Архива 2005-2006 > Досије |
ФРАНЦУСКО-НЕМАЧКИ ТАНДЕМ КРОЗ ХРВАТСКУ ПРИЗМУ (4)Координате периферних народа Јакобински национализам – насупрот органском и традиционалном, који спаја исконско и универзално – увек је доносио добит неевропским силама, некада Турцима, данас плутократској Америци и њеним европским вазалима. А нови европски наднационални режим прихватљив је само у мери у којој буде заснован на стварним европским вредностима, против баналних и себичних вредности света трговаца и наоружаних индустријалаца, као и против смртоносних неевропских мешавина
Пише: Томислав Сунић
Шта рећи о периферним нацијама Европе? Каква је њихова улога у односу на две велике европске нације? Једна од тих малих лимитрофних земаља је Хрватска, касно створена држава, која би са својих око 4, 5 милиона становника могла потпуно да се утопи у париском агломерату или, још горе, у неком предграђу Лос Анђелеса. Будимо поштени: Француска и Немачка, у свом напору да створе велику Европу, могу то лако да учине без малих држава као што су Хрватска, Србија, Естонија, и тако редом. Ако се иде до краја, то се може и без Пољске или Португалије. Са друге стране, периферне нације не могу никако да функционишу без Немачке и Француске – ни на економском, ни на социокултуролошком плану. Осећање да си „сувишан” даје места лажној свести, потискивању разлике доживљене као да је реч о ранама, презирању и мржњи себе самога; укратко, води ка комплексу ниже вредности, који је веома изражен код Хрвата. Исто то важи за све остале мањинске народе Источне Европе. Мора се констатовати да ти народи, који управо дообличују своје мале државе, никада нису били носиоци доминантних идеја. Они никада нису створили велике политичке личности. Са друге стране, често су познате као изазивачи проблема, подизачи прашине у целој Европи.
ПРОБЛЕМ НЕГАТИВНОГ САМООДРЕЂЕЊА
Хрвати пре свега мисле да их спољни свет лоше разуме. Они замишљају да су жртве страних завера. До јуче су то били Французи, који су, због Срба, подржавали очување две јакобинске Југославије, данас су то тајанствени франко-масони из Брисела и источни лобији САД који лебде над њиховом државом. Попут класичних националиста, главна карактеристична црта хрватских националиста је потрага за негативним легитимитетом. Без оправдавања себе одбацивањем других, немогуће је бити добар Хрват, дакле, то је немогуће ако нисте антисрбин! Све то нас подсећа на несреће европских јакобинских национализама који су донели толико зла и грађанских ратова у Европи, почев од Вестфалског мира, а нарочито почев од Француске револуције. Од тога су профитирале неевропске силе, некада Турци, данас плутократска Америка и њени европски вазали. Та врста јакобинског национализма, коју у Француској погрешно и еуфемистички називају суверенизмом, не може нас никуда одвести, осим ка мржњи и грађанским ратовима.
СРПСКА „ФРАНЦУСКА ИЛУЗИЈА”
По себи је разумљиво да Хрвати сматрају Немце својим старим пријатељима, братским народом, народом неопходним целој Европи. Не само да је Хрватска географски везана дунавским басеном са Немачком и прожета истом културом, већ је пре свега реч о Рајху и о идеји немачког федерализма који је довео до дезинтеграције јакобинске Југославије и рађања нове независне Хрватске. Чињеница да су Хрвати коегзистирали током четири века са туцетом разних средњоевропских народа под окриљем велике аустроугарске империје, чије су структуре биле скоро федералне, сведоче о легалитету, али, пре свега, о легитимитету империјалних идеја. Културно политичко наслеђе Француске, иако је добро познато код Срба, код Хрвата је скоро непознато. Идеја о франко-немачком дуету мало значи за просечног Хрвата. Немачка није виђена само као велика земља, она представља целокупну Европу. Насупрот томе, у хрватској народној свести Француска представља мрачни сувенир историје. Она асоцира на Клемансоа, на Митерана, на остале вештачке државе Централне Европе, на француске политичаре који нису скривали своју одбојност према Немачкој и њеном источноевропском бедему. Може се ићи и даље: у 16. веку, Хрвати имају лоше успомене на краља Франсоа Првог, који је, настојећи да ослаби аустроугарску империју, помогао Турцима да освоје Централну Европу. Периферни народи, Хрвати, Мађари, Срби, платили су ужасну цену. Међуетничка мржња, која се наставила и после Првог светског рата између Мађара и Словака, између Срба и Хрвата, између Пољака и Немаца, морала је бити замењена ширим контекстом и посматрана као логички наставак бескрајних ратова између француске краљевине и немачког рајха, као и њихових одговарајућих савезника. Штета је што Срби заборављају да је антинемачка политика краља Франсоа Првог и Луја Четрнаестог довела до тога да они предају Београд Турцима и да је Београд ослобођен почетком 18. века захваљујући немачким војницима Свете Империје и њиховом војсковођи Еугену Савојском. Чак и „педигре” принца Еугена Савојског показује нам узнемирени и нервозни дух, тако типичан за Европљане. Због свог савојског итало-француског порекла, принц Еуген носи у себи клице европског грађанског рата, са једне стране, и европског помирења, са друге. Али, он је начинио свој избор да буде добар Европљанин у служби немачке Свете Империје.
ЕПОХА НАДНАЦИОНАЛИЗМА
Намеће нам се као закључак да се те изоловане чињенице сагледају у перспективи, посматрајући у перспективи и нас саме. Важно је да не паднемо у клопку новог политичког романтизма – који носи ризик нових грађанских ратова. Лепо је хвалити се предностима национализма, али треба се дефинисати у односу на сопствени народ и у односу на суседни народ. Недавна драма између Срба и Хрвата, претходне драме између Француза и Немаца, представљају скандал за сваког доброг Европљанина. Може се замислити са колико су радости непријатељи Европе, то јест „мондијалисти”, уживали у рату на Балкану. Говорили су да нема потребе за оним на кога се сваљује кривица. Ето, смејали су се, два слична народа кољу се као највећи дивљаци у име својих смешних „митова”. Да, у извесном смислу имали су право, утолико пре што они указују на погубне последице таквог национализма, последице попут ксенофобије, позивајући да се размотре узроци мултикултурног и мултиетничког делиријума који су они довели у ред. Како објаснити да су мултикултурна аустроугарска монархија и немачка Света Империја примиле у своју кућу Чехе, Словаке, Србе, Немце и Хрвате, као и туце осталих народа, који су могли мање више да коегзистирају? Као и сваки племенити осећај, као љубав или пријатељство, наше тло и наша крв једнако захтевају различит приступ. Не може се бити пријатељ свих, не може се лећи са било ким. Сваки човек прави свој избор, свако време, јер то биологија диктира. Дакле, у нашим најинтимнијим поступцима ми смо генетски усмерени да гравитирамо ка нама сличнима. Мала Естонија, Хрватска и Словачка ускоро ће схватити да се у данашњој транспарентној Европи не може махати национализмом из 20. века. Пошто је одбачен јакобинизам великих, парадоксално се долази до тога да се примењују сопствене форме јакобинизма, које се често сударају са партикуларизмима њихових сопствених земаља. Иза државно-националне фазе, која је на издисају у целој Европи, мора да следи наднационални режим. Није важно да ли је то режим Европске Уније или Четвртог Рајха. Ми се губимо у дугим расправама о важности и значају таквих ствари као што су самоопредељење или право на разлику. Важно је то да нови европски наднационални режим буде заснован на европским вредностима, против баналних и егоистичних трговачких вредности, као и смртоносних неевропских мешавина. <
* Аутор је познати хрватски публициста (Август 2005)
(1) Хладна ништитељска рачуница (2) Живјети као човјек, умријети као пас (3) Варљиво историјско затишје
|