![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Unus Mundus - Европска превирања |
ПОСЛЕДЊИ САМИТ ЕУ И ПОТОЊА ПОЛИТИЧКА ЗБИВАЊА ДАЉЕ ПРОДУБЉУЈУ КРИЗУ Непријатни шум Ватерлоа
Споразум о финансијској перспективи ЕУ за период 2007-2013, односно пројекат дугорочног европског буxета, пропао је. „Није реч о кризи, него о дубокој кризи”, рекао је Жан Клод Јункер, донедавни председавајући ЕУ. Свету је послата још једна „вест о поразу”, о „наглом кочењу, како политичком, тако и економском”
Пише: Марцио Паоло Ротондо
Време је свођења рачуна. Не више економског, већ моралног. Најделикатнији и најзначајнији самит Европске Уније задњих година закључен је исходом који уноси највећу горчину у амбиције самопрокламованих еврократа. Народ је схватио. Историјски тренутак у којем се налази наш континент, после двоструког ударца, како политичког, тако и економског, представља најдубљу кризу. Европолитичари своде рачуне и скупљајући крхотине задњих догађаја. Још ојађени и разочарани, мораће сада да невољно окрену страницу, да среде мисли, промене курс и крену од нове оптике, а то је она која види народ у средишту њихових планова и њихових биланса. У Белој кући, пред председником Бушом и приликом годишњег сусрета двеју страна, европски врх се први пут појавио као поражен и са подвијеним репом. Збило се то, игром судбине, баш пред првим подржаваоцем онакве Европе каквој је народ рекао НЕ. Амерички председник је одмах изјавио да подржава јаку Европску Унију и, наравно, турбо-либералну, јер се зна да је таква Европа највеће тржиште за производе made in USA. Али, дан после пада, порука упућена „међународној заједници” била је порука о поразу. Реч је, дакле, о наглом кочењу, како политичком, тако и економском. То је драматична траума за шефове олигархије Европске Уније. Председник Европског парламента Јосеф Борел рекао је да је „тужан и разочаран” због пропалог споразума о финансијској перспективи за 2007-2013, дан после одбијања европског Устава, и додао је да ЕУ „не може дуго да остане у квару”. Осим тога, Борел је упозорио на опасност од „потпуно погрешне визије” којом се у средиште расправе о сопственим ресурсима ставља салдо нето биланса. Најзад је Борел запевао химну компромису и правим идеалима, подвукавши да ће „даљи ход постојећим путем довести до краха”. То је већ било схваћено.
ПРЕМЕРАВАЊЕ ПОРЕМЕЋАЈА
Европска Унија „није у кризи”, она је „у дубокој кризи”, додао је прошлих дана Жан-Клод Јункер, тада још председник ЕУ при крају мандата. Пропаст самита је „тужан дан за Европу”. Све у свему, порука садашњег председника је пуна разочарања. Он је у свом мандату доживео, упркос пристојно обављеном послу, можда најосетнији пораз настао због нездраве европске бирократије. Можда је он био најпогоднији председник за стварање праведног компромиса, имајући у виду и његове уже интересе, али није успео у намери, што је јасан симптом да има нечега великог што није у реду. Говорило се и о ванредном самиту, али је мало њих веровало у успех. Велика Британија је сада у заседи, спремна да скочи за лоптом како би искористила велику слабост која је обузела стари континент и убризгала му своју хваљену дозу антинародног, меркантилног и лихварскократског либеризма. Дакле, ради се о томе да се одлучи „да ли се жели Европска Унија способна да се суочи са будућношћу или се жели Европска Унија ухваћена у кавез прошлости. Биће то виђено као нека врста заокрета” – реплицирала је одмах британска страна реплицирала из Лондона. А већ јој водица цури на уста. Али, за кога? Одговор је, имајући у виду исказани егоизам, очигледан. Због тога, било која одлука донета док председава Велика Британија изгледа тегобна и сумњива, уз ризик да буде бојкотована. Што се тиче првог европског пораза, одлука да се нова ратификација европског Устава одложи за прво полугође 2006. године, ако не и за 2007, утиче озбиљно на европски морал. Одлука је донета од стране највиших функционера европског картела да би се добило на драгоценом времену. То је период за размишљање, да би се размотрили бриге и немири грађана, њихова очекивања, али уз ризик да се поново намећу исти амандмани и убеђује народ у оно што су консултовани европски грађани већ одбили. Међутим, према јавном мнењу, то је само период времена који циља на преправљање Устава под новим мотоом и с различитим циљевима, који би били ближи жељи европских народа.
ОТКУЦАЈИ ДИГИТРОНА У СРЦУ
О другом поразу, оном везаном за перспективе биланса 2007-2013. године, биће опет речи под председништвом Велике Британије. Пошто се на њу већ гледа као на црну овцу, неизвесно је прихватање њених предлога, иако је Велика Британија један од првих промотера либеристичке Европе. Одбијање задњег предлога буxета, прошлог 17. и 18. јуна у Бриселу, изгледало је као нови Ватерло. Та битка је вођена стотинак километара од Брисела, баш 18. јуна пре 190 година: Наполеон-Јункер и његови следбеници, „филокомпромисери за Европу у кризи”, међу којима у првом реду Ширак и Шредер, били су побеђени од стране Велингтона-Блера и њихове гомиле следбеника, „филоатлантлибериста, егоиста и непродуктиваца” спремних да растргну европску мрцину. Италија се, пак, ломила око позиције коју је требало да заузме. Најзад, ушла је неутралним ходом, пошто је дошла до прихватљивих позиција. „У току преговора успели смо да дођемо до прихватљивих позиција, гарантујући Италији 18 милијарди евра за инфраструктуру”, рекао је италијански премијер Берлускони. „Добро смо водили преговоре, па смо могли да поднесемо коштање тог споразума на бази од 36 одсто од бруто националног производа, као нето доприноса, и у пуном складу са највећим земљама ЕУ.” За шефа италијанске дипломатије Финија, пак, пропали договор из Брисела „не спречава Европску Унију да настави да функционише, али показује да је Европа у опасности да изгуби свој идеални шарм”. Ако га већ није изгубила. Министар спољних послова уочава да су „многе владе све мање спремне да жртвују своје националне интересе у име европске интеграције. Треба схватити да криза ЕУ није финансијска, већ политичка”.
АНАТОМИЈА ПОЛИТИЧКЕ КРИЗЕ
Политичка криза се помолила иза питања буxета, при чему су се сукобили либеристички интереси, забарикадирани на питањима од чисто економског интереса, са интересима који су више државнички и социјални, флексибилнији када је у питању обострани компромис. Са једне стране, вето Велике Британије и њен неправедни попуст, нефлексибилан за било какву врсту компромиса, а брањен шкргутањем зуба, што су следиле, према индискрецијама, Шпанија, Холандија, Шведска и Финска, такође противне нелагодним компромисима. „Било ме је срамота када су све нове земље чланице понудиле да се одрекну дела својих финансијских потреба у корист општег споразума”, рекао је љутито Јункер за време преговора. На крају самита, десет нових држава чланица, са Пољском на челу, предложило је да не стави никакву запреку на плаћање своје квоте коју треба усмерити на покривање Велике Британије, само да се спасу преговори и да се тако омогући усвајање буxета, али ни тај покушај није имао успеха. Гест десет нових држава чланица које су ушле у Унију маја месеца прошле године, коментарисали су Жак Ширак и немачки канцелар Герхард Шредер. Подсетили су на „егоизам две или три богате земље”, а овај тренутак описали као „дирљив колико и сраман”. Али, Ширак је делом и саучесник неуспеха, јер је жестоко бранио мутну политику добијања великих фондова за своју земљу. То је развој догађаја који потврђује да ко мање има, више даје и ко има више мање даје (баш чудна људска сорта). У тој оптици, на крају свога председничког мандата Луксембуржанин Жан Клод Јункер, најавио је да неће присуствовати презентацији програма британског председавања коју ће у Европском парламенту имати Тони Блер. „Национални празник моје земље је 23. јуни, па могу да најавим да тога дана нећу присуствовати излагању програма новог председавајућег”, изјавио је Јункер, и даље нервозан, а затим је додао ироничним и озлојеђеним тоном, какав је имао током целе конференције за штампу: „Нећу давати никаква обавешења, нити савете. Јасно је да постоји отпор према мојим саветима.” То је показатељ великих унутарњих тензија. Непосредно после преузимања председништва ЕУ, 1. јула, Блер је већ трљао руке због оваквог исхода самита. Али, од самог старта његово преузимање штафетне палице није уверљиво. То потврђују недавни догађаји: све је ишло добро док нису доведени у питање неки потпуно неосновани попусти за Британију. То питање, потегнуто при крају самита, довело је поново на дневни ред споразуме који су већ били потписани и усвојени, као и целу структуру буxета. Иза овакве политичке акције, очито, стајали су још сумњивији интереси. Буxет треба поново уобличити, али не на овај начин. Ускоро ћемо видети рецепт који нам предлаже британски пријатељ да би нам запржио своју либеристичку чорбу. <
(Август 2005)
|