени духовног вођу одговарајућег покрета, званог „христославизам”, само захваљујући огледу о односу хришћанства и рата, који сам, током рата, понукан молбом студената Богословског факултета, написао за њихов часопис Логос. Написао сам га јер професори нису хтели да им помогну и одговоре на оптужбе сорошевских плаћеника како Српска православна црква, подржавајући српску борбу, крши јеванђеоско начело по коме треба љубити непријатеља свога. Ни речени докторант није знао за разлику између inimicusи hostes. Једно је извесно: схвативши и без погледа на гошће куда смерају, владика Порфирије им је одговорио, спокојно и ведро, како му његово искуство сведочи да су они које многи сматрају јеретицима или паганима често ближи Богу него и најревноснији верници. Пружио је пример Фридриха Ничеа: аутор Антихриста је говорио једино на основу свог познавања протестантизма и католицизма; да је познавао православље, не би то написао. Памтим добро и блиставо предавање које је истог дана владика Порфирије одржао у просторијама сремскокарловачке гимназије о монашким редовима. Нису у питању скупине губитника и разочараника у овај свет, који од њега беже у усамљеност и испосништво, гоњени својим слабостима, већ је реч о есхатолошкој авангарди, зборовима одважних и јаких који хоће да сад и овде живе оно обећано сутра, пред тачком Омега, подржавајући тако, очигледношћу свог примера, веру осталог дела заједнице. Добро сам знао и знам да је Порфиријево схватање природе и смисла монашких редова идеално те стога једино достојно да почива у Платоновом свету вечних идеја.
УПЕЧАТЉИВА РАЗЛИКА
Кроз ходнике и собе болнице где лежим крећу се два монаха капуцинерског реда, задужена да пружају утеху људима оболелим од смртоносне болести. Један је црнац, дебељуца, вазда насмејан. Једино мене редовно заобилази, не скидајући осмех с лица: претпостављам да са сачуваним инстинктом дивљине уме да препозна особу којој његова помоћ уопште није потребна. Други је бледуњави Италијан, тридесетих година. Први пут је пришао мојој постељи, наслонио се с обе руке на оквир, као да је уморан, бацио поглед ка сонди с отровом што је висила изнад мене и рекао: „А-а-а! Примате хемиотерапију!?” Било је то потпуно бесмислено питање јер се на том одељењу није пружала никаква друга врста терапије. Онда је пришао висећој боци и покушао да прочита на њој моје име и презиме, са спремном оловком и малим нотесом у руци. Није успео да прочита и да то препише. Схватио сам да он своју ревност, односно број болесника којима је указао „духовну помоћ”,доказује пред вишима списком имена и презимена. Поново се ослонио на оквир зурећи у неку празнину. Тад сам га упитао како је постао монах. Насмејао се и рекао, као неко опште место, како је имао разочарање у љубави. Потом се исправио и додао да је становао близу манастира те често одлазио код монаха да игра кошарку. Тако му се свидео живот који они воде те је одлучио да се замонаши.Покушао сам да га испитам о неким простим теолошким питањима, али ме је гледао бело. Једном сам у ходнику срео и њиховог гвардијана: застао је код једне јаднице што је била у колицима, јер се превијала од болова. Насмејао се и рекао: „Ха, спали сте на колица!” Наравно, није то био израз злурадости већ неспретне жеље да помогне смехом, трапавим хумором који је испао морбидан. Претпостављам да место где људи стоје непосредно суочени са смрћу изискује најбоље, најчвршће, најспремније монахе за борбу против малодушности и страха, безнађа и очајања, искушења ђавола и безверја. Ако ред капуцинера у Риму нема ништа боље од те тројице да пошаље на ту ватрену линију – онда је то знак да му је дошао крај.
ЗЈАПИНЕ И НИГДИНЕ
Док пролазим кроз Грбавицу, након једног од скоро свакодневних гранатирања с положаја из муслиманског Сарајева, видим старицу како с дирљивом марљивошћу, пред својим домом, метлом чисти стазу која ми изгледа савршено чиста. Уочава то и неко из мог друштва, па добацује: „Еј, бабо, па јутрос си све лепо очистила! Што наново радиш за џабе!” Саветована застаје, исправља се те једном руком притиска кичму и кроз осмех одговара: „Знам ја своје!” Једнако ме је зачудило – кад сам први пут стигао на једну ватрену линију – што војници чисте своје оружје дуго времена након што су га савршено очистили. Брзо сам схватио да то продужено чишћење оружја није циљ већ средство испуњавања времена ритуалима Реда, како би се затворио сваки процеп за продор сила Хаоса. Исти смисао ту имају и остали обреди свакодневице. Ипак, тако створена заштита није унутар Реда већ изван, у нечем трећем, односно првом, јер то што не припада ни Хаосу а ни Реду заправо им претходи. Реч је о искуству празнине, створене понављањем одређених чинова које их коначно обесмишљава. У питању је поступак својствен многим техникама религијске екстазе или медитације, чији се почетни ступањ састоји од понављања одређених радњи, ликовних представа те формула или мантри ради чишћења основног простора бића од свих значења па и оних својствених бивању. Први пут сам то уочио у препуној текији, у Милићима, неколико година уочи рата, присуствујући ритуалу дервиша хукташког смера, захваљујући љубазности муслиманских пријатеља. Парадоксално, придеви и похвале Алаху ту су обесмишљени силом понављања, које укида свет значења и отвара менталну зјапину, у коју запада свест те се гаси, док разум то унапред или накнадно објашњава као чин стапања сопства с божанским, субјективног пола стварности с оним објективним. Не знам да ли су вође хукташа свесне овог парадокса. Да се у тој вештачки ствараној нигдини свест учесника ритуала доиста гаси, сведочила су упаљена кандила, обешена по зидовима, на упадљивим местима, као видљиве мере расположивог кисеоника. Кад опази да се она гасе – шеик је дужан да прекине обред, како би спасао учеснике од гушења. Осећао сам недостатак ваздуха и растући смрад људских гасова, испуштаних управо ослобађањем од свести и одговарајућих стега. Нисам могао издржати више од пола сата те сам с дужним извињењем изашао из текије. Моји пријатељи, изузетно високо образовани, видно убледели, са жаљењем су ме пратили. Један ме је, уместо свих, упитао: „Зар те није ухватило?” <
(Јун 2006)
(„НАЦИЈА” је 2006. у два своја штампана издања започела постхумно објављивање извода из обимног рукописа Драгоша Калајића, преминулог годину дана раније, у јулу 2005. Тај рукопис, под насловом „Зимски солстицијум”, аутор је пред смрт лично поверио свом пријатељу и нашем главном уреднику Браниславу Матићу. У нашој електронској Архиви можете прочитати све досад објављене делове.)
|