![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Земља - Онамо, 'намо |
ЦРНА ГОРА КАО МАНИПУЛАТИВНИ ФАКТОР АНТИЕВРОПСКЕ ГЕОСТРАТЕГИЈЕ НА ЈУГОИСТОКУ Пребројавање балканског пазара
Притиснут доказима о личној умешаности у организовани криминал, нарочито након пресуде мафијашком босу Куому у Италији, Ђукановић је отворио убрзана стратешка разигравања у два правца. Беспоговорно се прилагодио америчком сценарију противевропске геостратешке употребе Балкана, али и омогућио контроверзним руским олигарсима власништво над готово 60 одсто црногорске привреде и 80 одсто црногорског извоза (што се тумачи као грађење одступнице, јер зна да Американци своје клијенте, кад им истекне рок употребе, лако пусте низ воду). Да ли ће то бити довољно да му „господари игре” допусте недопустиво и коју ће цену за то морати да плати нормална Црна Гора?
Пише: Милорад Вукашиновић
Другог јануара 1996. године, непосредно после потписивања Дејтонског споразума, на страницама Њујорк тајмса (TheNew York Times) појавио се политички оглед под насловом „Трећа америчка империја”. Аутори огледа Хајлбрун и Линд чланови су контроверзног Савета за иностране послове (један је демократа, а други неоконзервативац). Два угледна припадника организације која представља лабораторију америчке спољне политике у наведеном тексту нескривено пишу о стварним циљевима америчке геостратегије на Балкану. По интерпретацији Хајлбруна и Линда, „трећа америчка империја” представља „ланац земаља од Персијског залива закључно са Босном на Балкану, где САД предводе једну широку коалицију у покрету муслиманских народа”. Из наведене формулације није тешко схватити како је кључни циљ америчке геополитике на Балкану стварање „исламске трансверзале” која у будућности треба да представља копнени коридор за продор муслиманских маса, првенствено из Турске али и других централноазијских туркофоних држава, у Европу. Уосталом, америчка администрација годинама врши огроман притисак на Европску Унију да прими Турску у пуноправно чланство, упркос гласним упозорењима независних аналитичара који указују и на процес „убрзане унутрашње исламизације” турског друштва. Реализација поменуте америчке геостратегије није доведена у питање ни после трагичних догађаја 11. септембра 2001. године. Напротив, дешавања на Балкану, као и изјаве челних људи америчке администрације у последње време, уверавају да се од кључних поставки обелодањених у поменутој студији уопште није одустало. Наиме, Бушови неоконзервативци, у сарадњи са леволибералним демократским естаблишментом, Балкан и даље доживљавају као подручје где ће САД показати како концепција „глобалног рата против терора” заправо није усмерена против ислама, већ пре свега „против екстремиста у муслиманским редовима”. Најбољи доказ за то је подршка „независном Косову” и унитарној Босни, под доминацијом муслимана, који тобоже „прихватају демократски систем вредности”. Наравно, остварење једног оваквог циља, могуће је само уколико се настави спољнополитички курс администрације из „клинтоновске ере”.
АЛБАНСКА „ОПЕРАЦИЈА ЦГ”
У америчкој штампи, посебно од априла 2004. године, повремено се појављују „анализе” утицајних проалбански усмерених лобиста у којима се Бушова администрација подсећа да „на Балкану има још недовршеног посла”. Великом броју група за притисак ових дана придружила се још једна, Алијанса за ново Косово, чији је главни оснивач и финансијер Беџет Пацоли, један од вођа албанског криминалног ганга у Европи, који је у формирање ове лобистичке групе уложио чак два милиона америчких долара. Један од задатака албанског лобија у САД јесте, поред залагања за „независност Косова”, да промовише и идеју о независној Црној Гори, односно разбијању Државне заједнице Србија и Црна Гора. Наравно, самосталност Црне Горе била би само фаза у остварењу концепта „Велике Албаније” – нескривене су албанске територијалне аспирације према оним деловима Црне Горе где већински живаљ чине припадници албанске националне мањине. Албански лобисти у САД убрзано припремају терен за „отварање албанског питања у Црној Гори”. Америчком Конгресу већ је предат Документ о формирању једног албанског региона у Црној Гори, који би био састављен од три суб-региона. Оформљен је и Конгресни комитет који подржава ову Платформу и који је састављен од 28 чланова. На његовом челу су демократа Елиот Енџел и републиканка Сју Елин. На церемонији тзв. депоновања Платформе учествовао је и др Пол Вилијамс, професор међународног права, учесник Конференције у Рамбујеу и један од кључних правних експерата ангажованих приликом сачињавања Охридског споразума у Македонији, којим је ова некадашња југословенска република практично федерализована. Није тешко закључити да је намера утицајног албанског лобија да, после поделе Македоније, подели и Црну Гору. Уз стварање „независног Косова”, демилитаризацију албанских општина на југу централне Србије, отварање „санџачког питања” и унитаризацију Босне и Херцеговине доношењем новог Устава, на чијем усвајању увелико раде експерти Стејт департмента, јасно је да се пред нашим очима заиста ствара, у срцу Балкана, „Трећа америчка империја”.
ЂУКАНОВИЋЕВ ОТКЛОН ОД ЕВРОПЕ
Америчка администрација, посебну пажњу посвећује развоју унутрашњих политичких прилика у Црној Гори. И поред званично прокламованих изјава да ће бити подржано свако решење о којем се сагласе Београд и Подгорица, сасвим је јасно да иза кулиса званичне политике вашингтонска администрација подржава црногорски сепаратизам. Отворенија подршка за сада изостаје, првенствено због почетка преговора о „будућем статусу Косова и Метохије”. Наиме, обавештени извори из Вашингтона тврде да ће ток преговора о Космету у одлучујућој мери утицати на даљи развој политичких прилика у Црној Гори. Владајућој коалицији у Подгорици за сада се сугерише „уздржаност”, како би се проценила позиција српског преговарачког тима о Косову, посебно премијера Војислава Коштунице, чији се ставови у Вашингтону процењују као најтврђи. Уколико српски преговарачки тим покаже принципијелност и не буде спреман да призна „независност Косова”, САД ће активирати „референдумско изјашњавање” у Црној Гори. Оваквој стратегији америчке администрације свакако је прилагођен и извештај Венецијанске комисије, чија се двосмисленост и „намерна неодређеност” савршено уклапа у остварење намера атлантистичке геостратегије. На примеру Црне Горе практично се понавља сценарио с почетка деведесетих година прошлог века. Званично, медијатор преговора на релацији власт–опозиција је официјелни Брисел, чија позиција је донекле „мекша” у односу на „вашингтонске јастребове”. За разлику од САД, Европска Унија дешавања у Црној Гори и региону посматра донекле реалистичније. Свесна унутрашњих црногорских притивречности, недостатка сагласности о кључним питањима, дубоке криминализације црногорског друштва, као и крхке стабилности региона у целини, спољна политика Европске Уније више је склона очувању постојеће, истина сувише лабаве и нефункционалне, државне заједнице. Студија о изводљивости, као и потписивање Пакта о придруживању и стабилизацији са институцијама државне заједнице, последица је не толико спољнополитичке еманципације ЕУ у односу на САД, колико резултат прагматичне процене одређених европских кругова, који у свом дворишту не желе још једну државу–клијента, каква би несумњиво била самостална Црна Гора. Потпуно свесни те чињенице, представници владајуће коалиције у Црној Гори у последњих неколико месеци више пута су изјавили како „нису спремни да државну самосталност Црне Горе жртвују ради њене европске перспективе”. Ипак, највећи недостатак политике ЕУ је њено нејединство, што представници актуелне власти у Црној Гори вешто користе. Доказ за ову тврдњу су отворена подршка црногорском сепаратизму коју је недавно у Подгорици, саопштио словеначки председник Дрновшек, као и подстицање на референдум које стиже из држава тзв. „нове Европе”. Није тешко закључити да иза ставова „нових политичких и економских класа” некадашње Источне Европе стоји вашингтонска администрација, која на овај начин поново потенцира становиште како је Европа без америчке помоћи немоћна да решава било који политичко-безбедносни проблем.
СМИСАО ПРОДОРА „РУСКОГ КАПИТАЛА”
Антиевропска политика званичне Подгорице последица је првенствено вишегодишње истраге о шверцу цигарета, која се води пред италијанским правосудним органима. Обавештени извори, блиски италијанском правосуђу, наводе да је подношење оптужнице против премијера Ђукановића питање тренутка, посебно после пресуде мафијашком босу Куому, у којој се на десетак места помиње лично председник црногорске Владе. Аналитичари у Подгорици тврде да је поступак пред италијанским истражним органима кључни разлог Ђукановићевог заокрета у односу на ЕУ. Управо истрага у Италији, сматра се, одлучујући је чинилац и окретања актуелне власти у Црној Гори према руском капиталу. Колико је реч о озбиљној сарадњи сведочи и текст под насловом „Најбољи словенски пријатељи” који се 30. априла 2005. године појавио на страницама најутицајнијег светског економског гласила The Economist. Аутор на почетку текста указује на историјске везе Русије и Црне Горе, које се сада поново обнављају. Предивна црногорска обала предмет је интересовања многих руских компанија, а руски туристи чине више од 11 одсто укупног броја иностраних гостију. Централно место у анализи заузима сарадња актуелне власти у Црној Гори са руским олигарсима, које предводи власник „Русала”, контроверзни бизнисмен Олег Дерипаска, један од власника највеће алуминијумске групације у свету. Сарадња је кулминирала недавно куповином Комбината алуминијума у Подгорици. На тај начин руски капитал постао је власник готово 60 одсто црногорске привреде и 80 одсто црногорског извоза. Упућени извори тврде да је куповина Комбината алуминијума и земљишта у Црној Гори резултат пре свега новог руског спољнополитичког курса који оличава председник Путин, а који карактерише доследна примена начела прагматизма. Уместо одржавања скупих војних база, Русија је све више и на Балкану заинтересована за процес приватизације и контролу стратешких привредних ресурса. Нема никакве сумње у то да је продор руског капитала у Црну Гору резултат далекосежних стратегијских процена и минуциозне анализе унутрашњих прилика у Србији и Црној Гори. Очигледно је да се у Русији са неповерењем гледа на актуелну власт у Србији, која, према званичним руским проценама, дефаворизује руски капитал у односу на англоамерички. Уосталом, ту чињеницу недвосмислено је навео и министар иностраних послова Лавров, приликом недавне посете Београду. Насупрот ставовима власти у Београду, премијер Црне Горе Мило Ђукановић је посебно последњих година оформио веома утицајан лоби у Москви, чија је најзначајнија личност градоначелник Москве Јуриј Лушков. Прошлогодишња Ђукановићева посета Русији најпотпуније потврђује наведене ставове. Наиме, током боравка у Москви, црногорског премијера примио је лично Патријарх Алексеј II. Посету је припремио један од најповерљивијих Ђукановићевих људи, амбасадор СЦГ у Русији Милан Роћен. Све то наводи на закључак да своју перспективу црногорски премијер не види на Западу, већ првенствено у Русији. Наравно, услов за било какву перспективу је стицање кривичноправног имунитета, а то је могуће само у независној Црној Гори. Неки аналитичари, нарочито они блиски Ђукановићу, тврде да је сарадња руског капитала са Црном Гором „доказ да је Русија дигла руке од Србије” и да ће „подржати независност Црне Горе” која је ионако, после приватизације Комбината алуминијума у Подгорици, фактички под руским патронатом. Како год, извесно је да би Руси тако створили још једно своје важно геостратешко и пословно упориште на топлим морима, што је давнашња оријентација и константа руске геополитике.
ЦЕНА ПРИВАТИЗАЦИЈЕ ДРЖАВЕ
На унутрашњем политичком плану у Црној Гори, у потпуности изостаје дијалог на релацији власт–опозиција. Обе супротстављене стране заузимају стратешке позиције пред неминовни дијалог о референдуму, који ће после званичног објављивања Извештаја Венецијанске комисије отпочети већ током јануара. За разлику од „индипендистичког блока”, чија кампања је увелико у току, како у Црној Гори, тако и иностранству, блок политичких странака и групација за заједничку државу заузима несхватљиво пасивну и дефанзивну политичку позицију. Такозвана просрпска опозиција – коју чине представници Социјалистичке народне партије, Народне странке, Српске народне странке и Демократске српске странке – показује у овом веома важном тренутку недовољну политичку зрелост и неусклађеност у деловању, чак и у вези са неким пресудним стратешким питањима. Поједини аналитичари указују на успон за сада невладине Групе за промјене, чији је лидер Небојша Медојевић, према последњем Цедемовом истраживању, најпопуларнија личност у Црној Гори. По најновијим подацима исте агенције, 41 одсто бирача подржава црногорску независност, док је 32 одсто против овог политичког пројекта. Није мали ни број оних који су или неопредељени или једноставно неће гласати на референдуму, најављеном од стране владајуће коалиције за 30. април 2006. године, њих чак 27 одсто. Утемељене су претпоставке да је у оквиру овог процента највећи број присталица заједничке државе који, из основаног страха од могуће репресије, не желе да се изјашњавају. Управо у овој околности и треба тражити разлоге агресивне кампање Покрета за независну Црну Гору који ових дана, у САД и европским земљама, покушава да „пробуди црногорску дијаспору” и, како истичу, „преселе је макар на дан референдума” у Црну Гору. Овакве најаве изазивају зебњу, не само представника опозиције, да би на референдуму могла да буде поновљена изборна крађа са председничких избора 1997. године. Уосталом, лидер Групе за промјене Небојша Медојевић, недавно је најавио, као могућност, да актуелна власт у Црној Гори покуша да купи тачно 100 хиљада гласова на предстојећем референдуму, помињући цифру од 50 милиона евра. У садашњим економским и социјалним условима у Црној Гори, неко се, ето, досетио да саопшти колико кошта „приватизације једне државе”. Политичке странке у Србији, сем часних изузетака, немају одговор на ништа мање значајно питање о цени разбијања државне заједнице. У Србији, окренутој самој себи, као да се заборавља ноторна чињеница да од исхода могућег референдума у Црној Гори зависи и будућност саме Србије. Уосталом, већ сада је извесно да би у случају независности Црна Гора водила отворено противсрпску политику, а српски народ у Црној Гори, заједно са Српском православном црквом, био изложен сасвим отвореном прогону. О томе, уосталом, сведочи и недавно изречени став посланика из редова европских социјалистичких странака о стању људских права у Црној Гори. Под изговором немешања у „унутрашње ствари Црне Горе”, српска политичка класа и интелектуална елита већ дуже време саучествују у бруталном социјалном и духовном инжењерингу који се у име „дукљанске идеологије” намеће српском православном бићу Црне Горе. Јавности је, међутим, мало познато да су актуелне власти у Црној Гори пројекат „новог дукљанског идентитета” осмислиле још 1999. године, уз подршку једне британске PR компаније. Управо та чињеница целу причу о стању у Црној Гори враћа у орбиту високе политике и првенствено њених хладних интереса. О судбини обичних људи на Балкану већ одавно више нико и не размишља. А и зашто би, одговара циник, када ни они не размишљају о себи и сопственој будућности. <
(Јануар-фебруар 2006)
|