![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Земља - Истина и помирење |
СРЕБРЕНИЦА И БРАТУНАЦ: РАЧУНИЦЕ, МОДЕЛИ, ЗЛОУПОТРЕБЕ Одсуство добрих намера
Велики тим угледних стручњака Међународне групе за истраживање о Сребреници, предвођен Едом Херманом са Универзитета у Пенсилванији, комплетирао је на преко 250 страна свој извештај о стварним ратним збивањима у Сребреници. Баратајући егзактним чињеницама и вишеструко провереним налазима, овај тим часних стручњака потпуно оповргава званичну америчку и муслиманску верзију
Приредила: Марија Кнежевић Петров
У распону од неколико километара и двадесетак сати, 11. и 12. јула 2005. су надомак Сребренице и Братунца одржане две велике комеморације жртвама протеклог грађанског рата у овом делу Подриња. Она прва, у Поточарима код Сребренице, муслиманска, постављена је и експлоатисана као глобални медијски спектакл уцвељености, модел „великог покајања”, „суочавања са прошлошћу”. Нема никакве сумње да је она резултат шире и вешто управљане медијско-пропагандне операције чији је циљ коначно инаугурисање унапред припремљене „историјске истине” о ратним догађајима у сребреничком крају. Присуствовао је велики број представника западног политичког естаблишмента, постројени су и сви потребни функционери балканских протектората. Огроман број страних новинара, обезбеђена ексклузивна права великих телевизијских компанија, унапред задата реторика и подељене улоге. Она друга, надомак Братунца, српска, скоро да је прећутана. Присуствовао је мали број званичника, међу којима није било председника Србије (присутног у Сребреници), породице и пријатељи жртава, свештенство које је служило опело.
ИСТОРИЈА И ПРОСТИТУЦИЈА
Тај догађај омогућио је свима које још занима истина да од почетка до краја сагледају и проуче доминантни западни (амерички) политичко-пропагандни и псеудоетички модел коришћен током изазваног и управљаног рата у рушевинама друге Југославије. Медијска офанзива је почела емитовањем снимка ликвидације шесторице мушкараца муслимана од стране једне српске паравојне групе, на планини Трескавици. Тај снимак, по свој прилици направљен по наруџбини агента једне познате западне обавештајне службе, послужио је за изазивање шока у јавности, „везивање чистих руку и развезивање поганих језика”, и за коначно инсталирање „непобитне истине да је у Сребреници у јулу 1995. мучки ликвидирано између седам и осам хиљада муслиманских мушкараца, цивила, од стране босанских Срба под командом Караџића и Младића”. Док је програмирани и разумљиви шок трајао, а „свим противницима биле зачепљене губице”, на политичкој сцени у Србији започело је харање звезда невладиног сектора, денацификатора и лустратора, који су Србију оптуживали за све и свашта, малтене и за озонске рупе и сиромаштво у свету. Недуго потом ухапшен је и син Радована Караџића, започет је нови велики притисак на његову породицу, Срби су хушкани да издају своје ратне предводнике, што је представљано као морални чин и катарза. Понављана је и несумњиво изнуђена изјава председника Српске у којој признаје да је у Сребреници убијено тачно онолико људи колико пише у америчким пропагандним извештајима. „Истина” је успостављена: Срби су извршили геноцид, све што су Американци урадили на Балкану је оправдано и хумано, њихов грех је једино у томе што су закаснили, што се не сме поновити никада више. Америчко рушење Лисабонског мировног плана којим би се избегао рат, разорна бомбардовања, намерно сејање осиромашеног уранијума (због чега су канцерогена обољења у драматичном порасту), премрежавање Балкана војним базама САД, стварање система тужних протектората под директном контролом Вашингтона, наоружавање муџахедина и огранака Ал Каиде, савез са највећим мафијашким гангом у Европи... То се више неће спомињати, или, ако се буде и спомињало, сматраће се нужним злом чија је сврха била да се зауставе српски варвари. Тачка.
ВАЖНО ЈЕ РЕЋИ
Свакоме разумном и елементарно обавештеном јасно је да то није чак ни „селективна истина”, камоли веродостојна верзија догађаја на којој се може градити помирење, покајање, нови почетак. Та тврдња, треба ли уопште напомињати, нипошто не значи наше или било чије озбиљно негирање да је у том рату, и том крају, било и српских злочина које, због сопствене душе, морају обелоданити и казнити сами Срби! Међутим, потпуно прећуткивање или цинично минимизирање вишегодишњих крвавих пирова сребреничких муслимана из „заштићене зоне”, брутално убијање више хиљада српских сељака и сравњивање са земљом на десетине села, уз истовремено предувавање броја и кривотворење својства муслиманских жртава приликом ослобађања Сребренице, јасно сведоче о одсуству добрих намера оних који све ово конструишу. Па ипак, чак и велики медији у Србији потпуно су савили шију и некритички репродуковали америчку и муслиманску „званичну верзију”. Постоје и часни изузеци, само се њихов глас једва чује у општем прежвакавању задате верзије. Међу часне изузетке требало би свакако убројати канадског генерала Луиса Мекензија, некадашњег команданта међународних војних снага у БиХ, или великог аустријског писца Петера Хандкеа, као и београдски дневни лист Политика који је у више наставака, из пера Радивоја Петровића, објавио капитално важан извештај Међународне групе за истраживање о Сребреници. Ти гласови разума и истине важни су не зато што могу надјачати наручену медијску халабуку глобалних силеџија, или што би канили да Србе једноставно прогласе добрим а оне друге лошим момцима на понижавајуће плиткој холивудској менталној мапи, него зато што постоје ствари које је важно изрећи са становишта вечности. Велики тим угледних стручњака Међународне групе за истраживање о Сребреници, предвођен Едом Херманом са Универзитета у Пенсилванији, комплетирао је на преко 250 страна свој извештај о стварним ратним збивањима у Сребреници. Баратајући егзактним чињеницама и вишеструко провереним налазима, овај тим часних стручњака потпуно оповргава званичну америчку верзију.
ИЗМАШТАВАЊЕ ХОЛОКАУСТА
„Група указује на пристрасност, претерано увећан број жртава и методологију која је коришћена да се оправдају процене направљене још пре него што је истрага и почела”, пише Радивоје Петровић. „Значајно је што су званични приказ догађаја у Сребреници оспорили високи званичници НАТО и УН који су се затекли на месту догађаја”, изјавио је за Политику Џорџ Богданић, писац и публициста из Њујорка, аутор филма Југославија – рат који се могао избећи, такође члан Међународне групе за истраживање о Сребреници. „Међу тим званичницима су заменик команданта НАТО-а Чарлс Бојд, који је био обавештајни директор НАТО-а, потпуковник Џон Среј, затим координатор УН за цивилна питања Филип Корвин и војни посматрач УН Карлос Мартинс Бранко, заменик шефа за операције Фонда УН за становништво, који је испитивао војне посматраче УН у Сребреници.” „Поређења са холокаустом евоцирају снажне успомене и слике, али у овом случају постоје само у незаузданој машти сензација гладних медијских посленика”, наводи Политика исказ потпуковника Џона Среја. „Популарне перцепције о влади босанских муслимана створила је обимна ратна машинерија која укључује пи-ар фирме ангажоване од стране Бошњака, медијске зналце и блиске елементе у америчком Стејт департменту. Реторика оних који су у САД заступали владу босанских муслимана у Сарајеву постала је толико јака да је припремила терен за увлачење НАТО-а у грађански рат против босанских Срба.” Џорџ Богданић износи и чињеницу која јасно указује на постојање сребреничког сценарија: Алија Изетбеговић још 9. јула 1995, два дана пре српског уласка у Сребреницу, позвао је Клинтона да спречи „тероризам и геноцид” у Сребреници. Карлос Мартинс Бранко наводи: „Да је било унапред смишљеног српског плана о геноциду, уместо да нападају само у једном правцу, од југа ка северу – што је оставило јасну могућност муслиманске одступнице – Срби су лако могли да направе опсадно стање и осигурају да нико не побегне.”
МАТЕМАТИКА ЛАЖИ
Џонатан Рупер, бивши новинар Би-Би-Сија, присутан на лицу места, али и на основу истраживања бројних званичних извештаја, тврди да претпоставка да су Срби убили између седам и осам хиљада муслимана „никада није била могућа”. Званичне расположиве бројке такође искључују могућност тако великог броја егзекуција. Осим 35.632 регистрована преживела, чију је евакуацију већином организовала Српска војска, Међународни комитет Црвеног крста је приметио да је „неколико хиљада мушкараца”, најмање њих 3.000, побегло из Сребренице са 28. муслиманском дивизијом и касније прераспоређено на друге фронтове „без знања њихових породица” – преноси Политика. „Холандски војни посматрачи и британски обавештајци из САС-а у Сребреници су били очевици жестоких борби између муслиманских фракција пре него што су Срби ушли у град. У сукобу између муслиманских мушкараца који су желели да остану и бране град и оних који су следили наређења о евакуацији погинуло је њих стотину, а њихова тела су остављена тамо где су пала. Око 700 муслиманских војника пробило се до Жепе и били су безбедни када је тај град пао у руке Срба, у последњој недељи јула 1995.” Рупер у свом извештају каже: „Узимајући у обзир све ове факторе, да је доиста масакрирано 7.300 људи из Сребренице, становништво ове области пре него што је пала у руке Срба требало је да броји много више од 46.000, што је велико претеривање у односу на било коју веродостојну бројку из тог времена.” Са тог становишта, Рупер наводи и речит случај Патрише Волд, једне од судија хашког трибунала који су осудили српског генерала Радисава Крстића за „геноцид у Сребреници”. Она је 2003. у џорџтаунском Журналу о правној етици написала да је пре напада „Сребреница била село са око 37.000 становника”. „Судија Волд је очигледно била потпуно несвесна да је према податку који је сама навела потпуно немогуће да су се догодили злочини за које је Крстић осуђен”, пише Џонатан Руперт. И Мајкл Мендел, професор међународног права на Јорк универзитету у Торонту, тврди да су бројке хашког трибунала о 7.000 до 8.000 убијених муслиманских мушкараца неразумно преувеличане и потпуно непоткрепљене чињеницама и доказима. „Уз то, Мендел указује да је хашки трибунал само ,сугерисао’ пре него доказао да је већина од 2.028 тела, колико је заиста укупно ексхумирано, страдало у егзекуцијама а не у бројним борбама између српских снага и колоне 28. муслиманске дивизије која се после пада Сребренице повлачила према Тузли”, интерпретира извештај Џорџ Богданић. Недавно приказани видео-снимак егзекуције над шест муслиманских мушкараца (који су могли бити и војници) употребљен је без икакве логике као доказ да су српске снаге након освајања Сребренице убиле 7.000 муслимана, оцењује Међународна група за истраживање о Сребреници.
ПРЕЋУТАНА ПРЕДИСТОРИЈА
Поред овако инвалидног баратања „доказним материјалом”, очигледно је да конструктори пропагандног „мита о Сребреници” потпуно прећуткују прве три године рата у Босни које су од пресудне важности за стварно разумевање збивања у Сребреници и око ње. „Сребреница је била утврђење муслиманског господара рата Насера Орића”, наводи се. „Он је репортеру Вашингтон поста Џону Помфреу и новинару Торонто сана Билу Шилеру показао снимке масакра које су његови војници извршили у српским селима око Сребренице.” „Орић је најкрвожеднији ратник који је икада крочио на бојиште”, пише Шилер, који га је више пута посетио у његовој кући. „Једне хладне и снежне ноћи, седео сам у његовој дневној соби, гледајући шокантне видео-снимке онога што би се могло назвати ,највећим хитовима Насера Орића’. Видео сам спаљене куће, мртва тела, откинуте главе и људе који беже. Све време Орић се церио, дивећи се свом учинку.” Тешко да је прошао и један дан без спаљивања оближњих села и градова, као што су Братунац, Сикирићи, Коњевић Поље, Глогова, Залажје, Факовићи, Лозница, Орилићи, Биљача, Црни Врх, Милићи, Каменица и Кравица. Језиви масакр у Кравицама десио се на православни Божић. „Џонатан Филипс, репортерка лондонског Јужнословенског журнала, процењује да је само до 3. марта 1993. најмање 1.200 Срба убијено, а још бар 3.000 рањено у Орићевим нападима. ,Данас буквално нема ни једног Србина у целој сребреничкој општини, од 9.300 колико их је живело ту. Од 11.500 Срба у Братунцу, више од 6.000 је побегло. У сребреничкој општини 24 села је сравњено до темеља. Последње велико српско село у области Братунца и Скелана нападнуто је и уништено 7. јануара 1993. године’, наводи Филипсова. Зашто онда, упркос масовним и детаљним доказима које су УН доставиле 1993, хашки трибунал није оптужио Насера Орића све до 2002, па чак и тада само за мања злодела ,злостављања затвореника’?” документује и пита се Џорџ Богданић у Политици.
СЦЕНАРИО И АЛИБИ
У изјави Ибрана Муставића, шефа владајуће СДА у Сребреници, указује се директно на још један битан аспект целог „случаја Сребреница”: „Сценарио за издају Сребренице био је свесно припремљен. На жалост, босанско Председништво и Војна команда су били умешани у тај посао. Да сам добио наредбу да нападнем српску војску из демилитаризоване зоне, без размишљања бих то одбио и тражио бих од особе која је то наредила да одведе своју породицу у Сребреницу, па бих јој дао пушку и дозволио да изведе напад из демилитаризоване зоне. Знао сам да су ти срамни, прорачунати потези водили мој народ у катастрофу. Наредба је дошла из Сарајева.” Томе у прилог говори и сведочење Тима Риплија, британског војног аналитичара, да су холандски војници „видели босанске трупе како беже из града, пролазећи поред њихових осматрачница са потпуно новим противтенковским наоружањем”. А Карлос Мартинс Бранко пише да „муслиманске војне снаге нису чак ни покушале да искористе предност своје тешке артиљерије под контролом УН у време када су имали све разлоге да то учине. Војни отпор би тада угрозио имиџ жртве који је био пажљиво конструисан и који су муслимани настојали, по наређењу, да задрже.” Из дугог извештаја Међународне групе за истраживање о Сребреници могли бисмо наводити чињенице, аргументе и анализе још дуго. Тај документ требало би у целини да објави Влада Србије и да на том темељу организује велики међународни научни скуп у Београду „Истина о Сребреници”, уз учешће аутора, релевантних експерата УН и ЕУ, као и свих балканских народа. Требало би, али не сме. Да се кладимо? Свака невина жртва, и једна једина, много је. Глупаво политикантско лицитирање бројем настрадалих, као на симулираном тендеру за пљачкашку приватизацију, знак је потпуног слома темељних људских принципа у савременом свету. Но, треба ли се томе чудити? Зар се после свега што нам се догађало, после Улице Васе Мискина, Маркала, Рачка, Крајине, доиста можемо још нечему чудити? У сваком случају, хорско брбљање плаћених пропагандиста – којим смо малтретирани последњих месеци – није и не може бити историјска истина ни о Сребреници ни о трагичном рату у рушевинама земље у којој смо рођени. Онима који иза тога стоје није стало ни до истине ни до помирења. <
(Август 2005)
|