![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Земља - Врућа јесен |
СРБИЈА И ММФ: ПРИМОРАВАЊЕ НА ЛОША РЕШЕЊА Принудна добровољност
Одговор на тобоже претеће питање шта је реална алтернатива оваквим реформама врло је једноставан, већ готов и проверен, спроведен у дело – модел примењен у Словенији, Чешкој и (после великог отрежњења) у Пољској. А тамо је урађено готово све потпуно супротно од онога што у Србији спроводе ММФ-ови „извршиоци локалних радова” угурани и у Ђинђићеву и у Коштуничину владу
Пише: Петар Ћирић
Као на крају сваког лета у протеклих деценију и по, пљуште упозорења да улазимо у „врућу и неизвесну јесен”. Синдикати се комешају, школска година почиње преговорима и натезањем око штрајка, опозиција најављује изборе као универзално решење. Да ситуација није тако смрачена, готово да би се могло рећи како је реч о малим јесењим социјално-политичким ритуалима. Међутим, августовско оштро упозорење ММФ-а Коштуничиној влади, упозорење које је опет имало тон претње и реторику ултиматума, указује да је време за тактику истекло и да су бар два-три цара дотерана до дувара. Од српске владе тражи се да без задршке распарча и по врло неповољном моделу приватизује кључна јавна предузећа, пре свега Нафтну индустрију, те да пензиони систем „реформише” тако да ће се огроман број старијих грађана Србије с носталгијом сећати времена бомбардовања 1999. Ако влада не покаже довољно ентузијазма и хитрине, прети се блокирањем кредитних аранжмана и отписа дуга Србије према Париском клубу у износу од 700 милиона евра, „заустављањем интеграционих процеса” и чиме све не. Барем у томе господа има широк редовни репертоар. Коштуничина Влада је поново суочена са тим да се уплела у игру у којој се наводно „не може учествовати делимично”, односно са чињеницом да је наследила изграђен однос са ММФ-ом у којем се не рачуна на рационализам и обострани интерес него на послушност. Са друге стране, економска ситуација у земљи је изузетно тешка. Огромна пореска оптерећења и низ других елемената који погоршавају пословни амбијент, а такође уведени под притиском ММФ, довели су до пропасти велики број малих и средњих предузећа. Она велика која су имала перспективу углавном су већ распродата. Вишак од 37 милијарди динара у републичкој каси, којим се у јулу хвалио министар финансија као великим достигнућем, стога представља пирову победу, јер није резултат некаквог тренда раста, него само ефикаснијег (читај: бруталнијег) утеривања пореских дугова. Вишак прихода у буџету праћен је падом производње, који је у јулу 2005, у односу на просек 2004, износио целих 5,5 одсто. Поврх свега, ове јесени у „приватизацију” улази имовина Војске реално вредна, процењује се, око 8 милијарди долара и најбољи делови НИС-а који збирно вреде око 4 милијарде долара! Унутрашњи рат у влади и пратећим лобијима за контролу над тим подухватима увелико траје, што лако можемо видети по збивањима у врху ВСЦГ и НИС, тих „нових жртава реформи”.
ОРГАНИЗОВАЊЕ СПОНТАНОСТИ
После ултиматума ММФ-а, уобичајено, у српској јавности су се ланчано оглашавали економисти и аналитичари који никада не одмичу даље и дубље од формалистичких фраза те „међународне финансијске институције”, а заправо једног од кључних инструмената америчког глобализма. Ради се, сликовито речено, о пукој резонаторској кутији портпарола ММФ-а. Функција тих иступа није да збиља анализирају, разјасне, укажу на могуће правце развоја догађаја, него да плаше, увијено прете, вежу руке онима који одлучују. На супротне ставове осмелили су се, симптоматично, они протагонисти на јавној сцени којима је упадљиво стало до подизања рејтинга у јавности, односно поверења у народу. „Проблем је што се захтеви ММФ-а овде слепо слушају”, оцењује економски аналитичар Небојша Медојевић, који слови као један од најопаснијих могућих противкандидата Мили Ђукановићу у „постреферендумској” Црној Гори. „ММФ захтева да се национална добра продају великим светским капиталистима. Неке земље, попут Пољске, Чешке и Словеније, рекле су одлучно не том моделу. И Србија би могла да нешто научи од њих. Државе које су слепо слушале ММФ сада спадају у ред најнеразвијенијих земаља! Зашто НИС или велики електропривредни и телекомуникацијски системи уопште морају да се продају?” Небојша Човић, који је изгледа озбиљно загризао за опцију уједињења своје СДП са такође својом (бившом) СПС и себе види као лидера те „нове левице”, био је још оштрији: „Имали сте прилику да видите у медијима потпредседника Владе Србије Мирољуба Лабуса како је хитно најавио спровођење реформи пензионог система и то већ у септембру. Ако је мислио на исти онај предлог који је, колико је мени познато, стигао из ММФ-а и који смо одбили, онда те и такве реформе неће бити. Бар што се тиче СДП. Ми ту нећемо попуштати. Не знам какви су односи са ММФ-ом и да ли су и каква обећања њима дата, јасно је само да ми нећемо прихватити реформу пензионог система у којој ће систем од ММФ-а добити пролазну оцену, а пензионери у Србији поумирати од глади. Лепо је оно што нам предлаже ММФ. Само, нека то примени код себе.” Овакве Човићеве изјаве, уз отворено супротстављање моделу „приватизације” (разбијања) НИС, сматра се, убрзале су разлаз између њега и Коштунице, те прелаз СДП у опозицију. Примедба да је Човић тако иступио из демагошких и популистичких разлога, у покушају да поправи своју ниску рејтиншку позицију, вероватно је тачна, али није одговор на аргументе које је он конзистентно изложио. Такође, ако такве изјаве поправљају рејтинг у јавности, онда је више него јасно какво је заправо већинско расположење народа.
МАЛА ЧЕЉУСТ, ВЕЛИКИ КОЛАЧ
Коштуничина позиција у актуелној владајућој коалицији је парадоксална, што ће се ове јесени видети за њега болније него иначе. Вредности, модели и решења за које се залажу ДСС и Коштуница лично битно се разликују од онога што ММФ, Светска банка и амерички изасланици намећу Србији. При том, у самој Коштуничиној влади све финансијске токове, укључујући и монетарну политику, контролишу отворени експоненти ММФ-а, политичари са минорном подршком у јавности, али са изгледним наставком каријере у „међународним финансијским институцијама” одмах по губљењу власти у Србији. Какав је однос тих људи према Србији, а какав аранжман са страним фактором више него јасно види се по претходном случају Горана Свилановића, бившег веома спорног министра спољних послова СРЈ, данас берићетно удомљеног функционера Пакта за стабилност Југоисточне Европе. Унутар саме владе и ван ње, Коштуница је опкољен са бар три стране. О четвртој као могућем излазу не сме ни да размишља, било да под тим подразумева сопствени радикалан и (ако је неопходно) самосталан иступ, било коалицију са радикалима или Тадићевим демократама. Зато ће пристати, правдајући то политичком целисходношћу, уверавајући и самог себе да он суштински и није баш толико против, те да су разлике углавном у виђењу темпа и методологије. Коштуничин део медијског апарата тако ће двоструко озвучити налет домаћих лобиста ММФ-а, „извршилаца локалних радова”, који ће све критичаре, клонећи се ма каквог аргументовања и уласка у принципијелну расправу, оптужити за „подилажење народу”: „Само критикују, а не нуде никаква решења. Шта је реална алтернатива оваквим реформама? Зашто то не кажу народу?” Испод оваквих изјава остаје шум прећутаног: „Ово не ваља, али морамо. Предалеко смо отишли овим путем, повратка сада нема.” Људски, то би се можда могло разумети. Али, са становишта далекосежног државног и националног интереса, реч је о погубној политици чије ће тешке последице – многе од њих и непоправљиве – сносити многа наша долазећа поколења!
ПОУКЕ РУСКОГ „УНУТРАШЊЕГ ГЛОБАЛИЗМА”
Иначе, одговор на тобоже збуњујуће питање шта је реална алтернатива оваквим реформама врло је једноставан, већ готов и проверен, спроведен у дело – модел примењен у Словенији, Чешкој и (после великог отрежњења) у Пољској. А тамо је урађено готово све потпуно супротно од онога што у Србији спроводе економски и финансијски „стручњаци” инфилтрирани и у Ђинђићеву и у Коштуничину владу. Чак је и Русија, кренувши с Путином на пут радикалног опоравка и препорода, применила потпуно супротна решења. Прихватила је принципе глобализма и одбила да распарчава своје компаније и корпорације. Напротив, спровела је „унутрашњу глобализацију”, направила сопствене мега-корпорације у стратешки важним доменима – пре свега у нафтној и гасној привреди, енергетици, војној индустрији – а онда су се оне као веома моћан фактор појавиле на светском тржишту. Средња Азија је потом поново почела економски да се окреће Русији. Имајући све ово на уму, који разум и какви разлози могу оправдати разбијање Нафтне индустрије Србије „на неколико фирми” и потом брзу продају најбољих делова, а остављање оних лошијих и заосталијих Србији на терет? Безумље, криминал, корупција, служење страном фактору а против очигледних и свима јасних националних интереса? <
(Септембар 2005)
|