![]() | ![]() | ![]() |
Архива 2005-2006 > Живот - Пут |
КРВ (КРАЉЕВСКИ РЕД ВИТЕЗОВА) И ПОСТМОДЕРНИ „ХЕРОЈСКИ РЕАЛИЗАМ АКЦИЈЕ” Повратак витезова „Модерни витез не мора носити оклоп и мач, не мора излазити на двобоје у зору, не мора бити Дон Кихот који тужно-смешно јуриша на ветрењаче. Али мора бити боготражитељ и миропомазаник у своме срцу. Ако то јесте, онда се може задесити у било којој ситуацији, у било којој професији, на било којој страни фронта. Он ће увек, са осмехом спокојне ведрине, вођен Радосном Вешћу, упркос дигитронима и тами која га окружује, закорачити у правцу испуњења своје мисије, свог послушања, свог вечног завета”
Пише: Владимир Путник
„Ја не одлучујем да ли ћу поћи у бој по томе колика сила наспрам мене стоји, него по томе колика је светиња коју браним. Ја не одлучујем да ли ћу поћи у бој по томе колика сила иза мене стоји, него по томе колика је светиња коју браним.” Те речи књижевног и филмског кнеза Лазара, верна реконструкција историјског, воде нас у само срце српске и сваке друге историје витештва. А историја витештва, од искона до трена овог нашег сусрета на страницама пред вама, битни је део и једна од могућности историје спасења. Кроз све своје величанствене димензије, витештво се увек може свести на једно: на бригу о души. И после свих важних и неважних реченица, после свих великих и малих искушења – баш као што је то написано у једном недавном уредничком уводнику нашег листа – витештво је коначан одговор на питање: „Шта ти је важније: част или живот?” Знаменити Шпанац Хосе Ортега и Гасет писао је да је херојство реч којом, у суштини, именујемо свако унапред и добровољно прихватање смрти. Витештво је, међутим, више од херојства. Витез је више од ратника и бескрајно више од војника или наоружаног индустријалца. Један од најбољих европских писаца и витезова оног века у којем смо рођени вели: „Бити витез значи остати безусловно веран судбини. Прихватити патњу, борбу, случај, смрт, грех. Ако то неко свесно у себи учини и преузме на себе, он ступа на виши ступањ.”
ПОРЕДАК ЗЛАТНОГ ДОБА
Витештво је пре свега дух и реч. Завет и посвећење. Племство крви и племство чина. Мач у витешкој руци је пре свега пут и знамен. Ред и узношење. У поретку златног доба и целосног човека, где је одувек и заувек све у свему. Поредак златног доба – наизглед заувек ишчезао, за физичко око које не прозире и за дух који се откинуо и затворио – може се обновити у свим временима, у једном једином тренутку, у срцу макар једног пробуђеног и просветљеног човека. Тако се поредак златног доба обновио и у срцу првог међу једнакима у Краљевском витешком реду, у срцу Хаџи Зорана Мрђеновића, када се у пролеће 1999. године, сам, по унутарњем призвању, седамнаестог дана од почетка бомбардовања вратио из Париза у бомбардовану отаџбину. Рекао је безусловно ДА својој судбини — и остао. Следећи древни идеал „Кроз смирење до спасења” — витез увек зна где му је место и шта му је чинити. И никада не заборавља да постави пресудно питање: „Чему служи Грал?” Уз древног витеза увек је стајао духовник. Тек заједно они чине целину. Један је бити, други чинити. Један је мисао, други акција. Један је око, духовно око — други је рука, рука Правде. Од Оца, кроз Сина, у Светом Духу.
СВЕТКОВИНА
У овој епохи друкчијој од свих познатих, епохи тријумфа демонског у невитешкој природи технике, витештво је облик сакрализације живота. Успостављање унутарњег сакралног реда у нашој обичној свакодневици. Модерни витез не мора носити оклоп и мач, не мора излазити на двобоје у зору, не мора бити Дон Кихот који тужно-смешно јуриша на ветрењаче. Али мора бити боготражитељ и миропомазаник у своме срцу. Ако то јесте, онда се може задесити у било којој ситуацији, у било којој професији, на било којој страни фронта. Он ће увек, са осмехом спокојне ведрине, са Радосном Вешћу у своме срцу, упркос дигитронима и тами која га окружује, закорачити у правцу испуњења своје мисије, свог послушања, свог вечног завета. Сваког пролећа ми то можемо видети и осетити у срцу престоног Деспотовог града, у време Великог поста, уочи Цвети, дана ослобођења Београдске тврђаве и уласка Христоса у Јерусалим, на Лазареву суботу и Врбицу. Тада, у Горњем граду, унутарњем кругу древне тврђаве-посветилишта, Краљевски Ред Витезова, КРВ, окупља своје посвећенике и следбенике на фасцинантном, потресном, љупком, обновитељском Богољубљењу. И доиста, у свевремености тог Витешког и уметничког сабора, опет чујемо топот деспотских коња и звекет витешких мачева, пој вечних хорова и звона у подграђу, пред нама се у слави указује Београд пре сваког од оних четрдесет његових рушења, отварају нам се погледи са застакљеног видиковца Деспотовог замка, одакле се стихови и молитве узносе. Видимо, пренути у своме времену, витезове културе и уметности, чуваре баштине и сећања, овенчану децу-анђеле и небеске девојке, појце и беседнике, гајде и саксофон, литургију и компјутер, и изнад свега младог светог Деспота који нам брижно поручује: „Не бојте се, Бог је уз све оне који га носе у срцу.” И завршимо речима оног витеза који се заувек посветио на Пољу Божура: КАКВИ СУТРА БУДЕМО НА КОСОВУ, ТАКВИ ЋЕМО ОСТАТИ ДОВИЈЕКА. <
(Март 2006)
|